Şizofren Nedir?

2 min


Şizofren Nedir?

Şizofren Nedir?

Şizofreni hafife alınmayacak psikotik bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişilere ise şizofren denilmektedir. Şizofren kişiler olmayan veya olması mümkün olmayan olayları olmuş veya yaşamış gibi görmekte ve çevresine de bu şekilde aksettirmektedir. Tüm bunlara neden olan unsur ise bir takım psikotik bozukluklardır.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni tanısı konan bireyler gerçeği ve yapayı ayıramazlar. Şizofreninin en büyük belirtileri ise halüsinasyonlar, sanrılar ve normal bir bireyin rutinine aykırı düşünce durumlarıdır.

Şizofreni Tedavisi Ne Kadar Sürer ve Nasıl Gerçekleşir?

Şizofreni tedavisindeki en büyük etmen şüphesiz ki erken teşhistir. Hasta bir bireye ne kadar erken teşhis konur ve tedavisine ne kadar erken başlanırsa hem hasta hem de doktor için oldukça büyük bir avantajdır. Geç kalınan tanılarda ve geç kalınan tedavilerde hasta psikolojisi daha komplike bir durum içerisine sürüklenebilir veya hasta bireyin davranışları daha da karmaşık bir hal alabilir ve bu da hastayı daha zor bir duruma sokmakla birlikte tedaviyi de daha meşakkatli bir yola sürükler.

Tanı konduktan sonra psikiyatrın hasta durumuna göre uygun gördüğü psikotik ilaçlar reçete edilir ve tedavi süreci başlamış olur. Bu psikotik ilaçlar tek tedavi yolu değildir. Bu ilaçlar ile beraber planlanan terapiler ve seanslar ile de hasta psikolojisi, duygu durumu ve belirtilerin şiddeti ölçülür ve hasta tedavisinin akışı bu durumlara göre yönlendirilebilir. Şizofreni tanısı konmuş Şizofren bir bireyin tedavisi ömür boyu devam edecektir.

Şizofreniye Sebep Olan Unsurlar Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre şizofreniye sebebiyet veren unsurun ne olduğuna dair henüz kesin bir edinim sağlanamamıştır ancak araştırmaların birçoğu genetik yapı, beyin kimyası ve çevrenin büyük ölçüde etkili olduğunu saptamışlardır.

Şizofreni Nasıl Önlenir?

Şizofreninin önüne geçmek için yapılacak herhangi bir eylem ne yazık ki saptanamamıştır ancak tanı konduktan sonra oluşturulan tedavi planı ile semptomların ağırlaşması ve tekrarlanması önlenmeye çalışılır.

Şizofren Bireylere Nasıl Destek Olunmalı?

Şizofren bireyin içinde bulunduğu durum göz önüne alınmalı ve onunla gereksiz tartışmalara girmekten kaçınılmalı. Onun ısrar ettiği sanrıların realistik durumları doğrudan sert bir şekilde hastanın yüzüne vurulmamalıdır. Bunlarla beraber hasta birey yapmak istemediği şeylere zorlanmamalı ve bireyin güveni kazanılıp rahat bir şekilde yönlendirmeye çalışılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir