Kanserin Belirtileri

Kanserin Belirtileri Nelerdir biliyor musunuz ? Kanser nedir ve neden oluşur bunları öğrenmek için her şey hazırladığımız listemizde...5 min


Kanserin Belirtileri
Kanserin Belirtileri

Kanserin Belirtileri

Kanserin Belirtileri nelerdir sorusuna cevap vermeden önce Kanser Nedir ona cevap vermeliyiz. Kanser, kelime anlamı olarak organ ya da dokuda düzensiz hücre artışı demektir. Çoğal kötü urlar, kanserin belirtileri ile ortaya çıkacaktır.

Genel olarak kanser, hücrelerin kontrolsüz çoğalması anlamı taşıyor. Çok çeşitli kanserler var, ancak hepsinin genel anlamda ortak özelliği kontrolsüz bir hücre çoğalışıdır. Çok çeşitli kanser tipleri olduğundan, anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlayarak kanserin belirtileri ortaya çıkacaktır. Tedavi edilmemesi durumunda ise ciddi problemlere yol açabiliyor.

Kanser Olan Kişide Görülen Belirtiler

Kanserin Belirtileri Verilen belirtilerin birinin ya da birkaçının görülmesi, kanser olduğunuz anlamına gelmez. Elbette tam teşhisin konması için mutlaka doktor kontrolünün olması şarttır. Kanser olan kişiye teşhisin konması için yapılacak çok sayıda işlem olacak. Doktorunuz tarafından yapılacak olan gözler ve incelemeler sonunda kanser teşhisi konabilir. Genel olarak dikkat çeken belirtiler aşağıda verilmiştir. İşte detaylar…

Düşmeyen Yüksek Ateş

Önemli belirtileri arasında yüksek ateş var. Kanser belirtilerinin arasında ilk akla gelen ateştir. Ancak bu ateşlenmenin kanser belirtisi olarak görülmesi için mutlaka inatçı bir ateş olması gerekiyor. Ateşin inatçı olması durumunda, kişi kesin ve net sonuca varmak için uzman görüşü olabilir. Kanserin belirtisi olan ateş, gribal enfeksiyondan farklı şeklide görülecektir.

 • Lösemi
 • Hodgkin
 • Hodgkin olmayan lenfoma
 • Gibi problemlerin olması durumunda, yüksek ateş ile belirti görülebilir.

Ani İştahsızlık ve Nedensiz Kilo Kaybı

Kanserin Belirtileri Bakıldığında kanser belirtileri nedir sorusuna verilecek olan yanıtlar arasında, iştahsızlık ve kilo kaybı var. Bakıldığında ani iştahsızlık olması gerekiyor. Normal süregelen bir iştahsızlık ya da geçici bir iştahsızlık bu durumun nedeni olamaz. Fakat kişinin aniden iştahsızlık yaşaması gibi durumlarda kanser teşhisi konabilir.

Kanserin Belirtileri kilo kaybı, kanser belirtileri arasında akla gelenler arasında. Ancak bu kilo vermenin de son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Kişinin hiçbir şekilde istemeden verdiği kilolar, aslında kanserin habercisi olabiliyor.

 • Mide kanseri
 • Gırtlak kanseri
 • Pankreas kanseri
 • Mide kanseri
 • Akciğer kanseri

Gibi kanser türleri, bu belirti ile ortaya çıkabiliyor. Bu durumda direkt olarak önlem alınması, kesin sonucun görülmesi açısından profesyonel destek alınması son derece önemlidir. Sizin için sunulan önerileri dikkate alarak, mümkün olduğunca uzmanlara göre hareket etmek önemli olacaktır.

Yorgunluğun Artması, Kronikleşmesi

Kanserin Belirtileri Kanser nasıl anlaşılır sorusuna verilecek olan yanıtlar arasında yorgunluk da var. Elbette bu etkinin tek başına görülmesi ile kanser olduğunuz sonucu çıkmaz. Fakat bu ve diğer etkiler ile birlikte görülen etkiler, kanserin habercisi olabiliyor. Herhangi bir şekilde teşhis konmadan ya da kesin bir sonuç olmadan kanser olduğu endişesine yer verilmemeli. Bu teşhisin konması için doktorunuzun dahi çok sayıda test yapacağını bilmelisiniz.

Yorgunluğunuz öncesine göre artış halinde olmalıdır. Hareket halindeyken dinlenme ihtiyacının sık sık gelmesi, önceki günlerinize göre daha çabuk yorumla gibi durumların ortaya çıkması, kronik yorgunluk belirtiler arasındadır.

Vücutta Kanama

Vücutta kanama görülebilir. Nedensiz şekilde; yani kişinin vurma – düşme gibi problem olmadan vücutta kanama sorunları ile karşı karşıya kalması durumunda ne yazık ki kanser belirtileri arasında olabilir. Küçük kırmızılıklar şeklinde cilt ve ağız içi kanamaların olması kanser belirtileri kanama kapsamında değerlendirilebilir.

Kanserin Belirtileri Olarak Lösemi genel olarak bu şekilde ortaya çıkar.

Kanserin Belirtileri olarak Vücutta ki her kanamanın kansere yorulmaması önemlidir. Ancak ara ara devam eden, düzenli devam eden vücut kanaması söz konusu ise bu durumda doktor ile iletişime geçilebilir. Uzman görüşünün alınması sağlanabilir.

İyileşmeyen Yaralar

Kanserin Belirtileri Kanser olan bir vücudun kendini toparlaması zor olacaktır. Bu sebeple ciltte iyileşmeyen yaralar olması durumunda, deride fonksiyonel bir bozuk olması durumunda kanser söz konusu olabiliyor. Kesin teşhis ise doktorunuzun yapmış olduğu incelemeler sonrasında konuyor. Ayrıca cildinizde asimetrik lekeler de oluşabilir. Vücutta var olan benlerin büyümesi söz konusu olabilir. Benlerin renk değiştirmesi gibi bir durum da olabilir. Tüm bunlar cilt kanseri belirtileri kapsamında sayılacaktır. Bir ya da birkaçını0n görülmesi direkt olarak doktor ile iletişime geçerek, kesin bir sonucun alınması için gereklidir.

Kanlı İdrar ve Dışkı

Kanserin Belirtileri Kanlı idrar ve dışkı olması halinde de kanser belirtisi görülebilir. Yapmanız gereken idrarda ya da kanda bu şekilde bir enfeksiyon var ise ilk akla gelen böbrek taşı olacaktır. Bu belirti böbrek taşı dışında, ne yazık ki böbrek tümörünün belirtisi de olabilir. Kesin bir sonuca varılması açısından mutlaka kontrollerin yapılması gerekiyor. Kontrol yapılması için doktorunuz ile iletişime geçebilir, kesin şekilde bu sorunun çözülmesi için gereken yapılacaktır. Net ve en doğru sonuca varılacaktır.

Yutkunma Problemi ve Kronik Ses Kısıklığı

Kanserin Belirtileri Kanserin habercisi olabilecek belirtiler arasında kronik ses kısıklığı da sayılabiliyor. Yutkunma da zorluk yaşanması durumunda uzun süreli ses kısıklığı da bunu takip ediyor ise kontrollere gidebilirsiniz. Bu gibi problemler de kanserin belirtileri içinde yer alıyor.

 • Gırtlak kanseri
 • Yemek borusu kanseri

Gibi kanser çeşitleri içinden biri olabilir. Bu teşhisin konması sadece belirtinin olması ile gerçekleşmez. Sunulan her belirti için bir ihtimal olduğunu unutmayın. Bu şekilde bir teşhisin konması için, net ve kesin bir sonuca varılması için mutlaka doktor gözleminin olması gerekiyor. Doktorun yaptığı uzman teşhisler sonucunda konuya ilişkin net sonucun verilmesi sağlanacaktır. Sizin için kanser belirtileri neler yanıtı verilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Kansere iyi gelen bitkiler

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir