Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

8 min


Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?
Obezite bir çok hastalığın oluşmasında sebep olarak gösterilmektedir.

Obezitenin Sebep Olduğu Hastalıklar

Obezite, bir insanın sağlığını etkileyebilecek kadar fazla kilo ve vücut yağı olması durumuna verilen tıbbi bir durumdur. Vücut kitle indeksi hesaplanarak obezitenin dereceleri bulunmaktadır. Obezite önüne geçilmedi zaman önemli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Obezite bir çok hastalığın oluşmasının direkt olmasa bile tetikleyici sebeplerinden kabul edilmektedir. İşte bu hastalıklardan bir kaç örnek;

Hipertansiyon

Tansiyonun yükselmesinin % 26 oranında kilo ile büyük alakası vardır. Yüksek tansiyon, hem sistolik hem de diyastolik (= Küçük tansiyon) tansiyonun yukarı çıkması durumudur. Çünkü kalp ve vücutta bulunan atar damarlar insanın belli bir kiloda olmasına, göre ayarlanmıştır. Eğer siz fazla kilo alacak olursanız, kalbiniz katrilyonlarca yağ hücresine daha fazla oksijen ve glikoz (şeker) göndermek için daha fazla ve kuvvetli bir şekilde çalışacaktır. Atardamarlar da buraya daha fazla kan gönderebilmek için yeni dallara ayrılacaktır. Dolayısıyla tansiyon yükselecektir. Çoğu hipertansiyon kilo verilince normale iner.

Enfarktüs

Kalp ve damar hastalıkları yüzde 70 oranında şişmanlıktan oluşur. Özellikle kolesterol ve diğer yağ gruplarının artışı da kalp damarlarının küçük ve büyük dallarını tıkayarak kan akışına engel olur. Sonuçta kalp kasına gidecek oksijen ve glikozun azalması kalp kasının yeterli bir biçimde beslenememesine neden olur. Bu durum da kalp kasının yer yer ölmesine yani enfarktüse yol açar. Ağır vakalarda kalbin durması ve ani ölüm kaçınılmazdır.

Damarların Tıkanması

Yine kolesterol ve diğer yağ oranlarının kanda artmasıyla vücudun herhangi bir yerinde atardamarı tıkaması veya az kan gidecek şekilde daraltması sonucu damarın altında kalan hücrelerin yeterli beslenemeyerek ölmesine neden olur. Örnek; Burger hastalığı: Sigara, bu hastalığı en çok körükleyen durumdur. Özellikle alt bacak (baldır) bölgesinde yeterli temiz kan akışı olmadığı için yürürken topallama ve ağrı ile karakterize bir durumdur.

Varis ve Tromboemboli

Toplardamarların içinde kanın geri gitmesini önleyen küçük kapaklar bozulmaya başlar (kilodan dolayı) Sonuçta damarların çapı büyüme eğilimindedir bu da varis adını verdiğimiz hastalığa neden olur. Tromboemboli ; toplardamarlarda kolesterol seviyesinin artmasına bağlı buralarda birikerek damarı tıkayan bir durum oluşur. Venöz tromboemboli önlenebilir bir hastalıkken önlem alınmaması durumlarında ölüme kadar giden bir hastalıktır.

Osteoartroz (Halk arasındaki adıyla kireçlenme)

Daha öncede bahsettiğimiz gibi vücut iskelet-kas sistemi de belirli bir kiloya göre hareket ederler. Eğer kilonuz fazla olursa kemikler arasında bulunan kıkırdaklar daha fazla basınç altında kalırlar. Kıkırdaklar sert bir sünger gibidir. Yük bindiğinde kıkırdaklar içindeki sıvı materyali dışarı çıkartır. Yük kalktığında kıkırdaklar o sıvıyı tekrar emerler. Ama üstte bahsettiğim gibi yük fazla olursa geri emme özelliği zayıflar. Sonuçta belli bir zaman sonucu kıkırdaklar iyice yassılaşır. Görevlerini hiç yapamaz duruma geldiklerinde kemikler birbirlerine sürtmeye başlar. İki elinizi birbirine devamlı sürterseniz elleriniz ısınır. Eğer akşama kadar kazma kürekle çalışırsanı, ellerin içinde nasırlar oluşur. Burada da durum böyledir; kemikler birbirine sürte sürte kalsiyum adını verdiğimiz (kireçlenme) yapılar kemik ve kıkırdak kenarlarında oluşmaya başlar. Bu plaklar sürtünme sırasında sinirleri uyararak şiddetli ağrılara neden olur.

Sonrasında o doktor bu doktor gezilir. İlaçlar alınır, fizik tedavi seanslarına gidilir. Bunlar bir müddet iyi gelir. Kökte yatan şişmanlığı tedavi etmedikçe bu ağrılar ömür boyu arkadaşınız olarak sizinle yaşar. Artroz boyunda olursa, boyuna bazen de kol ve ellere ağrı ve uyuşma şeklinde vurur. Belde olursa bel ağrıları siyatik adını verdiğimiz bacak ve ayak ağrılarına neden olur. Bazen bu durum bel fıtığına da zemin hazırlar. Kireçlenme vücudun her ekleminde olabilir. Her bir kilo fazlamız diz kapaklarına binen 20 kg gibi algılanır. Yinene her 1 kg fazlamız yüzde 10 oranında kireçlenmeyi artırır.

Kanserler

Fazla kilo, erkeklerde prostat kadınlarda ise meme ve üreme organlarında (rahim, yumurtalık) kanser olma riskini artırır. Özellikle rahmin endometrium tabakasında kanserleri de sık görülür. Göğüs ve kolon kanserlerinin 42’sinin şişmanlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Şişmanlık aynı zamanda böbrek kanserlerini de oluşturulabilir.

 Şeker Hastalığı (Diabetes Mellitus)

Özellikle Tip II adını verdiğimiz doğuştan itibaren değil sonradan çıkan genellikle ağızdan alınan ilaçlarla tedavisi yapılmaya çalışan şeker hastalığında şişmanlık önemli bir oluşturucu faktördür. Bazen de şeker hastalığı şişmanlığı oluşturucu bir faktördür. Tip II Diabetes Mellitus’un yüzde 80 nedeni şişmanlıktır.

Safra Kesesi Hastalıkları

Özellikle halk arasında çamur veya taş adını verdiğimiz durumların oluşmasına neden olur. Bu durum özellikle sarışın ve şişman kadınlarda daha sık bir durum arz eder. Safra kesesi hastalıklarının yüzde 30’undan fazla kilo sorumludur.

Psikiyatrik Hastalıklar

Özellikle stres ve depresyon beraberinde oluşur. Bu durumda negatif fevri davranışlar, sürekli sıkıntı ve üzüntü daha fazla gıda alımına neden olur. Aşırı beslenmeye bağlı kilo alımı hastalıkların ciddiyetini de artırır.

Gut Hastalığı

Özellikle şişmanlama ve fazla protein (et, süt, yumurta) ile beslenme protein türü gıdaların atık maddesi olan ürik asitin eklemlerde toplanmasına gut adı verilir. Aşırı protein alımında vücut proteini parçalandıktan sonra urik asit ortaya çıkar. Bu sürekli olursa, eklem boşluklarında birikmeye başlar. Gut, özellikle erkeklerde ayak başparmağı eklemini tutar. Eklemde ağrı, kızarıklık, şişlik yapar. Bu hastalık dönem dönem ortaya çıkar ve oldukça ağrılıdır. Halk arasında da zengin hastalığı olarak bilinir.Orta ve ileri yaş erkeklerde sıklıkla görülür. Zaman zaman iyileşir zaman zaman da tekrarlar.

Karaciğer Hastalıkları Özellikle Vücutta Dolaşan Fazla Miktardaki Glikoz (Şeker)

Öncelikle karaciğerde glikojen olarak depo edilir. Vücudun ihtiyacı da bu glikojen parçalanarak kana glikoz şeklinde geçer. Sürekli kilo alıp verme durumunda da karaciğer hücreleri arasında bu glikojenler aşırı biriktiğinde yağ hücrelerine dönüşmeye başlar. Sonuç olarak halk arasında da söylenen karaciğer yağlanması durumu meydana gelir. Sonuçta bu hücreler aktif olan karaciğerin kendi hücrelerinin çalışmasını önlemeye başlar ve bu durum sonunda karaciğer hastalıklarına zemin hazırlar. Hatta siroza kadar da gidebilir.

Solunum Sistemi Hastalıkları

Kilonun artışı kalbin iş gücünü yoğunlaştırdığı gibi akciğerlerin yükünü de artıracaktır. Dolayısıyla bir takım akciğer hastalıklarına (bronşit amfizem v.b) daha çabuk yakalanma durumu oluşacaktır. Sonuçta akciğer yetmezliği gelişir. Ayrıca şişman insanlarda yumuşak damağın uyku sırasında arkaya doğru yaslanmasına bağlı horlamanın artası da söz konusu olabilir. Bu durum genellikle kişinin kilo vermesiyle düzelir. Yine Uyku Apne adını verdiğimiz uyku sırasında geçici solunum durması da oluşabilir.

Genital-Üriner Sistem Hastalıkları

Fazla kilo özellikle adet (menstruasyon) bozulmalarına neden olur. Sancılı adet görme, adet günlerinin uzaması, adet görme sıklığının azalması, bazen de hiç adet görmemeye neden olabilir. Hamilelik döneminde gebelik toksemisine (zehirlenmesine) de neden olabilir. Özellikle yüksek tansiyon basıncı ile karakterizedir.

Böbrek Hastalıkları

Fazla kilolu olmak da böbreğin çalışma fonksiyonlarını yavaşlattığı gerçektir.

Ödem

Kilolu kişilerde özellikle alt bacaklarda aşırı su toplanması görülür. Bu da çeşitli bacak ağrılarına neden olur.

Enfeksiyonlara Yatkınlık

Kilo sorunu varsa çok sık üst solunum yolları enfeksiyonları (bademcik iltihabı, farenjit v.s) görülebilir.

Ameliyat Riskinde Artış

Aşırı kilo ayrıca yaranın geç kapanmasına da yol açar.

Dermatolojik Hastalıklar

Özellikle şişman insanlarda görülen terleme fazlalığı ayrıca doku sürtünmelerine bağlı mantar, egzama gibi hastalıklara dad aha sık zemin hazırlar.

Ani Ölüm

Şişmanlığın insan ömrünü kısalttığını artık biliyoruz. Dolayısıyla şişman kişilerde normal kilolu olan insanlardan daha fazla ani ölüm olduğu kesindir. Sigaradan sonra ölüme neden olan ikinci faktör obezitedir.

Diğer Kalp Hastalıkları

Şişmanlığa bağlı kalp yetmezliği, ani kalp durması, göğüs ağrısı (Angina pectoris) ortaya çıkabilir.

Gebelik ve Doğumda Zorluklar

Şişmanlık hem anne hem de bebeğin ölüm oranını yükseltir. Bu durum yüksek kan basıncı ile kendini gösterir. Bu durum normal kilolu olan kişilere nazaran on kat daha risklidir. Hatta doğum sırasında güçlük yarattığı gibi spina bifida (halk arasında bel açıklığı) olma riskini arttırır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir