Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

DİYET

Futbol Oynayanlar İçin Diyet Programı

Futbol oynayanlar için diyet programı ile futbolcular için önem verilen bir konudur. Futbolcu diyeti oyuncuların sağlıklı beslenmeleri için gereklidir.

Published

on

Futbol Oynayanlar İçin Diyet Programı

Futbolcu Diyet Programı

Futbolcu diyet programı aşırı hareketli olan ve yüksek kondisyon gerektiren futbol sporu için çok önemlidir. Kaybedilen enerji bakımından en üst seviyelerde olan spor dallarından bir tanesidir futboldur. Bir futbol maçında ortalama orta saha oyuncusunun 10, santrforun 6, defans oyuncusunun ise 5 km koştuğunu düşünürsek kaybettikleri kalori miktarı 1500 ile 2000 içinde değişmektedir. Bunun için etkili bir diyet programına ihtiyaç vardır. Bu sebeplerden futbol oynayanlar için diyet programı önemlidir.

Bundan dolayı hem antrenman aynı zamanda karşılaşmadan önce ve tüm aktif spor yaşamı süresince beslenmelerine dikkat etmeli, doğru gıdaları vaktinde ve eksiksiz almalıdır. Vücut yağ oranlarının yüzde onu geçmemesi ve ideal oranı yüzde beş olması ihtiyaç duyulan futbolcular; protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenirler. Bir insanoğlunun ihtiyaç duyduğu kalori miktarı 2500 civarları iken futbolcularda bu oran 5000 kalorilere kadar çıkmaktadır. Bunu daha doğru anlama açısından örnek bir futbolcu beslenme planı verelim istiyoruz.

Futbolcu Diyeti

Aşağıdaki örnek diyet listesi futbolcular için hazırlanmış bir beslenme programıdır zayıflama için değil spor yaparak yakılan fazla kaloriyi yerine koyabilmek içindir.

Kahvaltı; Kaşar ve beyaz klasik peynir başta olmak üzere peynir çeşitleri, zeytin çeşitleri, tereyağı, fındık ezmesi veya fıstık ezmesi, bal ve yumurtanın yer aldığı protein ağırlıklı bir beslenme programı gereklidir. Saat 10.00 civarında benzer biçimde yapılan kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu öğün diyetteki en önemli program olma özelliğine sahiptir.

Öğle Yemeği; Saat 13.00 ile 14.00 arasında meydana getirilen bu öğünde tercih genellikle beyaz et yani tavuk eti olmasına rağmen ara sıra kırmızı et de kullanılabilir. Diğer yandan patates püresi ve makarnanın tercih edilmiş olduğu protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir öğündür. İçecek çeşitleri serbest olup, meyve ve sütlü tatlılarla (şerbetli tatlı olmayacak) sonlandırılabilir.

Ara Öğün; Kahvaltı molası şeklinde adlandırılan ve saat 17.00 civarlarında yapılan bu öğün de sabah yenilen öğünlerin dörtte biri kadar yiyeceğin yanı sıra bisküvi ya da kek de alınabilir.

Akşam Yemeği; Öğle yemeğine bakılırsa daha hafif ve sebze tüketiminin bolca olduğu bir öğün türüdür. Makarnalar, salatalar, beyaz et ve zeytinyağlılar tercih edilmelidir. Sağlıkları açısından beslenmenin çok etkili olduğu futbolcuların maçtan ya da antrenmandan iki yada üç saat önce yiyecek yemesi ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmesi önerilir. Yağlı ve protein oranı yüksek yiyecekler tercih edilmez şekerli tatlı ve kompostolardan uzak durmak şarttır.

Maçın hemen peşinden karbonhidrat takviyesi yapılmalıdır. Bundan dolayı profesyonel oyuncular maçların arkasından muz ve benzer biçimde meyveleri ve sandviçleri tercih ederler. Aktif olarak futbol oynayan her oyuncu günde ortalama 5000 kaloriye yakın kalori almalı, karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Yukarıdaki sebeplerden dolayı futbol oynayanlar için diyet programı çok önemli bir unsurdur.

Futbolcular İçin Sağlıklı Öneriler

1. Beslenmeye Dikkat

Yemek bir sporcunun sağlıklı bir gelişim geçirmesi için oldukça önemlidir özellikle mevsime bağlı gıda ürünleri tüketmek bu konuda çok önemlidir. Yağsız protein, kas kütlesinin oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olduğundan, herhangi bir sporcunun beslenmesinde önemli bir bileşen olmalıdır. Protein, kompleks karbonhidrat ve sağlıklı yağ dengesini sağlamaya çalışın. Doymuş ve trans yağlardan uzak durun – bunun yerine tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları tercih edin. Bazı mükemmel kaynaklar arasında avokado, somon, ton balığı, ringa balığı, sardalye, yer fıstığı yağı, kabak çekirdeği, ayçiçeği tohumu ve antepfıstığı, ceviz, ceviz, badem, kaju gibi fındık bulunur. Yemek pişirmek için sızma zeytinyağı kullanın.

2. Sezon Öncesi Eğitim

Sezondan önce, sporcumuzun uygun bir şekilde antrenman yaptığını ve önümüzdeki sezon için hazırlandığından emin olun. Tüm yaz gevşerse sezon öncesi antrenmanlar başladığında çok çabuk sakatlıklar ve performanslarda düşüklük görülebilmektedir. Sezon öncesinde Sporcunun sahip olduğu performanstan uzaklaşmaması  için belli antrenman programları yapılmalı ve diyet programları eklenmeli.

3. Su Kullanımı

Su gerçekten bir sporcunun hayatta kalması için gerçek bir kaynaktır neden mi ?  Antrenman, uygulama ve oyunlar sırasında uygun su seviyesine vücutta sağlamak önemlidir. Sporcularınızı olabildiğince su ile besleyin hem doğal hemde vücutlarının sürekli enerjik olmaları için faydalı olacaktır.Sporcuların terleyerek kaybettikleri su onların enerjilerdir bu yüzden sporcularımızda su kullanımına dikkat etmelisiniz.

4. Hijyen

Futbol gibi rakiple temasa dayalı bir oyunda hastalık kapmak veya soyunma odaları vb hijyen gerektiren yerlerde ihmalsizlik ve bakımsızlıktan sporcular hastalık kapmaktadır. Daha da kötüsü, bir oyuncunun bir enfeksiyon kapması ve onu takımın geri kalanına çok hızlı bir şekilde yayması hem takımın sağlığını hemde takımın geleceğinde zora sokacaktır.. Her antrenmandan ve oyundan sonra duş almak çok önemlidir. Oyuncular kendi havlularını ve eşyalarını kullanmalı ve asla paylaşmamalıdır! Mikrop yaymanın en kolay yollarından biri kişisel eşyaları paylaşmaktan geçer. Tüm ekipmanları eşyaları temiz çantalarda taşınmalı veya dezenfekte edilmiş olmalıdır.

5. Sakatlık ve Yaralanmaları Önlemek Önemli

Futbolcular antrenman maçlarında mücadele ederken çok fazla çarpışma yaralanma yaşamaktadırlar Sporcular her antrenmandan ve maçtan önce ve sonra vücutlarını maça hazır hale getirmeliler kaslarını rahatlatmalı ve iyice antrenmana hazır hale gelmeliler. Antrenmanlar sırasında sporculara vücut sağlıklarını koruyabilmeleri adına bilgi verilmeli ve buna göre hareket etmeliler. Sporcular ayrıca, yaralanmaları en aza indirmek için uygun şekilde rakiplerine temas halinde bulunmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Gürkan Kubilay Diyeti

266 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 3 / 5. Oy Sayısı: 2

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİYET

Fonksiyonel Besinler Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Son yıllarda fonksiyonel besinlerin sağlık üzerine olumlu etkileri üzerinde daha fazla durulmaktadır.Nutrosötik olarak da bilinen fonksiyonel besinler besin ögesi bakımından zengin olduğu gibi sağlık için de birçok yararı vardır. Örneğin, hastalıklara karşı koruyucudur, vitamin, mineral eksikliğini önler ve büyüme ve gelişmeyi destekler.Bu makalede fonksiyonel besinlerin tanımından, yararlarından ve kullanım alanlarından bahsedilmektedir.

Published

on

Fonksiyonel Besinler Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Bilmeniz Gereken Sağlıklı Fonksiyonel Besinler

Son yıllarda fonksiyonel besinlerin sağlık üzerine olumlu etkileri üzerinde daha fazla durulmaktadır. Nutrosötik olarak da bilinen fonksiyonel besinler besin ögesi bakımından zengin olduğu gibi sağlık için de birçok yararı vardır. Örneğin, hastalıklara karşı koruyucudur, vitamin mineral eksikliğini önler ve büyüme ve gelişmeyi destekler bu makalede fonksiyonel besinler tanımından, yararlarından ve kullanım alanlarından bahsedilmektedir.

Fonksiyonel Besinler nedir?

Fonksiyonel besinler besin içeriklerinin zengin olmasının ötesinde sağlığı iyileştirme özelliği de taşır. Bazı tipleri sadece besin ögesi veya sağlığı olumlu yönde etkileyecek farklı ögeler içerir.

Fonksiyonel besin konsepti devletin genel populasyonun sağlığını olumlu yönde etkilemek adına besinlerin kanıtlanmış faydalarını onaylamasıyla birlikte  1980’lerde Japonya’da ortaya çıkmıştır.

Bazı fonksiyonel besinler vitamin, mineral, probiyotik veya lifle gıda takviyesi içermektedir. Sebze, meyve, kuru yemiş ve tahıllar gibi besin ögesinden zengin gıdalar fonksiyonel besin olarak kabul edilir.

Örneğin yulaf, beta-glukan denilen inflamasyonu azaltan, bağışıklık sistemini ve kalp sağlığını güçlendiren bir lif içermektedir. Buna benzer olarak meyveler ve sebzeler hastalıklara karşı koruyucu etkileri olan antioksidanlar bakımından zengindir.

ZAYIFLATAN MEYVE VE SEBZELER LİSTESİ HEMEN TIKLAYIN

Fonksiyonel Besinlere Örnekler

Fonksiyonel besinler iki kategoride incelenir; geleneksel ve takviye edilmiş.

Geleneksel besinler doğaldır, Örneğin tam tahıl besinler vücut için gerekli olan vitamin, mineral, antioksidan ve kalbe yararlı yağ içeriği bakımından zengindir.

Ancak takviye edilmiş besinler vitamin, mineral, probiyotik veya lif gibi insan sağlığını olumlu yönde etkileyen ögelerle zenginleştirilmiştir.

Geleneksel besinlere örnek vermek gerekirse;

 • Meyveler:  Elma, portakal, muz, armut, şeftali, kivi, üzüm
 • Sebzeler: Brokoli, karnabahar, marul, ıspanak, kabak
 • Kuruyemişler: Badem, fıstık, kaju, ceviz
 • Tohumlar: Chia tohumu, keten tohumu, balkabağı tohumu, kenevir tohumu
 • Kurubaklagiller: Kurufasulye, nohut, mercimek
 • Tam Tahıllar: Yulaf, arpa, karabuğday, kuskus
 • Deniz Ürünleri: Somon, sardalya, ançüvez, orkinos, morina balığı
 • Fermente Besinler: Kefir, lahana turşusu, sirke
 • Otlar ve Baharatlar: Zerdeçal, kimyon, zencefil, kırmızı biber
 • İçecekler: Kahve, yeşil çay, siyah çay

Takviye edilmiş besinlere örnek vermek gerekirse;

 • C vitamini eklenmiş meyve suları
 • Kalsiyum ve d vitamini takviye edilmiş sütler ve yoğurtlar
 • Hayvansal sütlere alternatif kalsiyum takviyeli badem, pirinç, hindistan cevizi ve ceviz sütü
 • B vitamini eklenmiş ekmek ve makarnalar
 • B vitamini ve kalsiyum eklenmiş kahvaltılık gevrekleri ve granolalar
 • Omega-3 takviye edilmiş yumurtalar

Potansiyel Yararları

Fonksiyonel besinler birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir.

Besin Ögesi Eksiklerini Önleyebilir

Fonksiyonel besinler vitamin, mineral, sağlıklı yağlar ve liflerden gibi önemli besin ögeleri bakımından zengindir.

Beslenme programınıza fonksiyonel besinleri eklemek besin ögesi eksikliğine karşı sizi korur. Örneğin demirden zenginleştirilmiş unların kullanılmasıyla birlikte, çocuklarda anemi neredeyse yarı yarıya azalmıştır.

Takviye edilmiş besinler; raşitizm, guatr ve doğuştan gelen eksiklikler gibi besin ögesi eksiklerinin önlenmesinde rol oynar.

Hastalıklara Karşı Koruyabilir

Fonksiyonel besinler hastalıklara karşı koruyucu olan önemli besin ögelerini içerir. Birçoğu özellikle antioksidan bakımından zengindir. Bu moleküller serbest radikaller ismi verilen zararlı maddeleri yok ederek, hücre hasarı ve kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi bazı kronik hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

Bazı fonksiyonel gıdalar omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir, bu tip sağlıklı yağlar inflamasyonun azaltılmasında, beyin fonksiyonlarının gelişmesinde ve sağlığın korunmasında rol oynar.

Bazı fonksiyonel besinler ise lif içermektedir ve lifler diyabet, obezite, kalp damar hastalıkları ve inmeye karşı kan şekerinin kontrolünü sağlayarak sağlığı olumlu yönde etkiler. Lifler ayrıca divertikülit, mide ülseri, hemoroid ve reflü gibi sindirim bozukluklarının önlenmesinde etkilidir.

Büyüme ve Gelişmeye Yardımcı Olabilir

Bazı besin ögeleri bebeklerde ve çocuklarda doğru büyüme ve gelişmeyi sağlamak için önemlidir.

Sağlıklı bir diyetin parçası olarak besin ögelerinden zengin fonksiyonel besinler beslenmeyi seçeneklendirmek adına önemlidir. Ek olarak beslenme ve büyümeyi destekleyen takviye edilmiş besinleri tüketmek önemlidir.

Örneğin gevrekler, tahıllar ve unlar genellikle anne karnındaki bebek için önemli olan folik asit gibi B vitaminleri bakımından zenginleştirilir.

Folik asit seviyelerinin düşük olması, beyni, omur iliği ve omurgayı etkileyen nöral tüp defekti  hastalığının riskini arttırabilir. Folik asit kullanımının artması nöral tüp defekti hastalığının %50-70 oranında azalmasına yardımcı olur.

Omega-3 yağ asitleri, demir, çinko, kalsiyum ve B12 vitamini gibi diğer besin ögeleri fonksiyonel besinlerde bulunarak büyüme ve gelişmede önemli rol oynar.

Kullanımı

İyi bir şekilde hazırlanmış sağlıklı bir beslenme programı meyve, sebze, tam tahıl ve kuru baklagiller gibi kompleks karbonhidratlar bakımından zengin olmalıdır.

Bu besinler sadece vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamakla kalmaz genel sağlığı da olumlu yönde etkiler.

Değişimler yapılmış, takviye edilmiş fonksiyonel besinler dengeli bir beslenmeye uygundur. Aslında beslenme programında oluşan her türlü boşluğu doldurabilirler. vitamin, mineral, lif, kalp sağlığını koruyan yağlar veya probiyotikler gibi önemli besin ögelerinin alımını sağlayarak sağlığı olumlu yönde geliştirir.

Sonuç

Fonksiyonel besinler birçok sağlık yararı olan besin kategorisindedir. Sadece besin ögesi eksikliklerini tamamlamakta kalmaz, hastalıklara karşı koruyucudur ve büyüme ve gelişmeyi destekler.

Ek olarak takviye edilmiş besinleri tüketmek; beslenmede çeşitliliğe gitmek besin ögesi eksikliklerini tamamlamak ve daha sağlıklı olmak için gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Yemeniz Gereken Sağlıklı Kuruyemişler HEMEN TIKLAYIN

 

31 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler