Alfa Lipoik Asit

Alfa lipoik asit nedir diye merak ediyorsanız bu asit 1980’li yılların sonunda keşfedilen ve hem yağda hem de suda çözünebilen, antioksidan özellikte vitamin benzeri bir madde olup yararları son yıllarda pek çok araştırmanın merkezinde yer almıştır.

Alfa Lipoik Asit Nedir?

ALA ya da Alfa lipoik asidin faydaları, neye iyi geleceğini ve alfa lipoik asidin özellikleri ile ilgili bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Alfa lipoik asit nedir diye merak ediyorsanız bu asit 1980’li yılların sonunda keşfedilen ve hem yağda hem de suda çözünebilen, antioksidan özellikte vitamin benzeri bir madde olup yararları son yıllarda pek çok araştırmanın merkezinde yer almıştır.

Alfa Lipoik Asit Formul
Alfa Lipoik Asit Formül

Alfa Lipoik Asidin Faydaları

Alfa lipoik asit faydaları aşağıdaki gibidir:

Çok Yoğun Antioksidan Özelliği

C ve E gibi diğer antioksidanlara göre çok daha güçlü oranda antioksidan içermektedir. Aynı zamanda diğer antioksidan maddeler arasında ağ oluşumu desteklemekte ve diğer antioksidanların vücuttaki kullanımlarını arttırmaktadır.

Hücrelerin Yaşam Süresi

Alfa Lipoik asit ile L – Carnitin beraber kullanılırsa hücrelerin yaşam süresinin uzayabileceğine daire Berkeley Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma bulunmaktadır. Bu özelliği ile cilt yaşlanmasının yavaşlatılmasını sağlamaktadır.

Enerji Metabolizması

Vücudumuz gıdaları tükettiğinde bu gıdaların sindirilerek yapı taşlarına ayrılması gerekmektedir. Bu konuda B vitaminlerine yardımcı olan alpa lipoik asit karbonhidratlardan, proteinlerden ve yağlardan enerji üretilmesini sağlayarak organların ve sistemlerin işlevlerini yerine getirebilmesi için ihtiyaçları olan enerji mekanizmasına yardımcı olur. Enerji mekanizmasında yer alması aynı zamanda alfa lipoik asidin kronik yorgunluk ve halsizlik durumlarının giderilmesinde yardımcı olmasını sağlar.

Kanser

Oksijen kullanımından sonra oluşan yan ürünlere karşı en üst düzeyde koruma sağlayan alpa lipoik asit, yağda çözünebildiği için hücre zarını geçebilir ve hücre içinde bulunan genetik şifreyi koruyarak ve bu şifrenin mutasyona uğramasının önüne geçerek kansere karşı önleyici bir rol oynar. Aynı zamanda bazı araştırmalar kansere karşı mücadelede bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hücrelerindeki homosistein seviyesini çoğalttığını ve böylelikle kanserli hücrelerin ölümünü gerçekleştiği yönünde bulgular ortaya koymaktadır.

Diyabetik Nöropati Tedavisi

Tip 1 ve Tip 2 diyabetlilerde görülen sinir hastalığı olan diyabetik nöropatinin tedavisinde alfa lipoik asit kullanılmaktadır. Aynı zamanda Tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri seviyesinin düzenlenmesini sağlayarak diyabet hastalarında görülen uyuşukluk ve ağrıları hafifletme ve sinir hasarlarının hafifletilmesi amacı ile Avrupa’da alfa lipoik asit kullanılmaktadır. Aynı zamanda araştırmalar diyabetlilerde sinir bağlantılı olarak kalp hasarları dolayısıyla gerçekleşen ani ölümlerin ALA ile önlemede başarılı olunabileceğini bilinmektedir.

HIV, Glokom ve Karaciğer Hastalıkları

Yapılan araştırmalar sonucu test tüpleri ALA ile HIV virüsünün büyümesine engel olunabileceğini göstermektedir ancak aynı sonucun insanlar üzerinde d eaynı etkiyi doğurup doğurmayacağı şuan kesin değildir. Ancak kesin olmamakla birlikte ALA takviyesi ile glokom, karaciğer rahatsızlıkları ve HIV gibi rahatsızlıkların tedavisinde fayda sağlayabilme ihtimali olduğunu söylemek mümkündür.

Beyin İşlevlerinin Korunması

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki yaşlanan bireylerde beyin işlevlerinin korunması için ALA kullanılabilir ve aynı zamanda Alzheimer gibi hastalıklarda uzun süreli belleğin gerçekleştirilmesini sağlayarak Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmakta kullanılabilir.

Beyin Hücreleri

Alfa lipoik asit ne işe yarar diye merak ediyorsanız beyin hücrelerini koruma özelliği ile alfa lipoik asit çok önemli bir bileşen niteliğindedir. Beyin hücreleri çok kolay öldüğü ve tekrar yeniden üretilemediği için beyin hücrelerini korumaya yardımcı olan takviye ve besinler beyin fonksiyonlarının tam ve doğru şekilde yaşlanmayla birlikte azalmadan çalışmasını isteyen kişiler için çok önemlidir. Alfa lipoik asit beyin hücreleri üzerinde etkisi olan bir bileşendir. Dolayısıyla ALA kullanımı ile birlikte beyin hücrelerinin korunması sağlanır.

Kan Akışının Artması

Özellikle vücudunda karıncalanma ya da uyuşmalardan şikayetçi olan kişiler için ALA kan akışını arttırarak söz konusu uyuşukluk ve karıncalanma hissini ortadan kaldıracaktır. Böylelikle karıncalanma ve uyuşma hissi önlenerek kişi günlük hayat kalitesine geri dönebilecektir.

Karaciğer Hastalıkları

Diğer karaciğer hastalıkları ve hepatit vakalarında alfa lipoik asit karaciğeri zararlı hücre değişimlerine karşı koruyarak karaciğerin korunmasını ve iyileşmesi sürecinde yardımcı olacaktır. 2010 yılındaki bir araştırma ile alfa lipoik asit tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçların karaciğere verdiği yan etkiye karşı olumlu etki göstermektedir. Bunun yanı sıra hepatit C tedavisi ve çok tehlikeli bir mantar olan amanita zehirlenmesinin tedavisinde de alfa lipoik asit kullanılmaktadır.

Günlük alfa lipoik asit kullanımı konusunda özen göstererek hücrelerinizin mutasyona, yaşlanmaya ve işlevlerini yitirmeye karşı korunmasını sağlayabilir ve hem doku hem de sistemlerinizin ahenk ve uyum içinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Beta HCG

Beta HCG

Beta HCG Beta HCG’yi genellikle gebe kalmaya çalışanlar

Takip Et