Dukan Diyeti

Dukan diyeti, ketojenik bir diyet programıdır. Diyet programı içerisinde hem yağ hem de protein tüketimini vurgulansa da karbonhidrat tüketimi son derece kısıtlıdır. Ketojenik diyet programları, vücudun enerji için yağları yakmasını sağlıyor. Bu uygulama kilo kaybının yaşanmasına neden olur. Fakat vücuttaki yüksek keton seviyeleri sorun olarak ortaya çıkabilir. Bu da sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir.6 min


Dukan Diyeti
Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Pierre Dukan’ın yüksek protein ve düşük karbonhidratlı diyet programları ile 2000 yılında ön plana çıkmaya başlayan çok ünlü bir diyet listesidir. Dukan diyeti, ketojenik bir diyet programıdır. Diyet programı içerisinde hem yağ hem de protein tüketimini vurgulansa da karbonhidrat tüketimi son derece kısıtlıdır. Ketojenik diyet programları, vücudun enerji için yağları yakmasını sağlıyor ve bu uygulama kilo kaybının yaşanmasına neden oluyor. Fakat vücuttaki yüksek keton seviyeleri sorun olarak ortaya çıkabilir. Bu da sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir.

Geçmişine baktığımızda 2010 yılında kadar Dukan hareketi İngiltere’de hız kazandı. Kate Middleton, kraliyet düğüne kadar olan zamanda, Dukan diyeti yöntemiyle iki beden düşmesi zamanla bu programın ünlenmesini asıl sebebi olmuştur diyebiliriz.

Pierre Dukan kilo vermek isteyen arkadaşına yüksek proteinli bir diyet önererek beslenme hayatına adımını atmıştır. Dukan, arkadaşının bu program ile kilo vermesinden etkilendi ve sonunda onu bir hane adı haline getirecek olan diyetini geliştirmeye başladı.

Dukan Diyeti Aşamaları

Dukan diyeti aşamaları 4 başlıkta bir araya gelmektedir. Bu aşamalar;

  • Dukan atak evresi,
  • Dukan seyir evresi
  • Dukan güçlendirme evresi,
  • Dukan koruma evresi

Dukan Diyeti’nin sıkı bir beslenme programıdır. Bu yüzden diyet programına başlayan bir çok kişinin süreci tamamlamadan yarıda bıraktığı görülmüştür. Diyete başlanılan ilk aşama içerisinde kilo kaybı çok hızlı bir şekilde kendisini gösterir. Bu kilo kaybının büyük bir bölümü vücuttan su kaybının olmasından kaynaklanır. Kaybedilen su vücuda alınmaması nedeniyle baş ağrısı, ciltte kuruluk ve sindirim sistemi problemleri görülebilir. Dukan diyet listesi içerisinde karbonhidrat kaynakları yok denebilecek seviyelerdedir. Bu nedenle vücutta ileri zamanlarda vitamin ve mineral eksikliği ortaya çıkabilir. Bununla beraber diyet sırasında yorgunluk, halsizlik, unutkanlık ve baş ağrısı en sık görülen şikayetler arasındadır.

Dukan Diyeti Yapanlar

Dukan diyeti dünya üzerinde en çok bilinen diyet programlarından bir tanesidir. Dijital iletişim kanallarında milyonlarca kişi tarafından takip edilen diyet programı kullanıcılardan tam not almayı başarmıştır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için mutlaka diyet programına eksiksiz bir şekilde uyulması gerekir. Kullanıcılar diyet programının zorluğundan bahsetse de son derece etkili olduğunu açıklamıştır.

Dukan Seyir Evresi

Dukan seyir evresi aşaması içerisinde saf protein kaynakları alınmaya başlanır. Bu evrede her geçen gün beslenme programına farklı sebze çeşitleri eklenmeye başlanır. Fakat  bu evrede tüketilmemesi gereken bazı besinler yer almaktadır. Patates, mısır, bezelye, avokado ve meyveler tüketilmemesi önerilir. Bu aşamada yulaf ezmesi tüketilerek atak evresine destek olunur. Beslenme programı içerisinde saf proteinin yanında sebzeler eklenir. Bu aşamada yüksek kilo vermek isteniyorsa uzun sure bu evre uygulanabilir.

Seyir aşamasında tüketim listenize farklı sebzeler eklenmeye başlar. Karbonhidrat içermeyen sebzeler tüketilebilir. Bu aşamada alternatif günler bulunur. Diyet yapan kişi gün boyunca atak aşamasında gıdaları tüketir.

Dukan Diyeti İle Zayıflayanlar

Dukan diyeti fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere özel bir listedir. Bu programda sağlıklı kilo vermenin temel kuralı protein bazlı beslenmelidir. Dünya üzerinde milyonlarca kişi Dukan diyetini uygulamaktadır. Dukan diyeti hızlı bir şekilde zayıflatan ve iyi sonuçlar aldıran diyet programlarından bir tanesidir.  Kilo vermeyi arzu edenler için farklı evrelerde diyet listeleri sunan Dukan diyeti ile zayıflayanların sayısı her geçen artmaya devam ediyor.

Dukan Birası

En önemli şey sağlıklı zayıflamaktır. Bu cümleyi hayatımızın her evresinde hatırlamamız gerekir. İnsanlar internet üzerinde pek çok diyet programını denemeye almaktadır. Ancak sadece uzman diyet programlarından yararlanmanız gerekir.

Son dönemlerde zayıflamak üzerine onlarca yazı yer alıyor. Vücudumuzu tanırsak ve kendimiz için neyin yararlı neyin zararlı olduğunu bilirsek, sağlıklı bir şekilde kilo verebiliriz. Son zamanlarda “Dukan Birası” karşımı zayıflatıcı etkisi nedeniyle pek çok kişi tarafından konuşulmaya başlanmıştır.

Dukan Birası adı verilen karışım, aslında yeşil çay, maden suyu ve limon ile hazırlanan içeceklerden bir tanesidir Bu karışımın isim babası ile Pierre Dukan‘dır. Kendisi beslenme konusunda uzman bir doktordur. Dukan Diyeti adıyla anılan bir diyet programı da dünyaca bilinen diyet listelerinden bir tanesidir. Dukan Birası, yağ yakmak, zayıflamak ve vücudu forma sokmak için kullanılan bir içecektir. Karışımın içindeki maddeler ise sağlıklı bir şekilde formunuzu korumanızı sağlar.

Dukan Birası yapmak için sadece yeşil çay, limon ve maden suyuna ihtiyacınız bulunuyor. Yapımı son derece basit olan bu içeceğin oranları ise;

  • 750 ml kadar su,
  • 2 tatlı kaşığı yeşil çay,
  • Yarım limon suyu,
  • 1 şişe maden suyu

Malzemelerimizi temin ettikten sonra Dukan Birasını yapabilirsiniz. 750 ml suyumuzu kaynatarak yeşil çayı demlemeye başlıyoruz. Demlenen çayımızı soğuması için bir köşede dinlendiriyoruz. Soğuma işlemi tamamlandıktan sonra yarım limonun suyunu ve maden suyunu içerisine katıyoruz. Karışımı bir şişe içerisine doldurarak şişenin ağzı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza ediyoruz.

Dukan Ekspres Diyeti

Dukan ekspres diyeti en kolay uygulanan diyet listelerinden bir tanesidir. Yedi gün süren bu diyet programı insanlar tarafından büyük bir beğeni almaktadır. İnsanların zorlanmadan yapabildikleri dukan ekspres kısa sürede kilo vermenizi amaçlar. İlk olarak Fransa’da uygulanan ve ilgi görmeyi başaran bu diyet listesi bir çok kitabın içerisinde kendisine yer bulmayı başarmıştır. Fransa’da uygulanan ve hızlı bir şekilde diğer ülkelere yayılma gösteren bu yöntem sayesinde kolayca kilo verebilirsiniz. Sahip olduğunuz küçük miktarlı kiloları bir haftada vererek sağlıklı bir vücut elde etmenize yardımcı olan dukan ekspres listesini hemen uygulayabilirsiniz. Dukan ekspres listesini yapabilmek için istediğiniz kilonun 5 kg daha üzerinde olmanız gerekir. Aksi durumlarda bu diyet programı tavsiye edilmez. Dukan ekspres diyeti genel olarak kış aylarında alınan kiloların bahar aylarında vermek isteyenler tarafından tercih edilir. Bu uygulama ile ilkbahar ve yaz aylarına fit bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Canan Karatay Diyeti


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir