Anjiyo Nedir?

2 min


Anjiyo Nedir?

Anjiyo Nedir?

Anjiyografi, damar hastalığı olan kişilerin kan damarı tıkanıklıklarını ve diğer sorunları teşhis etmek için ince tüpler yoluyla kan damarlarına girmesine izin verir. Anjiyografi kasık, el bileği ve koltuk altından girişlerden yapılabilir. Kalp, beyin, göz ve bacak problemlerini teşhis edebilir.

Stent Tedavisi Nedir?

Stent, insan vücuduyla uyumlu çeşitli metallere benzer, kalbi ve kan damarlarını açık tutmaya yardımcı olan metal bir tel örgü yapıdır. Kan damarı darlığı balonla genişlediğinde insanlar tekrar daralma eğilimindedir. Destek ekibi bu azalmayı en aza indirebilir. Stent tüpü, türüne bağlı olarak çıplak stent tüpü, ilaç salınımlı stent tüpü veya çözünen stent tüpü şeklinde olabilir. Sonuç olarak, bir stent tüpü kullanmanın amacı, kalbin kan damarının daha uzun süre açık kalmasını sağlamak ve kalp krizi gibi kan damarının kapanmasını önlemek azaltmaktır.

Anjiyo Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Operasyondan sonra yapılması gereken ilk saatlerde bir veya iki litre su içilmelidir. 4-6 saat yatıp dinlenmektir. Bu nedenle kullanılan boyaların böbrekler üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Benzer şekilde bir doktora danışabilir ve daha önce kullanılan ilaçlar kullanılmaya devam edilir. Test sonucu yoksa ve doktor ameliyat veya müdahale önermiyorsa, genelde aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Damar cerrahisi ortalama 15 ila 30 dakika sürer. Giriş yerine bağlı olarak kol bölgesi veya kasık damarı lokal anestezi ile uyuşturulacaktır. Daha sonra kateter adı verilen plastik bir tüp aracılığıyla kalbin kan damarına ulaşır. Kalbin kan damarını temsil eder. Kalp damarına bakıldıktan sonra stentleme veya diğer müdahaleler yapılmazsa işlem tamamlanır ve hasta yatak istirahatine alınır.

Anjiyo Tedavisinin Riskleri Var mı?

Kan damarlarını uygulamak kolay olsa da riskler olabilir. Bununla birlikte, insanlar yararlı etkilerini düşündüklerinde, bu risklerin ne kadar önemsiz olduğunu görebilirler. Kasık ameliyatı sonunda doğru basınç uygulanmazsa diz morarmalarına neden olabilir. Kan damarlarının bulunduğu bölgede kanama varsa şişlik ve morluk meydana gelebilir.

Operasyon sırasında atardamar girişi zarar görebilir. Bunu iyileştirmek için hastanın başka cerrahi prosedürlere ihtiyacı olabilir. Hasta böbrek yetmezliğinden mustaripse hastalığı daha da ilerleyebilir. Ancak kişi anjiyografiye ihtiyaç duyuyorsa bu riskler göz önüne alınmadan hemen yapılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir