Connect with us

DİYET

Dilara Koçak Diyeti

Dilara Koçak Diyeti Nedir ? Dilara Koçak Diyeti ile birlikte sağlıklı beslenerek zayıflamak istiyorsanız Hazırladığımız Dilara Koçak Diyeti listesi tam olarak size uygun Dilara Koçak Diyeti listesine bakın…

Published

on

Dilara Koçak Diyeti

Dilara Koçak

Dijital iletişim kanalları üzerinde oldukça popüler diyetisyenler arasında bulunan Dilara Koçak, 23 yıllık diyet ve sağlık mesleki tecrübelerini kullanıcıları ile paylaşmaya devam ediyor. Diyette başarı için mutlaka doğru şekilde uygulanması gerekir. Dilara Koçak diyetinde asıl amaç sağlıklı kilo vermek. Sağlıksız bir şekilde verilen kilolar hızla geri alınabilir. Bir çok kişi yanlış diyet uygulamaları nedeniyle verdikleri kiloların daha fazlasını geri alıyor. Kilo vermeyle yaşanılan küçük mutluluklar daha sonra metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor Hızlı ve sağlıksız diyetler uygulanılarak verilen kilolar yağdan çok kas ve su kaybı ile ortaya çıkıyor.

Diyette başarı verilen kilonun miktarı ya da süresiyle ölçülmemektedir. Başarılı bir diyet listesi size özel planlanmış sağlıklı beslenme listelerini uygulayarak, yağdan kilo kaybedilerek tamamlanır. Dilara Koçak diyetlerinde kesinlikle öğün atlamamak ve yiyecekler yavaş bir şekilde tüketilmelidir. Zayıflama sırasında yavaş yenilen diyet programınızın sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bol su içmek en önemli kriterlerden bir tanesidir. Bununla beraber gün içerisinde fazla hareket etmek kilo vermenin en iyi yolları arasındadır. Bu diyet kurallarına uyulduğu zaman sizde sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Dilara Koçak diyet programları birçok kişinin kilo vermesine yardımcı olmuştur.

Dilara Koçak Diyeti Nedir?

Dilara Koçak diyeti nedir? Dilara Koçak Diyeti Bu diyet programı sizlere sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Sadece kilo vermek değil, verilen kiloları korumak diyetin tam olarak başarısını bizlere gösterir. diyet diet programı uygularsanız verdiğiniz kiloların daha fazlasını alabilirsiniz. Diyet programlarını bir kamp gibi değil de yaşam tarzı olarak algılamanız gerekir.

Dilara Koçak diyet listesi farklı programlardan bir araya gelmektedir. Koçak tarafından paylaşılan diyet programları içerisinde hayatınıza en uyumlu şekilde olanını seçerek başlayabilirsiniz. Diyete başlarken şimdiki yaşam şeklinizi gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Düzeltilmesi gereken alanları belirledikten sonra, mantıklı hedefler kurun. Vücut ağırlığınıza ve boy uzunluğunuza bakarak doğru diyet programlarından yararlanabilirsiniz.

Vücut ağırlığınızı sabah aç karnına ve çıplak ölçmenizi tavsiye ediyoruz. Boy uzunluğunuzla beraber BKI değerini hesaplayın ve çıkan sonuca göre değerlendirme yapın. Koçak’ın sunduğu diyet programları sağlıklı yetişkinler için planlanmıştır. Herhangi bir sağlık probleminiz var ise hekiminize danışmadan lütfen bu programları uygulayamayınız.

Dilara Koçak Diyeti Nasıl Uygulanır?

Dilara Koçak Diyeti, Dilara Koçak’ın paylaştığı diyetlerin başarısı bireylere göre değişim gösterir. Koçak’ın sunduğu diyet programları zayıflama programından çok sağlıklı yaşamanın temellerini atmanızı sağlıyor.

Diyetle beraber kaliteli bir yaşam sürdürmeniz gerekir. Sağlıklı ve ölçülü beslenmeyle diyet yapmak, duygusal olarak kendinizi de iyi hissettirir.

Kolay diyet, günlük rutinlerinizi aksatmadan sağlıklı bir şekilde diyet yapabilmenizi sağlar. Dilara Koçak’ın sunduğu diyetleri uygularken bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Dilara Koçak diyeti nasıl uygulanır?

  • Çayı ve kahveyi şekersiz olarak içmeniz gerekir. Şeker yağla beraber alındığı zaman doğrudan yağa dönüşebilir. Dilara Koçak diyetlerinin ilk şartı yağlanmaya sebep olan alışkanlıklarınızı düzenlemektir.
  • Diyet esnasında taze meyve yemeyi tercih etmelisiniz. Taze meyve bulamıyorsanız kuru meyve de tüketebilirsiniz. Meyve yemezseniz kan şekeriniz hızlı düşer. Bu da açlık hissinin oluşmasına neden olur.
  • Maydanoz vücudunuzda yer alan fazla suyu atmanızı kolay hale getirir. Nane metabolizmayı hızlandırır.
  • Diyetlerinizde tükettiğiniz yeşil salata, içeriğindeki lifler sayesinde sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Salatalarınızda mutlaka az zeytinyağı kullanın. Çünkü ihtiyacınız olan yağı zaten yemeklerden alıyorsunuz.

Dilara Koçak Diyeti Zararları

Dilara Koçak Diyeti Karbonhidratları düşük tutarak diyet programlarını uygulamak kullanıcıların ilk aklına gelen çözümlerden bir tanesidir. Son yıllarda da düşük karbonhidratlı diyet modası zamanla popüler hale gelmeye başlamıştır. Dengeli beslenme programı içinde protein kadar karbonhidrat ve yağ da son derece önemlidir. Dilara Koçak diyeti zararları doğru uygulanmaması durumunda ortaya çıkar.

Koçak’ın sunduğu programlara tam olarak uyulması gerekir. Programlar üzerinde yapacağınız küçük değişiklikler başarısızlığa neden olabilir. Karbonhidrat diyetinde olduğu gibi proteini yüksek diyetler de kilo vermede yardımcı olabilir. Fakat diyet programları dengeli beslenme üzerine tasarlanmıştır. Proteinler içerisinde yağ ve kolesterolde içeriyor. Protein seçiminde yağsız olanlarını seçmek çok önemlidir. Diyet sırasında tüketilebilecek en iyi protein kaynakları balık, yağsız süt ürünleri, yağsız etlerdir. Proteini çok yüksek diyetler ile farklı araştırma sonuçlar yer alıyor. Bu nedenle protein bazlı diyet programlarını kendinize göre uyarlamamanız gerekir.

Dilara Koçak Diyeti Yorumları

Dilara Koçak Diyeti Kilo vermek isteyenler için birçok beslenme önerisi ve diyet listesi sunan Dilara Koçak kullanıcılarından tam not almayı başarmıştır. Dilara Koçak diyeti yorumları internet üzerinden araştırıldığı zaman ünlü diyetisyenin başarısını kolayca gözlemleyebilirsiniz. Koçak tarafından sunulan sağlık diyet listeleri ile sizde kilo verebilirsiniz..

Dilara Koçak Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dilara Koçak Diyeti Her diyette olduğu gibi bu diyet programında da bazı kurallar yer almaktadır. Dilara Koçak diyetinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Proteini yüksek diyetleri çok uzun süreli uygulamak dengeli beslenme ilkelerine aykırıdır. Özellikle spor yapanlar protein bazlı diyet programlarını uzman eşliğinde yapmaları gerekir.

Diyet yapan birçok kişiden kilo verememekten şikayet eder. Bunun nedeni diyet yapanların hatalarından kaynaklanır.

Sağlıklı bir zayıflama diyet programı ortalama olarak 5-6 öğünden bir araya gelir. Sık sık beslenmek şekerin düzenlenmesine yardımcı olurken, metabolizmanın çalışmasını da sağlar. Böylece açlığınızı kontrol edebilirsiniz. Uzun süre açlık yaşamak vücut dengesini bozduğu için kilo vermenizi sağlamaz. Kilo vermenize engel olan bu uygulama şeker dengenizi bozar, bir sonraki öğüne aç başlamanızdan dolayı porsiyon kontrolünü yapmanızı engeller.

Diyet yapan bir çok kişi bazı dönemlerde yazılan programdaki besinleri eksik tüketmektedir. Oysa öğünde yazılan her besinin belirli bir amacı bulunur. Salata yemek, yeme hızınızı düşürürken uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ekmek ise kan şekerinizi dengeler. Öğündeki besinlerin tamamını yemediğiniz zaman yetersiz beslenme sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Su içmek bazı kişileri zor gelebilir. Su dışındaki pek çok içeceğin kalorisi yüksek olması kalori alımınızı artırır. Kafein ise vücudumuza gerekli suyun atılmasına neden olur. Diyet programlarında vücudumuz sürekli su kaybeder. Bu yüzden kaybedilen suyu tekrar vücudumuza koymamız gerekir.

Dilara Koçak Kimdir?

Dilara Koçak kimdir? 1990 tarihinde beslenme ve diyet programlarına başlayan Dilara Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Eğitimi sonrasında yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayan Koçak bu konuda uzman unvanını almaya hak kazanmıştır. 2003-2004 tarihinde Amerika Birleşik devletlerinde çeşitli hastanelerde görev alarak bu alanda edindiği tecrübe ile Mezura kliniğini kurdu. Bireysel beslenme danışmanlığı ile beraber Coorporate Wellness uygulamasının da ülkemizde öncüsü olan Koçak bir çok projede de görev almıştır.

Dilara Koçak, bir çok televizyon kanalında da iyi yaşam ve beslenme konularında programlar hazırlayıp sunmuştur. Dijital iletişim üzerinde pek çok kişi tarafından tanınan Koçak, 25 yıllık diyet ve sağlık mesleki tecrübelerini kendi mobil uygulaması üzerinden de sunmaya devam ediyor. İstinye Üniversitesi’nde eğitim veren Dilara Koçak günümüzde İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimini sürdürüyor.

Dilara Koçak Diyet Listesi

Tamamen sağlıklı ve ölçülü yiyeceklerden meydana gelen Dilara Koçak diyet listesi ölçülü beslen sağlıklı yaşa anlayışıyla oluşturulur. Bu listelerde işlenmiş karbonhidratlar azaltılırken onun yerine tam tahıllar tercih edilmektedir. Aynı zamanda diyet listesine göre gün içerisinde düzenli aralıklarla ve kontrollü olan porsiyonlar ile öğünler yapılmalıdır. Yağı tamamen hayattan çıkarmak yerine kalbe dost olan sağlıklı yağlar diyete dahil edilmelidir. Bunlar için fındık, ceviz, badem tüketilebilir. Genellikle diyet yaparken akşam saat yediden sonra hiçbir şey yenilmemesi gerektiği düşünülür. Ancak günümüz şartlarında bu pek mümkün olmadığından dolayı onun yerine geç saatte yenen yemeklerde sadece ana yemek ve salata tüketilebilir. Onun öncesinde ise atıştırmalık olarak bir taze meyve ve on beş tane fındık ya da badem yenebilir. Peynir ve salata da atıştırma için iyi bir seçenek olacaktır. Bunlara dikkat edildiği takdirde diyet programı işe yarayacaktır. Dilara Koçak tarafından önerilen yedi günlük diyet programı şu şekildedir:

1. Gün

Sabah; 2 su bardağı limonlu tarçınlı ılık su, 4 yemek kaşığı yulaf, 1 armut, 1 su bardağı light süt

Öğle; 6 yemek kaşığı mercimekli kabak sote, az zeytinyağı ile hazırlanmış bol salata, bir kase yoğurt, bir dilim tam buğday ekmeği

Ara öğün; bir tane mevsim meyvesi, bir dilim beyaz peynir ve domates

Akşam; ızgara fırında balık, üç yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, salata

2. Gün

Sabah; bir dilim tam çavdar ekmeği, 50gr. Lor peyniri, bir tatlı kaşığı zeytinyağı, fesleğen, kekik ve pul biber, domates, maydanoz, yeşil biber, şekersiz açık çay

Ara öğün; iki tane ceviz ve bol tarçınlı elma

Öğle; dört çorba kaşığı haşlanmış nohutlu salata, bir dilim tam çavdar ekmeği

Ara Öğün; bir dilim peynir, iki kepekli grisini ve beş tane yeşil zeytin

Akşam; 4 adet ızgara köfte, 3 çorba kaşığı bulgur pilavı, cacık ya da ayran

Ara öğün; on tane fındık ve bir tane kivi

3. Gün

Sabah; bir dilim az yağlı beyaz peynir, bir dilim tam buğday ekmeği, domates, yeşil biber, maydanoz, iki tam ceviz, şekersiz açık çay

Ara Öğün; iki adet kuru kayısı, on tane fındık,

Öğle; iki büyük kase çorba,  çoban salata, bir dilim az yağlı beyaz peynir

Ara Öğün; bir kase yağsız yoğurt, bir tatlı kaşığı keten tohumu, bir çorba kaşığı kuru üzüm

Akşam; 4 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, ızgara balık, bol yeşillik ya da çoban salata

Ara Öğün; bir kivi, 2 tane ince dilim ananas

4. Gün

Sabah; yarım armut, 4 çorba kaşığı yulaf ezmesi, bir küçük yoğurt, iki adet ceviz

Ara öğün; 10 adet kuru yaban mersini ve badem

Öğle; 2 adet garnitürsüz enginar, bir kase cacık ya da ayran, bir dilim tam çavdar ekmeği, çoban salata

Ara Öğün; bir dilim yağsız elmalı kek

Akşam; buharda brokoli, ızgara tavuk, 4 çorba kaşığı sebzeli bulgur pilavı, yeşil salata

Ara Öğün; 10 adet çilek ve taze badem

5. Gün

Sabah; bir yumurta sarısı, 3 yumurta beyazı ile hazırlanmış menemen, beş tane zeytin, bir dilim ekmek

Ara Öğün; 10 tane kuru yaban mersini, bir tam ceviz

Öğle; çeyrek paket haşlanmış ve üzerine fesleğen domates sos ile zeytinyağı dökülmüş makarna, yeşil salata

Ara Öğün; 1 bardak süt ya da ayran, 3 adet diyet bisküvi ya da 2 tane grisini

Akşam; 1 kase yoğurt, kıymalı ıspanak, yeşil salata

Ara Öğün; yarım muz ile on tane taze badem

6. Gün

Sabah; bir dilim tam buğday ekmeği, bir dilim az yağlı beyaz peynir, domates, maydanoz, biber, iki tane ceviz

Ara öğün; bir bardak ayran

Öğle; bir dilim kepek ekmek ile beyaz peynirli salata

Ara Öğün; bir dilim peynir, yarım simit

Akşam; bir adet bulgurlu kabak dolma, bir kase yoğurt, yeşil salata

Ara Öğün; on tane taze badem, bir adet elma

7.Gün

Sabah; iki dilim kepek ekmeği, bir dilim az yağlı beyaz peynir, bir adet haşlanmış yumurta, beş tane zeytin, domates, biber, maydanoz

Öğle; bir kase mercimek çorba, bir avuç lor peyniri, bir adet kepekli grisini

Ara Öğün; bir kase sütlü tatlı

Akşam; tavuk sote, bir dilim ekmek, yeşil salata

Ara Öğün; üç tane ceviz ve bir tane armut

İlginizi Çekebilir: Ayça Kaya Diyeti

156 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİYET

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Yol

Published

on

Vücudumuz kandaki şekeri hücrelere yeteri kadar iletemediği zaman kan şekeri yükselir. Bu durum kontrol edilmediğinde, diyabete kadar gidebilir.

2009’da yapılan Türk populasyon araştırmasına göre Türkiye’deki diyabet öncesi bireylerin oranı %28,7 iken %13,7’si ise diyabet teşhisi almıştır.

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Seçenek

1. Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapmak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi insülin duyarlılığını da arttırır. İnsülin duyarlılığının artması kandaki glikozun hücrelere daha iyi taşınması demektir. Egzersiz kasların enerji olarak kandaki glikozun kullanılmasına ve kasların kasılmasına yardımcı olur.

Eğer kan şekerinin kontrolünde sorun yaşıyorsanız, düzenli olarak kan şekerinizi ölçmeniz gerekir. Yapılan egzersize göre kan şekerinin aldığı seviyeyi bilmek de önemlidir. Ağırlık kaldırmak, tempolu yürüyüş, koşma, bisiklete binme, yüzme yapılabilecek egzersizler arasındadır.

2. Karbonhidrat Alımını Kontrol Altına Almak

Vücudumuz karbonhidratı yapı taşları olan glikoza kadar parçalar daha sonra insülin hormonu yardımıyla parçalanan glikoz kanla hücrelere girer. Çok fazla karbonhidrat tüketildiğinde veya insülin hormonunun çalışmasında bir sorun olduğunda bu süreç sekmeye uğrar ve kandaki glikoz seviyesi yükselir.

Amerikan Diyabet Derneği (ADA) besin değişimi ve karbonhidrat sayımı ile karbonhidrat alımının kontrol edilebileceğini söylemiştir. Bazı çalışmalar bu yöntemlerin öğünleri doğru bir şekilde planlamada yardımcı olarak kan glikoz seviyesini olumlu yönce etkileyeceğini söylemiştir. Yapılan çalışmalar düşük karbonhidratlı bir beslenme programının kan şekerinin düşmesinde ve ani kan şekeri düşüşlerinin önlenmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Dahası düşük karbonhidratlı beslenme  kan şekerini uzun vadede kontrol altında tutmaktadır.

3. Lif Alımını Arttırmak

Lif karbonhidrat sindirimini ve glikozun emilimini yavaşlatır. Bu nedenle kan şekerini kademeli bir şekilde yükseltir. Buna ek olarak tüketilen lifin türü de bu yükselmede etkilidir.

İki tip lif türü vardır, çözülebilen ve çözülemeyen lif. İkisi de önemli olmakla birlikte, çözülemeyen lifin kan şekerinin düşürülmesi üzerinde etkisi vardır. Ek olarak lif bakımından zengin diyet kan şekeri kontrolünü ve sağlayarak Tip-1 diyabetle mücadelede etkilidir.

Sebzeler, meyveler, kuru baklagiller ve tam tahıllar lif bakımından zengin besinlerdir.  Günlük alınması gereken lif miktarı kadınlar için 25 g, erkekler için 38 g’dır.

4. Su İçmek

Gün içerisinde yeteri kadar su içmek, kan glikoz seviyesini sağlıklı sınırlarda tutmaya yardımcı olur. Ek olarak vücudun susuz kalmasını engelleyerek, üre ile birlikte kandaki fazla glikozun böbreklerden atılmasına yardımcı olur.

Düzenli olarak su içmek kanı sulandırır, kandaki glikoz seviyesini düşürerek diyabet riskini azaltır.

Sıvı almak için yapacağınız en iyi tercih sudur. Şekerli ve gazlı içecekler vücudunuzun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi kan şekerinin de yükselmesine neden olmaktadır.

5. Porsiyon Kontrolü Yapmak

Porsiyon kontrolü kalori alımında ve buna bağlı olarak kilo vermede etkilidir. Vücut ağırlığını kontrol altında tutmak kan şekerini olması gereken seviyeye getirip, Tip-2 diyabet riskini azaltır.

Porsiyon kontrolü yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Porsiyonları ölçün,
  • Daha küçük tabaklar kullanın,
  • Açık büfe restaurantlardan uzak durun,
  • Etiket okuma alışkanlığı kazanın ve yediklerinizin porsiyonlarını kontrol edin,
  • Beslenme günlüğü tutun.
  • Besinleri iyice çiğneyerek tüketin,

6. Glisemik İndeksi Düşük Besinler Seçmek

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren besinlere karşı vücudun kan şekeri yanıtını gösterir. Karbonhidratın miktarı ve çeşidi kan glikoz seviyesinin nasıl etkileyeceğini belirler. Glisemik indeksi düşük besinlerle beslenmek Tip-1 ve Tip-2 diyabet hastalarında uzun vadede kan glikoz seviyesi düşürür.

Besinlerin glisemik indeksi ne kadar önemli olsa da tüketilen karbonhidratın miktarı da önemlidir.

Glisemik indeksi düşük olan besinler; deniz ürünleri, et, yumurta, yulaf, arpa, baklagiller, bazı sebzeler (lahana, karnabahar, brokoli, enginar, kereviz, patlıcan, kabak, biber, salatalık, domates, marul, kuru soğan, taze yeşil fasulye, turp, yer elması, çiğ havuç vb.), bazı meyveler ( kiraz, vişne, erik, greyfurt, şeftali, elma, armut, çilek, böğürtlen, karadut vb.)

7. Stresi Kontrol Altına Almak

Stres kan glikoz seviyenizi etkileyebilir. Glukangon ve kortizol gibi hormonlar stres esnasında salgılanır. Bu hormonlar kan glikoz seviyesini arttırır.

Yapılan bir çalışmaya göre egzersiz, dinlenme ve meditasyon anlamlı bir şekilde stresi azaltarak kan glikoz seviyesini düşürür. Egzersiz ve yoga gibi rahatlatan metotlar kronik diyabet hastalarında stresi azaltarak insülinin salgılanma sorununu azaltır.

8. Kan Şekerinin Ölçümünü Yapmak

Kontrol altında olan, düzen içindedir.

Kan glikozunu düzenli bir şekilde ölçmek, kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Örneğin, bu kontrolleri yapmak öğünlerde ve ilaçlarla düzenleme yapmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun belli besinlere karşı verdiği tepki öğrenilmiş olur. Bu nedenle her gün kan şekeriniz ölçüp bir günlük tutmak yararlı olacaktır.

9. Yeteri Kadar Uyumak

Yeteri kadar uyumak vücudun sağlıklı olması için gereklidir. Yeteri kadar uyumamak ve yorgunluk da kan glikoz seviyesinde ve insülin duyarlılığında bozulmalara neden olmaktadır.

Uykusuzluk büyüme hormonunun salımını azaltır ve kortizol seviyesini arttırır. Bu iki hormon da kan glikozunun kontrolünde önemli rol oynar.

Dahası, iyi bir uyku önemlidir. Her gece yeteri kadar uykumuzu almamız gerekir.

10. Krom ve Magnezyumdan Zengin Beslenmek

Kan şekerinin yüksekliği ve diyabet aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliğiyle de ilişkilendirilir.

Krom karbonhidrat ve yağ metabolizmasıyla ilişkilidir. Kan glikoz seviyesini kontrol eder ve krom eksikliği karbonhidrat toleransına yol açabilir.

Diyabet hastalarıyla yapılan iki çalışma, kromun uzun vadede kan glikozu üzerinde etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ancak başka bir çalışmada aynı sonuçlar bulunamamıştır.

Yumurta sarısı, tam buğday ürünler, kahve, kabuklu yemişler, brokoli ve et kromdan zengin besinlerdir.

Magnezyum da kan glikoz seviyesinde olumlu etkileri vardır ve magnezyum eksikliği diyabet riskinin artmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre magnezyum kullananların %47’sinin diyabete yakalanma riski daha azdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, balık, bitter çikolata, muz, avokado ve baklagiller magnezyumdan zengindir.

11. Elma Sirkesi Tüketmek

Elma sirkesinin birçok yararı vardır.  karaciğerden glikoz üretimini azaltarak veya glikozun hücrelere girişini arttırarak kan glikozunun düşmesine yardımcı olur. Çalışmalara göre sirke vücudun glikoza karşı yanıtını etkiler ve insülin duyarlılığını geliştirir.

Elma sirkesini beslenme programınıza adapte etmenin en güzel yolu salatalara sos olarak 2 tatlı kaşığı eklemek ile olabilir.

Ancak kan şekerini düşürmek için bir ilaç kullanıyorsanız en doğru olan doktorunuza danışmaktır.

12. Tarçın Tüketmek

Tarçının bilinen birçok yararı vardır. Bunlardan bir tanesi hücresel seviyede insülin direncini azaltarak insülin duyarlılığını arttırır. Çalışmalar tarçının kan şekerini %29 oranında düşürdüğünü göstermektedir.

Tarçın karbonhidratların sindirim yolunda parçalanmasını yavaşlatarak yemekten sonra kan glikozunun yükselmesini kontrol altına alır. Tarçının insülin üzerinde de daha yavaş da olsa benzer bir etkisi vardır.

Tarçının etkili dozu günde 1-6 gram veya 1/2-2 çay kaşığıdır.

Ancak tarçının çok fazla kullanılması tehlikeli olabilir. Dikkatli

13. Çemen Tohumu Tüketmek

Çemen tohumu çok iyi bir çözünebilen lif kaynağıdır ve kan glikozunu kontrol etmede etkilidir.

Yapılan çalışmalarda çemen tohumunun diyabetiklerde kan şekerini düşürmede etkili olduğunu gösterilmektedir. Aynı zamanda açlık glikozunun düşürülmesinde ve glikoz toleransının gelişmesinde yardımcıdır.

Çemen tohumu kolaylıkla ev yapımı hamur işlerine katılabilir ve diyabetin tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda çemen tohumu unu yapılabilir veya çaylara eklenebilir.

Çemen tohumu diyabetlilerin rahatlıkla kullanabildiği bir ottur. Günlük 2*5 g tüketilmesi önerilir.

14. Kilo Vermek

Sağlıklı bir kiloda olmak tüm hastalıkların en başarılı tedavi yöntemlerindendir. Kilo kontrolü kan şekerini düzene sokar ve diyabete yakalanma riskini azaltır.

Vücut ağırlığındaki %7’lik kayıp diyabete yakalanma riskini %58 oranında azaltır ve ilaçlardan daha etkili bir yöntemdir. Dahası bu düşüş senelerce korunabilir.

Diyabet riski için en önemli faktörlerden biri ve belki de en önemlisi bel kalınlığıdır. Kadınlarda 88,9 cm ve üzeri, erkeklerde ise 101,6 cm ve üzeri insülin direnci gelişiminde, kan şekeri yüksekliği ve tip-2 diyabete yakalanma riski ile ilişkilidir.

Bel kalınlığının istenilen düzeyde olması vücut ağırlığından daha önemlidir.

59 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 3 / 5. Oy Sayısı: 4

Devamını Göster

Popüler Makaleler