Karpuz Diyeti ve Karpuzun Faydaları Nelerdir ?

4 min


Karpuz Diyeti ve Karpuzun Faydaları Nelerdir ?
Karpuz Diyeti ve Karpuzun Faydaları Nelerdir ?

Karpuz Diyeti Nedir ?

Kilo vermenize, iltihaplanmayı azaltmanıza ve vücudunuzu toksinlerden arındırmanıza karpuz diyeti yardımcı olabilir ya da karpuz diyeti sayesinde farklı türde yemekleri öğrenebilirsiniz gerçekten de karpuz diyetinin kilo vermenize yardımcı oluyor mu her şey aşağıdaki yazımızda

Karpuz Diyeti Nasıl Uygulanır ?

Diyetin birkaç versiyonu var. En popüler olanı bir çeşit oruç tutma gibi denilebilir. İlk aşamada karpuz diyetini yapanlar karpuz dışında hiçbir şey yemezler . Bu aşama genellikle üç gün sürer. Her gün bir büyük karpuz tüketebilirsiniz. Yine, bu diyetin özellikleri kaynağa göre değişir.

Bundan sonra bazı insanlar normal diyetlerine geri dönerler. Diğerleri yavaş yavaş diğer yiyecekleri diyetlerine geri ekler. Örneğin, bir varyasyonda, her gün iki hafif öğün yiyebilir ve atıştırmalık olarak karpuz yiyebilirsiniz.

Karpuz Diyeti İçin Diyetisyenler Neler Diyor ?

Beslenme danışmanı Jessica Marcus, göre  bu tür diyetler insanların ilgisini çekiyor çünkü çok fazla şey yapmayı gerektirmeden sadece karpuz yemeyi gerektiren basit bir diyet olduğu için karpuz diyetini daha fazla tercih ediliyor.

“Yaşam tarzını değiştiren diyetlerin aksine, diyetin sınırlı zaman periyodu içerisinde diyet yapanlara gerçekçi, ulaşılabilir bir hedef veriyor” diyor. “Sadece birkaç günlüğüne olduğunu bilirsek, kendimizi isteyerek bu karpuz diyeti için hazırlayabiliyoruz.

Marcus, ana noktas olarak karpuzun zarar vermediğini söylüyor. “Bütün gün sevdiğimiz bir şeyi yiyeceğimiz anlamına geliyorsa diyetin uygulamanız oldukça yüksek”

Marcus, “Karpuz diyetinin gerçekten de karpuzun yüzde 90’ın üzerinde su olduğu gerçeğine dayanan bir arındırıcıdır” diye açıklıyor. Bu yüzden kalorisi düşük ve bazı vitamin ve mineraller sağlıyor. Nemlendirici, ferahlatıcı ve en azından geçici olarak tok hissetmenize yardımcı olabilir. ”

Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Bir fincan dolusu karpuz 46 kaloridir vitamin deposu olarak da görüldüğü söylenebilir

  • Göz Sağlığınız için ihtiyacınız olan A vitaminini içerir
  • Vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B-1 vitamini içerir
  • vücudunuzun kırmızı kan hücreleri (RBC’ler) oluşturmak için ihtiyaç duyduğu B-6 vitamini
    doku büyümesi ve onarımı için hayati önem taşıyan C vitamini içerir
  • Karpuz da iyi bir likopen kaynağıdır . Bu antioksidanın çeşitli faydaları vardır ve kalp hastalığı , kanser ve diğer koşullara karşı korunmaya yardımcı olabilir .
  • Karpuz ayrıca diğer yiyeceklerden daha fazla sitrülin içerir . Amino asit sitrülin, vazodilatasyon ve uygun kan akışındaki rolü ile en dikkat çekicidir . Citrulline aslında adını karpuz için Latince terim olan Citrullus lanatus’tan alır.
  • Karpuz tohumları şaşırtıcı derecede harika bir atıştırmalıktır, kızartması kolaydır ve demir ve magnezyum ile doludur. Kabuğu bile sizin için iyidir ve yenilebilir!
  • Diyetin besinsel faydalarının yanı sıra bol miktarda su sağlar .

Karpuz Diyeti İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet çocuklara, hamile kadınlara veya özel bir diyet gerektiren bir sağlık sorunu olan (diyabet gibi) veya bağışıklık fonksiyonu zayıflamış bir kişiye öneremez. Tüm hızlı diyetler gibi bunun da uzun vadeli bir çözüm olmadığını ekliyor.

Diyet üzerine yapılan araştırmalar, bu moda diyetlerin uzun vadede işe yaramadığını gösteriyor diyor. “Diyet dönemi sona erdiğinde, insanlar eski alışkanlıklarına döner, kilo alırlar ve karpuzlu diyet gibi daha az besin yemeyi gerektiren farklı diyetler aradıklarını göstermektedir.

Karpuzun, protein gibi temel bir besin olan herhangi bir yağ içermediğini unutmamak önemlidir . Şeker hastalığı gibi özel diyet gerektiren sağlık sorunları olan kişiler karpuz diyetinden kaçınmalıdır. ”

Karpuz  Nasıl Seçilir ?

Elinize alın : Karpuz büyük ya da küçük boyutuna göre ağır gelmelidir.
Sarı noktayı arayın : Karpuzlar yerde durdukları yerde bir leke geliştirir. Bu leke kremsi sarı olduğunda olgunlaşır.
Bir tokat atın : Karpuzun alt kısmına hafifçe vurun. Olgun olanın derin ve içi boş bir sesi olacaktır, bu da meyve suyuyla dolu ve olgunluğunun zirvesinde olduğu anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir: 1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet Listesi


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir