Kolesterol İlaçları

Kolesterol İlaçları Nelerdir Kolesterol çeşitleri yan etkileri hakkında bilmediğiniz her şey hazırladığımız Kolesterol İlaçları adlı listemizde...6 min


Kolesterol İlaçları
Kolesterol İlaçları

Kolesterol İlaçları

Kolesterol İlaçları Hayvansal kaynaklı olan besinler ile alınan, kanda büyük oranda ödde bulunan sterol olan tanımlanan kolesterol ilaçları ile tedavi ediliyor. Tıp alanında ise kolesterol ilaçları ile iyi mi yoksa kötü mü sonuçlar doğurduğu yönünde bir tartışma var. İlaçların ne kadar etkili olduğu, faydalarının nasıl olduğu, herhangi bir zararının olup olmadığı gibi pek çok seçenek var. Bunların göz önünde bulundurulması ile ilaçların kullanılması önerilebilir. Elbette kişinin doktor kontrolü sonrasında nasıl bir tedavi yöntemi izleyeceği uzman tarafından bildirilecektir.

Kolesterol İlaçları Etkisi

Kişiye kolesterol teşhisi konmasından sonra kolesterol tedavisi kapsamında ilaçların kullanılması önerilecektir. Genel olarak piyasada karşınıza çıkacak olan ilaçlar arasınca Zacor, Tarden, Ator, Lipitor, Zovatin, Simvakol, Lipovasgibi  statin grubu ilaçlar önerilecektir. Bakıldığında kolesterol üretiminde rol oynayan enzimlerin bastırılması etkisi yapan ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde kişinin yüksek kolesterol sorunu yaşaması durumunda kullanılması önerilen ilaçlar arasındadır.

Uzman Görüşleri;

Bazı uzmanların bu ilaçlar ile ilgili görüşü, aslında tedavi için kullanılan bu ilaçların masum olmadığı. Elbette farklı yan etkiler ile vücutta diğer etkileri göstermesi de söz konusu olabiliyor. Farklı düşünen uzman grubu ise kolesterol etkisinin en aza indirilmesi ve kişinin sağlıklı yaşaması için ilaçların kullanımının elzem olduğunu söylüyor. Bu iki tartışma sonrasında, sizin yapmanız gereken ise kişisel durumunuzun özelliğini göz önünde bulundurarak uzman desteği almak.

Kolesterol İlaçlarında Yan Etkiler

Kullanılan ilaçların vücuda bir yan etkisi olabilir. Kolesterol ilaçlarının yan etkileri araştırılmıştır ve genel olarak kullanan kişilerde nasıl yan etkiler ortaya çıkaracağı yönünde gereken açıklama yapılmıştır. Sağlıklı bir kullanım olmasını sağlamak açısından, mutlaka bu ilaçların tercih edilmesinde yan etkiler bilinmelidir.

Diyabet Riski Artar mı?

Yan etkilere bakıldığında, diyabet riski artar mı sorusu soruluyor. Bu soruya verilecek olan yanıt üzerinden direkt olarak statin grubu ilaçları dikkate alınabilir. Kolesterol ilaçlarının farklı mekanizmalar ile diyabet riskini arttırdığı gösteriliyor. İlaçların insülin direncini ve kan şekerini yükseltmesi gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Statinlerin karaciğerin kolesterol yapma mekanizmasını baskılayarak etki ettikleri belirtiliyor. Sonucunda ise karaciğerin kana glikoz pompalamasına neden olabiliyor.

Katarakt Riski Artar mı?

Kolesterol ilacı kullanmak katarakt riskini arttırıyor mu sorusu da sıkça sorulan sorular arasında. Riskin arttığı 2013 yılında yapılan bir araştırma ile kanıtlanmıştır. Genel olarak ise yaşlıların göz fonksiyonlarının azaltılması yönünde bir sonuca varılmıştır.

Kanser Riski Artar mı?

Kolesterol ilaçlarının kullanılması durumunda kanser riski artar mı sorusu da sıkça sorulan sorular arasında yerini alıyor. Bakıldığında kişinin bu şekilde bir sonuç ile karşılaşması, uzman görüşleri kapsamında risk artabilir şeklinde yanıtlanıyor.

Unutkanlık ile İlişkisi nedir?

Kolesterol ilaçları kullanan kişilerde unutkanlık riskinin artması söz konusu olabilir. Bu durum hem ilaçların etkisi hem de direkt olarak sağlık problemlerinin sonucu ile ortaya çıkabiliyor. Unutkanlığın ortaya çıkması durumunda gereken önlemlerin alınması önemlidir. İlaç kullanımı sırasında da önlemlerin alınması sağlanabilir.

Yukarıda verilen etkiler üzerinden ilaç kullanımının nasıl sonuçlar doğurabileceği bildirilmiştir. Ancak bazı uzmanların görüşüne göre de alınan kolesterolün dengesinin sağlanması açısından da ilaçların kullanımının olması avantaj sağlayabiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak direkt olarak kararınızı verebilir, doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kolesterol Çeşitleri

Kolesterolün farklı etkileri olabilir. Bakıldığında kolesterol çeşitleri farklı şekillerde karşınıza çıkabiliyor. Çeşitlerine göre etkisi, kullanılacak olan ilaçların, kullanılan ilaçların yan etkisi, tedavi süreci gibi pek çok husus değişiyor. Bunları göz önünde bulundurarak kolesterol çeşitleri üzerinden bilgi alabilirsiniz.

  • LDL: Çok düşük yoğunluklu lipoprotein olarak isimlendirilen bu kolesterol, lipid gruplarının yap dokusuna ve kaslara taşınmasında görev almaktadır.
  • Şilomikronlar: En büyük hacme sahip olan lipoproteingrubu olan şilomikronlar, kolesterol ve lipidlerin bağırsaktan karaciğere taşınması sağlanacaktır.
  • Trigliseridler: vücut hücrelerinde olan yağların depolandığı formu trigliserid olarak adlandırılmaktadır.
  • Lipidler: Yağların bozularak oksijen ile tepkimeye girmesi sonucunda oluşan bileşenlere lipidler olarak ifade ediliyor.

Yukarıda verilen tanımlara göre bilgilendirme yapılıyor. Kolesterol tedavisi için doktorlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda, gerekli ilaçlar temin ediliyor. Gerekli ilaçların verilmesi, tedavinin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Mutlaka uzman görüşü alarak tedavi konusunda net fikrinizin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Normal Kolesterol Değerleri Nasıl Olur?

Yapılan incelemeler kolesterolün yüksek olduğu sonucuna nasıl gelir? Kolesterolün normal değerleri nasıl olmalıdır? Sağlığın korunması açısından kalp ve damar etkisi de olduğundan kan değerlerinin kontrol altında tutulması önemlidir. Peki, nasıl? Sağlıklı olan bir kişide kan değerleri LDL düzeyi 130 mg /dL olmalıdır. Total kolesterol ise 200 mg / dLnin altında olması gerekiyor. Kadınlarda 40 mg / dL’nin altında, trigliserid düzeyi ise 150 mg / dLnin altında olması gerekiyor. Verilmşi olan aralık içinde olduğu sürece sorun yaşanmayacaktır. Ancak yükselmesi durumunda kalp ve damar sağlığını korumak için önerilen ilaçlar olacaktır. Doktor tarafından tedavinin gerçekleşmesi sağlanmış olacaktır.

Kolesterol sorunu çözümü için ilaçlar önerilebilir. Bunun yanında bitkisel çözümler ya da beslenmenin düzene sokulması ile problemin çözümlenmesi gibi pek çok önerilen olacak. Değerlendirmenizi yaparak, sizin için uygun olacak şekilde kolesterolün etkilerinin azaltılması sağlanabilir. Kolesterol tedavisinde uzman görüşür alarak, tedaviniz için nasıl bir yol izleneceği konusunda kararınızı verebilirsiniz. Sizin için öneriler sunuluyor.

İlginizi Çekebilir: Termal Zayıflama


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir