Ananas ve Ananasın Faydaları

Ananas Hakkında Bilinmeyenler ve Ananasın Faydaları Nelerdir öğrenmek sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayabilir ananas faydaları hakkında her şey yazımızda.
Ananas Hakkında Bilinmeyenler ve Ananasın Faydaları

Ananas Meyvesi Hakkında Bilinmeyenler

Ananas egzotik bir meyvesi olması dışında içerisinde pek çok sağlıklı besinler içermektedir. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları hakkında ki yazımızda ananası diyete dahil etmenin yollarını da sunmaktadır. Ananas, herhangi bir bakkalda bulunan tropikal bir meyvedir ve dünyadaki birçok evde bir elyaftır. Christopher Columbus, Güney Amerika’ya yapılan bir keşif gezisinden sonra ananasları Avrupa’ya geri getirdi. Ananas, sadece en cömert ziyafetlerde servis edilen abartılı ve egzotik bir meyve olarak bilinir.Bununla birlikte, ananaslar artık yaygındır ve insanlar katı, kurutulmuş ve meyve suyu formlarında tadını çıkarabilirler.

Astım Hastalığını Önleme

Bazı besinleri yüksek miktarda tüketen kişilerde astım gelişme riski daha düşüktür. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları listesinden sağlık konusunda en önemli hastalıklardan bir tanesi astım hastalığıdır ve ananas içerisinde ki besinlerden biri beta-karoten. Ananas, mango , papaya , kayısı, brokoli, kavun, kabak ve havuç gibi turuncu, sarı ve koyu yeşil bitki gıdalarında bulunur. Bazı küçük çalışmalar , bromelainin astım semptomlarının azaltılmasına katkıda bulunabileceğini önermektedir.

Kan Basıncı

Yüksek potasyum meyve ve sebzeleri tüketerek potasyum alımını artırmak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları ile ilgili araştırmalarda, Ulusal Sağlık ve Beslenme araştırmalarında kan basıncıyla ilgili araştırmalar yapılmaktadır.

Kanser

Güçlü bir antioksidan olan mükemmel bir C vitamini kaynağı olarak ananas, serbest gezen mikropların oluşumuyla savaşmaya yardımcı olabilir. Bunlar kanserin gelişimi ile bağlantılıdır. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları arasında daha eski çalışmalar, beta-karotenin bir Japon popülasyonunda kolon kanseri gelişimi ile ters bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. 2004 vaka kontrol çalışması beta-karoten ile prostat kanseri üzerinde koruyucu bir etkiye bağladı. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydalar  arasında bununla birlikte, daha yeni çalışmalar durumun böyle olmadığını göstermiştir. Tüm meyve ve sebzelerden yüksek lif alımı, düşük kolorektal kanser riski ile ilişkilidir.

Diyabet

Bireyler tip 1 diyabet , yüksek lif ve diyeti , düşük kan glikoz düzeylerine sahip olma eğilimindedir ve bireyler tip 2 diyabet gelişmiş bir kan şekeri, lipitler ve sahip olabilir insülin seviyeleri. Bir orta ananas yaklaşık 13 g lif sağlar. Sağlıklı beslenmek için Beslenme Kılavuzlarında kadınlar için günde 21 ila 25 g ve erkekler için günde 30 ila 38 g önerir .

Sindirim Sistemi

Ananas, lif ve su içeriği nedeniyle kabızlığı önlemeye ve düzenliliği ve sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik etmeye yardımcı olur. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları ile ilgili vücudun proteinleri sindirmesine yardımcı olan bir enzim olan bromelain açısından zengindir. Bromelain ayrıca sindirim sistemi astarına zarar veren sitokin adı verilen enflamatuar bağışıklık hücrelerini de azaltır. Yenmeyen saplar, ekstrakte edilebilen ve takviye formunda kolayca temin edilebilen en konsantre bromelain kaynağıdır.

İlginizi Çekebilir Sindirim Sistemine Yardımcı Besinler Adlı Yazımız

Doğurganlık

Antioksidan açısından zengin diyetlerin doğurganlığı arttırdığı gösterilmiştir. Serbest mikropların üreme sistemine zarar verebileceğinden, ananas gibi yüksek antioksidan aktiviteye sahip gıdalar gebe kalmaya çalışanlara önerilir. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları ile ilgili bir şey daha var ananas içindeki C vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanlar ve bakır , çinko ve folat vitamin ve mineralleri hem erkek hem de dişi doğurganlığını etkileyen özelliklere sahiptir.

İyileşmeye Faydalıdır

Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları ile ilgili bazı çalışmalar, başta kök olmak üzere bromelainin şişlik, morarma, iyileşme süresi ve yaralanma ve cerrahi müdahale ile ilişkili ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir.

Kalp Sağlığı

Ananastaki lif, potasyum ve C vitamini içeriği kalp sağlığını artırır. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları ile ilgili bir  çalışmada, günde 4,069 mg potasyum tüketen insanlar, daha az potasyum tüketenlere kıyasla iskemik kalp hastalığından ölüm riskini yüzde 49 azalttı . Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları üzerinde çalışan araştırmacılar yüksek potasyum alımlarını inme riskini azaltmaya , kas kütlesinin kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunu koruma ve böbrek taşı oluşumunda azalmaya bağlar.

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Yazımız İlginizi Çekebilir

Cilt Sağlığı

Antioksidan C vitamini, doğal formunda yenildiğinde veya topikal olarak uygulandığında, güneş ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarıyla savaşmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ananas hakkında bilinmeyenler ve ananasın faydaları arasında en önemlisi C vitamini ayrıca cildin destek sistemi olan kolajen oluşumunda hayati bir rol oynar.

Diyete Ananas Ekleyin

Diyete daha fazla ananas dahil etmek için birkaç hazırlık ipucu: En sevdiğiniz yemeklere ananas ekleyin. Kırmızı soğan , ananas ve kiraz domatesli karides, tavuk veya biftek kebaplarını deneyin .
Çilek, ananas, mandalina portakal ve üzüm ile meyve salatası yapın. Taze bir karışım için şekersiz rendelenmiş hindistan cevizi ile üstte.
Öğle veya akşam yemeğinde salataya biraz ananas dilimleri ekleyin. Ananası ceviz veya cevizler, ufalanmış bir peynir ve hafif balzamik veya narenciye salata sosu ile tamamlayın.
Kendi ananas suyunu yap. Hiçbir şey sabah kahvaltısında taze meyve suyu kadar güzel olamaz. Kendinizinkini yaptığınızda, ilave koruyucu veya tatlandırıcı olmadığından emin olabilirsiniz.
Ananas, mango, jalapeño, kırmızı biber ve chipotle biber ile taze bir salsa yapın ve en sevdiğiniz balık takoları için bir topper olarak kullanın.

Ananas Hakkında Diğer Bilgiler

Ananas seçerken dikkat etmeniz gerekenler; sert, dolgun gövdeli, çürük olmayan veya yumuşak lekeler ve taçta yeşil yaprakları olan bir ananas seçin. Yeşil bir dış kabuk, ananasın olgun olmadığı anlamına gelmez ve popüler inanışın aksine, yaprakların taçtan çekilme kolaylığı da yoktur. Ananaslar en yüksek olgunluğunda seçin. Diğer meyvelerin aksine, toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmezler. Bütün ananaslar oda sıcaklığında saklanırken, kesilmiş ananaslar buzdolabında saklanmalıdır. Konserve veya paketlenmiş ananas yerken, ağır şurup değil, ananas suyunda konserve çeşitleri aldığınızdan emin olun.

Ananas, herhangi bir bakkalda bulunan tropikal bir meyvedir ve dünyadaki birçok evde bir elyaftır.

Christopher Columbus, Güney Amerika’ya yapılan bir keşif gezisinden sonra ananasları Avrupa’ya geri getirdi. Ananas, sadece en cömert ziyafetlerde servis edilen abartılı ve egzotik bir meyve olarak bilinir.Bununla birlikte, ananaslar artık yaygındır ve insanlar katı, kurutulmuş ve meyve suyu formlarında tadını çıkarabilirler.

Orta ve Güney Amerika’da ananas sadece tatlı tadı için değil, sindirim problemlerini ve iltihabı tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

2004’teki bir prospektif çalışmada , tüm meyvelerin günde 3 veya daha fazla porsiyonunu yiyen insanlar, riski azaltmış ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonun ilerlemesini yavaşlatmıştır .

Her türden meyve ve sebze yemek, yaşam tarzı ile ilgili birçok sağlık durumu riskinin azalmasıyla uzun zamandır ilişkilendirilmektedir. Birçok çalışma, ananas gibi bitkisel gıdaların artan tüketiminin obezite , genel mortalite, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını öne sürdü.

Aynı zamanda sağlıklı bir cilt ve saç, artan enerji ve genel olarak daha düşük bir ağırlık sağlar.

2004’teki bir prospektif çalışmada , tüm meyvelerin günde 3 veya daha fazla porsiyonunu yiyen insanlar, riski azaltmış ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonun ilerlemesini yavaşlatmıştır.

İlginizi Çekebilir: Narın Faydaları Nelerdir ?

 

Kaynak: https: //www.medicalnewstoday.com/articles/276903.php

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

kafein

Kafein

Kafein Nedir? Kafein, bir uyarıcı maddedir ve genellikle

Beta HCG

Beta HCG

Beta HCG Beta HCG’yi genellikle gebe kalmaya çalışanlar

Takip Et