1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet Listesi

6 min


Diyet Listesi
1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet Listesi

1 Haftada 3 Kilo Diyet Listesi

1 haftada 3 kilo verdiren diyet listesi kısa sürede fazla kilolardan kurtulmak için hazırlanmış bir listedir. Peki, kısa sürede kilo vermek mümkün olur mu? Yapmanız gereken son derece basit. Bir haftada 3 kilo verdiren diyet listesinin verilen detaylarına uymak. Bu listeye göre hareket edilmesi durumunda kilo verilebilir. Listeye uygun şekilde hareket etmek, tamamen listeye göre yemek, bol su içmek ki günde ortalama 2,5-3 litre kadar fazla kilolardan kurtulmanın ilk adımı olacaktır. Haftanın her günü için bir diyet programı yapılmıştır.

Örnek 1 Gün Diyet Listesi:

SABAH

 • 1 dilim kepekli, tam tahıl veya yulaf çavdar ekmeği
 • 2 dilim yarım yağlı beyaz veya lor peynir (60 – 80 gr)
 • 3 tatlı kaşığı reçel, pekmez veya bal (istenirse)
 • 1 adet domates veya salatalık
 • 3–4 adet zeytin

ÖĞLE: (SEÇENEKLER)

 • Salata (domates, salatalık, marul, maydanoz, havuç, roka, semizotu, gerekirse çiğ ıspanak ve karnabahar salatası).
 • Yoğurt her türlü olabilir (süzme, kaymaklı prebiyotik ), yoğurdun light olması şart değildir
  veya
 • Çorba + salata, hazır veya ekspres çorba, yağsız hazırlanmış tarhana çorbası, yağı alınmış et veya tavuk suyuna yapılan sebzeli şehriye (bir çorba kaşığı dolusu kuru tel şehriye konulmalı)

AKŞAM: (SEÇENEKLER)

 • Et (kırmızı et, tavuk, balık) 100 – 150 gr çiğ olarak tartılmalı. Kesinlikle yağda kızartılmamalıdır (haşlama, buğulama, fırın, közleme, ızgara yapılmalıdır)
  veya
 • Sebze (patates ve bezelye hariç) bir tabak ve hiç yağ konmadan haşlama veya ızgara olarak tüketilmelidir. (örnek, 3 adet patlıcan közlemesi, domatesli biberli mantar sote)

Bunların yanında salata ve yoğurt yenilebilir.

Buna ek olarak günün her hangi bir zaman diliminde 2 porsiyon meyve eklenmeli ( 1 porsiyon = 1 greyfurt büyüklüğünde ), küçük meyveler bir avuç dolusu ölçüde ( çilek, vb ), kavun karpuz ise bir ince dilim olarak yenmeli.

Günde 2 – 3 litre su içilmeli, tüketilecek olan çay ve kahve bu miktarın dışındadır.
Bitki çayları, çay, kahve şekersiz içilmelidir (istenirse tatlandırıcı kullanılabilir)
Spor ve yürüyüş verilmeli.(haftada 3–4 kez en az 45–60 dakika)

1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Bir haftada 10 kilo vermek mümkün mü? 1 haftada 10 kilo verdiren diyet detayları nelerdir? Evet, fazla kilolardan kurtulmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak doğru bir diyet ile kısa sürede fazla kilolardan kurtulmak mümkün olabilir. Bunun için örnek verilen bir gün üzerinden hareket edebilirsiniz. Diyet listesine tam uyulması, bir süre devam ettirilmesi ve mümkün olduğunca bol su tüketiminin önemli olduğunu unutmayın.

1 haftada 10 kilo vermek mevcut ağırlığı çok olan kişiler içindir. 70 kilo olan biri 1 haftada 10 kilo veremez. Eğer böyle bir durum olursa çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Fakat diyelim ki kullanıcı 140-150 kg, bu durumda 1 haftada 10 kilo verilebilir.

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Bu diyetlerde bir haftada beş kilo verilebilmesini vaad eden diyetlerdir. Diyet listenizi oluşturup, uygulamayı eksiksiz şekilde yaptığınızda kilo vermek sandığınızdan daha kolay oluyor. Yapmanız gereken listeye göre hareket etmek ve mutlaka diyet listesi dışında yiyip içmenin önüne geçmek.

1 haftada 5 kilo verdiren diyet seçenekleri neler? Çok sık duyduğunuz diyet listeleri içinde bir haftada beş kilo vermenin sağlandığı diyetler olduğunu göreceksiniz. Örneğin dukan diyeti uygulayabilirsiniz. Dört evreden oluşan dukan diyetinin ilk aşaması 1 ile 7 gün arasında sürüyor. Sonrasında seyir evresine geçiş oluyor. Bu evde 1 ile 12 ay arasında sürebilir. Güçlendirme evresi ve koruma evresi ile birlikte istediğiniz kiloda devam etmeniz mümkün oluyor.

Tabi ki tüm diyetlerde olduğu gibi bu diyetteki kilo verme hızı kişiden kişiye, cinsiyet, yaş, mevcut kilo gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir. 1 haftada 5 kilo verdiren bir diyeti uygulamanız 5 kilo vereceğiniz anlamına gelmez.

1 Haftalık Diyet Listesi

1 haftalık diyetler verilmesi gereken kiloların fazla olmadığı durumlarda uygulayabileceğiniz kısa süreli diyetlerdir. Genelde tatile çıkmadan önce veya özel bir gün için yapılır.

Haftalık diyetler haftanın 7 günü ve saatleri ile birlikte programlamış olan diyet seçenekleridir. Bu diyet seçenekleri genelde kilosuna dikkat eden kişilerin aralarda fazla kaçırarak aldıkları kiloları geri verip ideal kilolarına erişmek için uyguladıkları bir yoldur.

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma gibi sabah kahvaltısı, ara öğün, öğlen yemeği, ara öğün, akşam yemeği şeklinde listeler uygulanır. Bazı diyet listelerinde direkt olarak ara öğün kısmının sadece bir kere olduğunu görebilirsiniz. Bazı diyet listeleri için ise ara öğünlerde sayısı daha fazla olabilir. Bir çok sitede farklı diyet listesi bulabilirsiniz. Sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Haftalık diyet listelerinde sabah kahvaltılarında ne yemeniz gerektiği, öğle yemeğinde ne yemeniz gerektiği ve akşam yemeğinde ne yiyecek olduğunuz belirlenmiştir. Belirlenmiş olan listenin bol su tüketerek yapılması kısa sürede kilo vermek için ideal olacaktır.

1 Haftalık Diyet Menüsü

ÖRNEK 1 Haftalık Diyet Listesi

SABAH:

• 1 dilim kepekli, tam tahıl veya yulaf çavdar ekmeği
• 2 dilim yarım yağlı beyaz veya Lor peynir (60 – 80 gr)
• 3 tatlı kaşığı reçel, pekmez veya bal(istenirse)
• 3-4 adet zeytin (Yağsız)
• 1 adet domates veya salatalık

ÖĞLE VE AKŞAM:

• Salata: Her türlü salata: Domates, salatalık, marul, maydanoz, havuç, roka, semizotu, gerekirse çiğ ıspanak ve karnabahar salatası, zeytinyağı konulmayacak, sirke, limon, nar ekşisi, balsamik sirke konulabilir.
• Yoğurt: Meyveli yoğurt hariç, her türlü yoğurt yenebilir (süzme, kaymaklı, prebiyotik ). Yoğurdun Light olması şart değildir.

Buna ek olarak günün her hangi bir zaman diliminde 3 porsiyon meyve eklenmeli. ( 1 porsiyon = 1 greyfurt büyüklüğünde ) , küçük meyveler bir avuç dolusu ölçüde ( çilek, muşmula vb ), kavun karpuz ise bir ince dilim olarak yenmeli. Meyvelerden birini 6 Medine hurması seçilsin. Onunla bir avuç sarı leblebi yensin.
Günde 2 – 3 litre su içilmeli, tüketilecek olan çay ve kahve bu miktarın dışındadır.
Bitki çayları, çay, kahve şekersiz içilmelidir (istenirse tatlandırıcı kullanılabilir)
İlk hafta spor ve yürüyüş önerilmez.

Ayrıca ilginizi çekerse 1 haftalık Dr. Murat Topoğlu diyeti sitemizde yayınlanmaktadır.

İlgilenenler için Canan Karatay Diyeti sayfamızdan çok detaylı bir makale bulabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir