Hamilelikte Diyet

Hanımlar özellikle hamilelik döneminde biraz çevre baskısı biraz doğru bilinen yanlışlar sebebiyle almaları gerekenden fazla kilo alabilirler. Peki, hamilelik döneminde kilo almanın önüne nasıl geçilir? Hamilelikte diyet yapılmalımıdır? Yapılırsa nasıl diyet listesi uygulamalıdır.
Hamilelikte Diyet

Hamilelikte Diyet

Kadınlar için hamilelik, beslenme düzeninin en çok bozulduğu dönemdir. Hanımlar özellikle hamilelik döneminde biraz çevre baskısı biraz doğru bilinen yanlışlar sebebiyle almaları gerekenden fazla kilo alabilirler. Peki, hamilelik döneminde kilo almanın önüne nasıl geçilir? Hamilelikte diyet yapılmalımıdır? Yapılırsa nasıl diyet listesi uygulamalıdır.

Hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız için hamilelikte diyet ile beslenmeyi düzene sokmak önemlidir. Bunun için direkt olarak belirlenmiş olan listeleri uygulamamalısınız. Doktorunuz ile de iletişim halinde olmanız halinde, sağlıklı şeklide minimum oranda kilo alarak, bebeğinizin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesini sağlayabilirsiniz.

Hamileyken Diyet Yapmak

Hamileyken diyet yapmak kişinin aslında sağlıklı şekilde bebeğini dünyaya getirmesi açısından şarttır. Nasıl mı? Bebeğin gereken gıdaları aldığından emin olmak, aynı zamanda anne adayının sağlıklı şekilde beslenmesini sağlamak açısından diyet ile beslenme düzeninin kontrol altında tutulması elzemdir. Anne adayının çok kilo almak istememesi, genel olarak diyet ile programlı şekilde hareket ederek 9 aylık bir süreç geçirmesini sağlar.

 • Bebeğin sağlığının korunması
 • Bebeğin beslenmesinde sağlığın ilk sırada yer alması
 • Anne adayının sağlıklı şekilde beslenmesi
 • Anne adayının gerektiği kadar beslenerek, vücutta yağ oluşumunun önüne geçmesi
 • Belirlenmiş olan uzman sınırları çerçevesinde kilo alımının olması
 • Doğum sonrası toparlanmanın daha kolay olması
 • Doğumun daha sağlıklı ve kolay şekilde gerçekleşmesi

Gibi pek çok özellik, hamile iken diyet yapımının ne kadar sağlıklı olduğunu gözler önüne seriyor. Anne adaylarının sağlıktan ödün vermeden kilo verilmesini sağlaması açısından, mutlaka diyet programlarının uygulanması önemli oluyor.

Hamile Diyeti

Peki, hamilelikte diyet nasıl olur? Elbette protein alınması üzerinden diyet programlarının oluşturulması söz konusu. Bebek gelişimini sağlamak açısından protein son derece önemli. Anne adayları nasıl beslenecek? Alınan protein türü de son derece önemli. Bunun için yapılan plan program kapsamında diyetin yapılması önem arz etmektedir.

Aşağıda verilen yiyeceklerin her biri 15 gram protein içermektedir.

 • 2 büyük yumurta
 • 2/3 fincan badem
 • 60 ile 90 gram arasında tavuk, et, balık
 • 60 gram sert peynir
 • 1/4 fincan fıstık ezmesi
 • 1 fincan pişmiş fasulye, mercimek ya da bezelye

Protein almak isteyen anne adayları için verilmiş olan gıdaların tüketilmesi en doğrusu olacaktır. Doktorunuzun da önerisini alarak kendinize özel bir hamile diyeti oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Hamileyken Diyet Yapmanın Zararları

Diyet yapmak, her zaman kilo vermek üzere uygulanan program anlamına geliyor. Kişiler, var olan kilolarını korumak ve sağlıklı şeklide hareket etmek için de diyet yapıyor. Bunun için hamileyken diyet yapmanın zararları konusunda doğru bir diyet uygulamasının olması halinde, zararı yoktur denebilir. Doktorunuz tarafından yapılmış olan sağlıklı bir program ile kısa süre içinde kilo verilmesi mümkün olacaktır. Bu durumda direkt olarak kişinin çok fazla kilo almaması, hamilelik sonrasında ise toparlanmasının kolay olması mümkün olacaktır. Zararlı olması hali ise yanlış bir diyet programı ile gereken enerjinin besinlerden alınmıyor olması halinde görülebilir. Bunun önüne geçerek, en iyi diyet listesi ile siz de hamilelik süresince beslenmenizi doğru şekilde yapabilirsiniz.

Hamileyken Diyet Yapmanın Faydaları

Diyet yapmanın hamilelik sürecine çok büyük katkıları var. Hem doğum öncesi, hem doğum sonrası hem de doğum sırasında uyguladığınız sağlıklı beslenme programının etkilerini göreceksiniz. Hamilelik ile ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında, bebeğe zarar verir – bebeğin kilosunu etkiler hususları var. Öncelikle uygulanan diyet programı sayesinde, hiçbir şekilde annenin bebeğin daha zayıf olmasına neden olması söz konusu değil. Bebeğin beslenmesine uygun şekilde hazırlanan bir liste sayesinde, bebeğin kilosu etkilenmez.

Bebeğin kilosunun az olmasına neden olmaz.

Anne doğum öncesi 7 kilo daha az alma imkanı bulur.

Doğum sonrası kiloları daha rahat verilir.

Bebeğin daha sağlıklı beslenmesi mümkün olur.

Saymakla bitmeyecek olan hamileyken diyet yapmanın faydaları bebeğiniz ve sizin için önemli. Bilmeniz gereken sağlıklı ve size uygun bir diyet programının oluşturulmuş olmasıdır. Bunları göz önünde bulundurarak, diyet programının yapılmasını – uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Zeaksantin

Zeaksantin

Göz sağlığı üzerindeki etkisi ile ön plana çıkan

altın iğne

Altın İğne

Altın İğne Kırışıklık sorunu olan hastalar için şimdilerin

Hiperhidroz: Aşırı Terleme

Hiperhidroz

Hiperhidroz, hava sıcaklığı veya egzersizle ilgili olmayan sürekli

Takip Et