Sinüzit Nedir?

2 min


Sinüzit Nedir?

Sinüzit Nedir?

Sinüsler burun ve yüz kemikleri içerisinde kafatasının içine yerleşmiş hava boşlukları olarak tanımlanır. Sinüsler mukus oluşturan burun sisteminin bir parçasıdır. Üretilen mukus burun örtüsü yani mukoza üzerinde hareket ederek bakterileri, toz parçacıklarını ve havayla taşınan diğer partikülleri süpürür. Sonrasında bu mukus boğaza süzülür ve yıkılır. İçindeki bakteriler mide asidi tarafından parçalanır, sinüslerin ağzı ödemlenir ve tıkanır.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit, sinüslerin enfeksiyonu veya enflamasyonudur. Burun mukozanız, sinüsler ve üst solunum yolları iltihaplanır, şişme sinüs deliklerini tıkar ve mukusun normal biçimde boşalmasını önler.

Bunun sonucunda belirtileri olarak;

  • Yüz, baş ve kulak ağrıları
  • Boğaz veya burun arkasına doğru yeşil-sarı bir akıntı drenajı
  • Burundan nefes almada zorlanma
  • Yüzün neredeyse tamamında basınç, hassasiyet, şişlik ve ağrı
  • Yorgunluk, ateş, öksürük görülebilir.

Sinüzit Tanısı

Sinüzit tanısı doktorunuzun yapacağı kontroller ve şikayetlerin değerlendirilmesi sonucu konulabilir. Bunun yanı sıra doktorunuz burun kültürü, röntgen(direkt grafi), kan testleri ve bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler de isteyebilir. Burun kontrolleri hastanın şikayetlerinin dikkatli değerlendirilmesi ve KBB muayenesi genellikle tanı için yeterlidir.

Akut Sinüzit

Akut sinüzit vakası soğuk algınlığı veya alerjik bir atak sonucu fazla mukus salgılanması sonucu oluşur. Nazal yolların çevresinde iltihaplanan ve şişen çukurlara sebep olur, bu da mukusun birikmesine sebep olur. Akut sinüzit ile burundan nefes almak zor olabilir, zonklayan yüz ve baş ağrınız olabilir. Genellikle soğuk algınlığı sebep olduğu gibi diğer tetikleyiciler de sebebiyet verebilir.

Akut Sinüzit Tedavisi

Hekiminiz burun tıkanıklığını gidermek için vereceği tuzlu burun spreyleri, baş ve yüz ağrısını gidermek için ağrı kesiciler, antibiyotikler veya ilaçlar ile iyileşme belirtileri sağlanabilir ve tedavinizde kullanabilir. Doktorunuz tarafından yapılan muayene sonucunda, kronik veya tekrarlayan sinüzit için bir alerji uzmanı veya immünoloğa yönlendirilebilirsiniz. Akut rinosinüzit hastalarında komplikasyon düşündürecek belirti ve semptomlar var ise BT veya Manyetik Rezonans gereklidir. Tekrarlayan veya tedaviye dirençli olgularda KBB doktoru tarafından nazal endoskopi yapıldıktan sonra KBB doktoru sayesinde gerek görüldüğünde Bilgisayarlı Tomografi istenmelidir. Kronikleşen bazı vakalarda ise cerrahi operasyonlar bir tedavi seçeneği olarak sunulabilir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir