Gıda Bağımlılığı Nasıl Aşılır

Gıda Bağımlılığı ve istenmeyen kilolarınızdan kurulmanın yolları hakkında her şey gıda bağımlılığı nasıl aşılır adlı yazımızda...6 min


Gıda Bağımlılığı Nasıl Aşılır
Gıda Bağımlılığı Nasıl Aşılır

Gıda Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Bazı yiyeceklerin beyindeki etkileri, bazı insanların onlardan kaçınmasını zorlaştırır. Gıda bağımlılığı diğer bağımlılıklara benzer şekilde çalışır, bu da bazı insanların neden bazı gıdalar üzerinde kendilerini kontrol edemediklerini göstermektedir. İnsanlar gıda bağımlılığı nasıl aşılır ve  ne olduğu konusunda bilgisizlerdir. İnsanlar İstememelerine rağmen, kendilerini tekrar tekrar büyük miktarlarda sağlıksız yiyecekler yerken bulabilirler bunu yapmanın zarar verebileceğini bildikleri halde gıda bağımlılığı nasıl aşılır bunla yüzleşmekten kaçınmaktadırlar. Gıda bağımlılığı nasıl aşılır merak ettiğiniz her şey yazımızda.

1. Gıda bağımlılığı nedir ?

Gıda bağımlılığı abur cubur bağımlılığı ve uyuşturucu bağımlılığı ile karşılaştırılabilir. Bu nispeten yeni ve tartışmalı bir terimdir ve yaygınlığına ilişkin gerçekçi kaliteli istatistikler eksiktir  Gıda bağımlılığı tıkınırcasına yeme bozukluğu , bulimia, kompulsif aşırı yeme ve diğer beslenme ve yeme bozuklukları gibi diğer bazı hastalıklara benzer.

2. Beyindeki Etkileri

Gıda bağımlılığı beynin uyuşturucu bağımlılığı ile aynı alanları içerir. Ayrıca, aynı nörotransmitterler de söz konusudur ve semptomların çoğu aynıdır. İşlenmiş abur cuburlar beynin ödül merkezleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Bu etkilere dopamin gibi beyin nörotransmitterleri neden olur. En sorunlu yiyecekler arasında şeker, şekerli soda ve yüksek yağlı kızarmış yiyecekler gibi tipik abur cuburlar bulunur. Gıda bağımlılığı, irade eksikliğinden değil, beynin biyokimyasını etkileyen bir dopamin sinyalinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

3. Gıda Bağımlılığı Belirtileri

Gıda bağımlılığını teşhis etmek için kan testi yoktur. Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, davranışsal semptomlara dayanır. Gıda bağımlılığı nasıl aşılır bunu öğrenmek için bağımlılık belirtilerine dikkat etmelisiniz.

Gıda Bağımlılığı Belirtileri

 1. Tok olmanıza rağmen yemek yeme isteğinizin hala devam etmesi ve doygunluk hissinden yoksunluk
 2. Yemek yemeyi bırakmayıp gereğinden fazla yiyerek doyamamak
 3. Tıka basa yemek yemek ve kendini durduramamak
 4. Genellikle belirli yiyecekleri yedikten sonra suçlu hissetmekle birlikte, kısa süre sonra tekrar yemek
 5. Bazen bir yiyecek özlemine yanıt vermenin neden iyi bir fikir olduğu konusunda bahaneler
 6. Belirli yiyecekleri yemeyi bırakmaya çalışmak veya yemek yerken bazı yemeklerden uzak durmak için kural koymaktadırlar ama bu başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.
 7. Sağlıksız yiyeceklerle beslenmeye yatkınlık
 8. Sağlıksız gıdaların tüketimini kontrol edememe hissi – fiziksel zarara veya kilo almaya neden olduklarını bilmelerine rağmen.
 • Bu listedeki dört ila beşten fazla semptom geçerliyse, daha derin bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Altı veya daha fazlası geçerliyse, bu muhtemelen bir gıda bağımlılığıdır.

Gıda Bağımlılığı Ciddi Problemler Oluşturabilir

Bağımlılık terimi genellikle hafife alınsa da, gerçek bir bağımlılığa sahip olmak tipik olarak üstesinden gelmek için tedavi gerektiren ciddi bir durumdur. Gıda bağımlılığı ile ilişkili semptomlar ve düşünce süreçleri uyuşturucu bağımlılığı ile benzerdir. Bu sadece farklı bir maddedir ve diğer bağımlılıklarla aynı sorunlara yol açmaktadır.

Gıda bağımlılığı fiziksel zarara neden olabilir ve obezite ve 2 tip diyabet gibi kronik sağlık koşullarına yol açabilir. Buna ek olarak, bir kişinin benlik saygısını ve benlik imajını olumsuz etkileyebilir, bu da onları bedenlerinden memnun etmez. Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, gıda bağımlılığı duygusal bir maddi zorluklara yol açabilir ve bir kişinin erken ölüm riskini artırabilir.

Sağlıksız Gıdalardan Kaçmak Gerçekten Önemli mi ?

Abur cuburlardan tamamen kaçınmak imkansız görünebilir. Onlar her yerde ve modern kültürün önemli bir parçası olmuşlardır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bazı sağlıksız gıdalardan tamamen uzak durmak gerekli olabilir. Bu yiyecekleri bir daha asla yememeye ilişkin kesin bir karar verildikten sonra, yemekten ya da yememekten haklı olma ihtiyacı ortadan kalktığından, bunlardan kaçınmak daha kolay olabilir. İstekler de kaybolabilir veya önemli ölçüde azalabilir.

Sağlıksız Gıdalardan Kaçınmanın Olumlu Olumsuz Sonuçları

 • Artıları: kilo vermeyi, daha uzun yaşamayı, daha fazla enerjiye sahip olmayı ve her gün daha iyi hissetmeyi içerebilir .
 • Eksileri: Sevdiklerinizle tatile çıktığınız da veya parti gibi yerlerde herkesin tükettiği aburcuburlar dan uzak durmak zorunda kalacaksınız.

Sağlıksız gıdalardan uzak durmanın olumlu ve olumsuz yönlerini düşünün ve karar verin sağlıklı bir yaşam daha fazla yaşamak mı yoksa istenmeyen kilolarla uğraşıp ayna karşısında bedeninizin görüntüsünden kaçınmak mı ?

Kilo Vermenin İpuçları Adlı Yazımız İlginizi Çekebilir

Gıda bağımlılığı Üstesinden Gelmenin Adımları

 • Gıda bağımlılığı nasıl aşılır ile ilgili birkaç şey daha, abur cuburlardan vazgeçmeye hazırlanmanıza yardımcı olabilecek gıda bağımlılığı nası aşılır bununla ilgili önerilerimiz
 • Sağlıksız olan gıdalardan uzak durun bu gıdalar yeme isteği duyduğunuzda yanınızda sağlıklı gıdalar bulundurmaya dikkat edin
 • Sağlıklı yiyecekler sunan fast food yerlerinin bir listesini yapın ve sağlıklı seçeneklerini not edin. Bu, yemek pişirirken havasında değil, aç olduğunda nüksü önleyebilir.
 • Ne yiyeceğinize dikkat edin. Hangi yiyecekleri yiyeceğinizi düşünün tercihen düzenli olarak sevilen ve zaten tüketilen sağlıklı yiyecekler seçmeye gayret gösterin.
 • Ne yiyeceğiniz ile ilgili hazırladığınız listeyi yanınızda bulundurun evinizde buz dolabına veya bir duvara yapıştırın bu listeye bakarak yiyebileceğiniz yemekleri seçmeye özen gösterin Ayrıca diyet yapmayın Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Bu hazırlık adımlarını attıktan sonra, yakın gelecekte veya gelecek hafta sonu gibi bir günde, bağımlılık  yaratan sağlıksız gıdalara tekrar dokunulmayacağı bir tarih belirleyin.

Yardım almayı düşünün

Bağımlılığı olan çoğu insan uzun vadede başarılı olmadan önce birkaç kez vazgeçmeye çalışır. Yardım almadan bağımlılığın üstesinden gelmek mümkün olsa da gıda bağımlılığı nasıl aşılır konusunda yardım almak size faydalı olabilir. Sağlıksız gıdalardan uzak durma konusunda psikolojik olarak ikna olmanız gerekebilir. Birçok sağlık uzmanı ve destek grubu bağımlılığımızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir . Gıda bağımlılığı nasıl aşılır konusunda deneyime sahip bir psikolog veya psikiyatrist bulmak birebir destek sağlayabilir, ancak çeşitli ücretsiz grup seçenekleri de vardır.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız ?


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir