Connect with us

DİYET

Elma Sirkesi Kilo Vermeye Yardımcı Mıdır?

Published

on

Elma Sirkesi

Elma sirkesi binlerce yıldır sağlık için kullanılmaktadır. Araştırmalar, kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir.

Ancak diyetinize elma sirkesi eklemek de kilo vermenize yardımcı olabilir mi? Bu makale elma sirkesi ve kilo vermenin arkasındaki ilişkiyi araştırmaktadır.

Elma Sirkesi Nedir?

Elma Sirkesi Kilo Vermeye Yardımcı Mıdır? | 8 Haziran 2023

Elma Sirkesi

Sirke yapılırken iki aşamalı bir fermantasyon sürecinden geçer (1).

Elma sirkesi yaparken, elmalar iyice yıkanıp çekirdekleri ayrılmadan büyük parçalar halinde kesilip cam bir kavanoza konur. Daha sonra sirke mayası veya daha önce hazırlanan sirke eklenir. Şeker ve tuz da ilave edilerek kavanoz su ile doldurulup üzeri tülbent ile bağlanıp 3 ay kadar bekletilir. 3 ay sonunda kapak iyice sıkıştırılıp bir 3 ay daha bekletilir ve bu surenin sonunca elma sirkesi tüketilmeye hazır olur.

Asetik asit, elma sirkesinin ana aktif bileşenidir. Etanoik asit olarak da bilinir, ekşi tadı ve güçlü kokusu olan organik bir bileşiktir. Asetik terimi, Latince sirke demek olan asetum’dan gelir.

Elma sirkesinin yaklaşık % 5-6’sı asetik asit içerir. Aynı zamanda su ve eser miktarda malik asit gibi diğer asitleri içerir (2).

Bir çorba kaşığı (15 ml) elma sirkesi yaklaşık üç kalori içerir ve neredeyse hiç karbonhidrat içermez.

Asetik Asitin Kilo Vermeye Etkisi

Elma Sirkesi Kilo Vermeye Yardımcı Mıdır? | 8 Haziran 2023

Asetik Asit Formülü

Asetik asit, vücudunuzda asetat ve hidrojene dönüşen kısa zincirli bir yağ asididir.

Yapılan bazı çalışmalar, sirkedeki asetik asidin kilo vermeyi çeşitli şekillerde destekleyebileceğini öne sürmektedir;

Advertisement
 • Kan şekerini düşürür: Farelerle yapılan bir çalışmada asetik asit, karaciğer ve kasların kandan kandaki şekeri hücre içinde alımın kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir (3).
 • İnsülin seviyesini düşürür: Yine aynı çalışmada asetik asit, insülin-glukagon oranını düşürerek yağ yakımını kolaylaştırabildiği düşünülmüştür (3).
 • Metabolizmayı iyileştirir: Asetik asid verilen farelerle  yapılan bir başka çalışmada, yağ yakmayı artıran ayrıca karaciğerde yağ ve şeker üretimini azaltan AMPK enziminde bir artış olduğu gözlemlenmiştir (4).
 • Yağ depolanmasını azaltır: Obez ve diyabetik fareleri asetik asit veya asetat ile tedavi denemesi sonucunda, fareleri kilo alımından korumuş ayrıca karın bölgesi yağlanması ve karaciğer yağlanmasını engelleyen genin ekspresyonunda artış görülmüştür (5, 6).
 • Yağ yakar: Asetik asit ile takviye edilmiş yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerle yapılan bir araştırmada, yağ yakımından sorumlu genlerde önemli bir artış olduğu görülmüş ve bu da daha az vücut yağlanması ile ilişkilendirilmiştir (7).
 • İştahı baskılar: Başka bir çalışma asetatın, beyinde bulunan iştahı kontrol eden merkezleri bastırabileceğini ve bunun sonucu olarak besin alımının azaltılabileceği sonucuna öne sürülmüştür (8).

Hayvan çalışmalarının sonuçları umut verici görünse de, bu etkileri doğrulamak için insanlarla yapılan araştırmalara ihtiyac olduğu unutulmamalıdır.

Elma Sirkesi Tokluk Sağlayarak Kalori Alımını Azaltır

Elma sirkesi tokluk sağlayarak kalori alımında azalma sağlayabilir (9,10).

11 kişiyle yapılan küçük çaplı çalışmada, yüksek karbonhidratlı bir öğün ile birlikte elma sirkesi tüketenlerin, yemekten bir saat sonra kan şekerlerinin % 55 daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketmişlerdir (10).

Sirkenin iştahı baskılayıcı etkilerine ek olarak, yiyeceklerin midenizi terk etme süresini de yavaşlattığı gösterilmiştir.

Başka bir küçük çalışmada, nişastalı bir yemekle birlikte elma sirkesi tüketiminin mide boşalmasını önemli ölçüde yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Bu, tokluk hissinin artmasına ve kan şekeri ve insülin seviyesinin düşmesini sağlamıştır (11).

Ancak bazı kişilerde bu etkiyi zararlı kılan bir durum olabilir. Gastroparezi (mide felci) veya gecikmiş mide boşalması, tip 1 diyabetin yaygın bir komplikasyonudur. İnsülinin gıda alımıyla zamanlanması sorunlu hale gelir çünkü yemekten sonra kan şekerinin yükselmesinin ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur. Sirke yiyeceklerin midede kalma süresini uzattığı için, yemeklerle birlikte almak mide felci durumunu kötüleştirebilir (12).

İlginizi Çekebilir: Fonksiyonel Besinler Serisi: Zerdeçalın Bilinen 10 Faydası

Kilo Vermeye Yardımcıdır

İnsanlarla yapılan bir çalışmasından elde edilen sonuçlara göre, elma sirkesinin kilo ve vücut yağı üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir (13).

Advertisement

12 hafta süren bu çalışmada, 144 obez Japon yetişkin birey 3 gruba ayrılarak her gün; 1 çorba kaşığı (15 ml) elma sirkesi , 2 çorba kaşığı (30 ml) sirke veya bir plasebo içeceği tüketti.

Katılımcılardan alkol alımlarının sınırlandırmaları ancak her zamanki diyet ve hareket düzenlerine devam etmeleri istenmiştir.

Günde 1 çorba kaşığı (15 ml) elma sirke tüketenlerdeki değişim;

 • Kilo kaybı: 1,2 kg
 • Vücut yağ yüzdesinde azalma: % 0.7
 • Bel çevresinde azalma: 1,4 cm
 • Trigliserid seviyesindeki azalma: % 26

Günde 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirke tüketenlerdeki değişim;

Kilo kaybı: 1,7 kg
Vücut yağ yüzdesinde azalma :% 0,9
Bel çevresinde azalma: 1,9 cm
Trigliserid seviyesindeki azalma: % 26

Plasebo grubu ise 0,4 kg kilo alıp, bel çevresi bir miktar artış gözlemlenmiştir.

Bu araştırmaya göre diyetinize 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi eklemek kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca vücut yağ oranınızı azaltıp, karın bölgesinden kilo kaybı sağlayıp, trigliserid seviyesini azaltabilir.

Bu çalışma,  elma sirkesinin kilo verme üzerindeki etkilerini araştıran birkaç insan çalışmasından biridir. Çalışma oldukça büyük olmasına ve sonuçlar cesaret verici olmasına rağmen, ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Advertisement

Ek olarak, yüksek yağlı, yüksek kalorili bir diyetle beslenen farelerde yapılan altı haftalık bir çalışmada, yüksek doz sirke alan grubun, kontrol grubundan % 10 daha az ve düşük doz sirke alan gruptan % 2 daha az yağ tükettiği sonucuna varılmıştır (7).

Sağlık Üzerindeki Diğer Etkileri

Elma Sirkesi Kilo Vermeye Yardımcı Mıdır? | 8 Haziran 2023

Elma sirkesinin kilo ve yağ kaybı sağlamasının yanı sıra başka faydaları da vardır.

 • Kan şekerini ve insülini düşürür: Yüksek karbonhidratlı bir yemekle tüketildiğinde, sirkenin kan şekerini ve insülin seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir (14, 15, 16, 17, 18).
 • İnsülin duyarlılığını artırır: İnsülin direnci veya tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir çalışmada, yüksek karbonhidratlı bir öğünde sirke eklenmesinin insülin duyarlılığını % 34 oranında artırdığı bulunmuştur (19).
 • Açlık kan şekerini düşürür: Tip 2 diyabetli kişilerle yapılan bir araştırmada, yüksek proteinli atıştırmalık ile sirke tüketenlerin açlık kan şekerinde, sirke tüketmeyenlere göre iki kat daha fazla düşüş olduğu görülmüştür (20).
 • Polikistik Over semptomlarını iyileştirir: 90-110 gün süre ile elma sirkesi tüketen polikistik over sendromlu (PCOS) kadınlarla yapılan küçük bir çalışmada, insülin duyarlılığının artması nedeniyle kadınların % 57’sinin yumurtlamaya devam ettiği görülmüştür (21).
 • Kolesterol düzeyini düşürür: Diyabetik ve normal fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, elma sirkesinin “iyi” HDL kolesterolü artırdığını, “kötü” LDL kolesterolü ve trigliseridi de düşürdüğü sonucuna varılmıştır (22, 23, 24).
 • Kan basıncını (Tansiyonu) düşürür: Hayvan çalışmalarında, sirkenin kan damarlarını daraltmaktan sorumlu enzimi inhibe ederek kan basıncını düşürebileceğini gösterilmektedir (25, 26).
 • Zararlı bakterileri ve virüsleri öldürür: Sirke, E. coli de dahil olmak üzere gıda zehirlenmesine neden olabilecek bakterilerle savaşır. Bir çalışmada sirke, bazı bakterilerin sayısını % 90 ve bazı virüslerin sayısını % 95 oranında azalttığı görülmüştür (27, 28).

Elma Sirkesini Diyetimize Nasıl Dahil Ederiz

Diyetinize elma sirkesi eklemenin birkaç yolu vardır.

Zeytinyağı ile salata sosu olarak kullanmak kolay bir yöntemdir. Aynı zamanda turşu yapımında veya domates soslu yemeklerde kullanılabilir ya da basitçe suyla karıştırıp içebilirsiniz.

Kilo vermek için kullanılan elma sirkesi miktarı su ile karıştırılarak günde 1-2 yemek kaşığıdır (15-30 ml). Bunu gün boyunca 2-3 doza yaymak ve yemekelerden önce içmek daha iyi olabilir.

Günlük olarak çok fazla miktarda sirke tüketimi ilaç etkileşimleri veya diş minesinin aşınması gibi potansiyel olarak zararlı etkilere neden olabilceği için öneilmez. Elma sirkesinin sizin üzerinizdeki etkisini görmek için 1 çay kaşığı (5 ml) ile başlamak doğru bir tercih olacaktır. Seyreltilmemiş sirke ağzınızın ve yemek borunuzda yanma hissine neden olabilceği için, suyla karıştırmanızı öneririm.

Sonuç

Tüm bu bilgiler ışığında önerilen miktarlarda elma sirkesi tüketiminin kilo vermek başta olmak üzere sağlık üzerinde bir çok olmumlu etkisi olduğu görülmüştür.

Elma sirkesinin içerisinde bulunan asetik asit miktarının bu olumlu etkilere yardımcı olduğunu unutmayarak; sirke tercihi yaparken içerisinde asetik asit miktarı göz önünde bulundurulmalıdır.

Advertisement

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel kaynakları takip etmekte ve gerekli gördüğüm alanlarda kurslar alarak kendimi geliştirmekteyim. Yetkin olduğum konular üzerinde çalışmaya ve üretmeye devam ediyorum. Şu anda Beşiktaş'ta bulunan ofisimde danışan kabul etmekteyim.

İlginizi Çekebilir

Aşil Tendonu Aşil Tendonu
SAĞLIKLI YAŞAM18 saat ago

Aşil Tendonu

Aşil tendonu, vücudun en büyük ve en güçlü tendonlarından biridir. Bacak kaslarından, özellikle baldır kaslarının (gastroknemius ve soleus kasları) alt...

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor
SAĞLIKLI YAŞAM23 saat ago

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor: Eşcinsel ve Biseksüel Erkeklere Yeni Yaklaşım Kan bağışı kriterlerini belirleyen Amerikan Gıda ve İlaç...

Kesme ve Kendine Zarar Verme Kesme ve Kendine Zarar Verme
SAĞLIKLI YAŞAM24 saat ago

Kesme ve Kendine Zarar Verme

Kendinizi incitmenin sizi daha iyi hissettirebileceği fikri bir çelişki gibi görünüyor. Ancak Harvard Üniversitesi psikoloji bölümü başkanı Matthew Nock, ergenler...

Fiziksel Sınırlamalarınıza Rağmen Aktif Kalmanın Yolu: Uyarlanabilir Sporlar Fiziksel Sınırlamalarınıza Rağmen Aktif Kalmanın Yolu: Uyarlanabilir Sporlar
SPOR24 saat ago

Uyarlanabilir Sporlar

Aktif olmak, sağlıklı bir yaşam tarzının temel taşlarından biridir. Ancak bir yaralanma, kronik bir hastalık veya yaşın getirdiği zorluklar, fiziksel...

Hiperhidroz: Aşırı Terleme Hiperhidroz: Aşırı Terleme
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Hiperhidroz

Hiperhidroz, hava sıcaklığı veya egzersizle ilgili olmayan sürekli aşırı terleme durumudur. Hiperhidrozla başa çıkmak için adım atın! Terlemeyi kontrol altına...

Atriyal Fibrilasyon (A-fib): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Atriyal Fibrilasyon (A-fib): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Atriyal Fibrilasyon

Atriyal fibrilasyon (A-fib), kalp ritminin düzensizleştiği ve hızlandığı bir aritmi türüdür. Bu makalede A-fib'in nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri hakkında...

Kadınlarda Meme Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Kadınlarda Meme Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Kadınlarda Meme Ağrısı

Kadınlarda meme ağrısı hakkında kapsamlı bilgilere erişin. Meme ağrısının olası nedenlerini, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini öğrenin. Hormonal dalgalanmalar, yaralanmalar, göğüs...

Dış Gebelik: Teşhis, Tedavi ve Risk Faktörleri Dış Gebelik: Teşhis, Tedavi ve Risk Faktörleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Dış Gebelik

Dış gebeliğin nasıl teşhis edildiğini, tedavi seçeneklerini ve risk faktörlerini detaylarıyla anlatan bir kaynak. Gelecek gebeliklerin nasıl etkilendiğini ve hangi...

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Sağlıklı yaşam için dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve sağlık önerileriyle ilgili ipuçları ve bilgiler. Beslenme düzeni, kilo kontrolü, stres yönetimi,...

Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları
DİYET3 gün ago

Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları

Bu detaylı blog yazısı, düzenli egzersizin sağlık üzerindeki muazzam etkilerini keşfeder. Fiziksel ve zihinsel sağlıktan sosyal ve duygusal yararlara kadar,...

Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları
DİYET3 gün ago

Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları

Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için izlemeniz gereken adımlar mı arıyorsunuz? Bu kapsamlı rehberde, kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için...

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı 10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

Bu detaylı rehberde, daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmanızı sağlayacak 10 basit ve etkili adımı keşfedin. Dengeli beslenme, düzenli...

D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi
VİTAMİN3 gün ago

D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi

D Vitamini'nin hayati rolünü anlamak ve güneş ışığından gelen sağlığı nasıl en iyi şekilde elde edebileceğinizi öğrenmek için bu ayrıntılı...

Kanser Nedir? Kanser Türleri ve Kanser Tedavisi Kanser Nedir? Kanser Türleri ve Kanser Tedavisi
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Kanser

Kanser, vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalıp yayılması durumudur. Sağlıklı bir hücre, vücutta belirli bir işlevi yerine getirirken, kanser hücreleri...

Addison Hastalığı: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri Addison Hastalığı: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Addison Hastalığı

Addison hastalığı, adrenal bezlerinin yetersiz çalışmasına neden olan bir durumdur. Bu yazıda, Addison hastalığına dair geniş bilgiler vereceğiz. Addison Hastalığı:...

Adet Düzensizliği Adet Düzensizliği
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği, genellikle kadınların adet döngüsünün normalden farklı bir şekilde ilerlemesi durumudur. Normal bir adet döngüsü genellikle 28 gün sürer,...

Adet Gecikmesi Adet Gecikmesi
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesiyle ilgili tüm detayları keşfedin. Nedenlerini, belirtilerini ve çeşitli tedavi yöntemlerini derinlemesine inceleyin. Sağlıklı bir adet döngüsü için gerekli...

Adet Öncesi Gerginlik (PMS) Adet Öncesi Gerginlik (PMS)
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Öncesi Gerginlik (PMS)

Bu kapsamlı makalede Adet Öncesi Gerginlik (PMS) hakkında geniş bilgi edinin. PMS'nin nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemlerini keşfedin. Kadın...

Adet Sancısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Adet Sancısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Sancısı

Adet sancısıyla ilgili bilmeniz gereken her şey burada! Adet dönemi ağrısının nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi...

Selülit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözümler Selülit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözümler
SAĞLIKLI YAŞAM7 gün ago

Selülit Nedir?

Selülitle savaşmanın zamanı geldi! En son bilgileri edinin, kanıta dayalı yöntemleri deneyin ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için adımlar atın....

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı