Kilo Veremiyorum

Kilo Veremiyorum demek artık sizin için bir bahane değil artık kilo vermek istiyorsanız hazırladığımız makalemizde ki listemize bakarak kendinize uygun kilo vermeye yarayacak önerileri uygulayabilirsiniz bunları deneyerek kilo veremiyorum demek artık zor değil.7 min


Kilo Veremiyorum
Kilo Veremiyorum

Kilo Veremiyorum

Kilo Veremiyorum, Kilo vermek istediğiniz zaman vücudunuz bu yeni duruma tepki verir. İlk diyete başladığınızda fazla çaba harcamadan kilo verebilirsiniz.

Fakat bu süreç içerisinde vücut diyete tam adapte olduğundan dolayı kilo vermeniz bir süre sonra yavaşlamakta, hatta durma noktasına gelmektedir. Sizde diyet uygulamanıza rağmen zayıflayamıyorsanız bir yerler yanlış yapıyorsunuz demektir. Bu yazımız içerisinde diyet yapmasına rağmen kilo veremeyenlerin yaptıkları hatalardan bahsedeceğiz. Peki, kilo verememe nedenleri nelerdir?

Neden Kilo Veremiyorum?

Diye sırasında kilo veriyor, ancak verdiğinizin farkında olamayabilirsiniz. Diyete ilk başladığınız zamanlarda tartıda ciddi bir değişiklik ortaya çıkmıyorsa bu kilo vermediğiniz anlamına gelmez. Bu dönemde yağ kaybediyor olabilirsiniz. Vücut ağırlığı özellikle birkaç kilo da dalgalanma eğilimi gösterir. Bu dalgalanma yediğiniz yiyeceklere bağlı değişebilir. Ayrıca vücudunuzun ne kadar su tuttuğu da bu değişimi tetikleyebilir. Spor yaparkenyağ yakarken kas yapıyor da olabilirsiniz. Bu durum daha çok egzersiz yapmamış kişilerde yaygın bir şekilde görülür. İlerlemenizi ölçmek için tartı dışında detaylı ölçüm yapan cihazlara da göz atabilirsiniz.

Bununla beraber, aynaya baktığını zaman elbiselerinizin nasıl göründüğü de size fikir verebilir. Kilonuz aynı ağırlıkta 1-2 hafta kalmışsa, bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

Yediklerinizin Kaydını Tutun

Kilo vermeye verirken tüm detaylara dikkat edilmesi gerekir. Pek çok kişi aslında ne kadar yediğini bilmiyor. Yapılan araştırmalara görebesin tüketim kaydı yapan bireyler yapmayanlara göre daha hızlı ve geri dönüşsüz yani sağlıklı kilo veriyor. Sabahtan akşama yediklerinizi saatine göre ve içtiklerinizi suyu dahil kayda almanız kilo vermenize sandığınızdan çok daha fazla yardımcı olacaktır.

Protein Alımına Dikkat Edin

Protein, kilo vermek için temel besin maddelerinden bir tanesidir. Protein tüketimi sık sık yeme alışkanlığının da önüne geçer.Protein içerisinde bulunan ghrelin ve diğer iştah düzenleyici hormonlar sayesinde açlığı bastırır. Kahvaltı da yüksek protein tüketilmesi tavsiye edilir.Yapılan araştırmalara göre, yüksek proteinli kahvaltı yapan kişilerin daha az aç olduklarını ve gün boyunca sık yeme alışkanlıklarından vazgeçtiği gözlemlenmiştir. Protein diyetinizde uygun porsiyonda olmalı fazlasının da vücutta yağ olarak depolandığını unutmamalıyız. Yüksek protein alımı doymuş yağ alımını arttıracaktır buda kan yağını ve kan kolesterol düzeylerini arttırarak sağlığımızı olumsuz etkileyecektir.

Kalori Alımına Dikkat Edin

Kilo verirken güçlük çeken pek çok kişi az yemesine rağmen gün içerisinde çok fazla kalori tüketiyor. Kalori alımına dikkat etmeyen kişiler özellikle bu sorunla sıklıkla karşılaşıyor.Kilo veremiyorum ne yapmalıyım diyorsanız, gün içerisinde aldığınız kalorilere dikkat etmeniz gerekir. Tükettiğiniz besinlerin porsiyonu, doğru pişme tekniğini bilerek tüketmeniz ve ideal saatlerde beslenmeniz bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

İşlenmiş Gıdaları Tüketirken Dikkat Edin

Yediğin ürünlerin kalitesi de kilo verme konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.Sağlıklı yiyecekler tüketerek yemek sağlığınızı daha iyi hale getirebilir ve iştahınızı azaltabilirsiniz. Bu gıdalar, işlenmiş ürünlere göre çok daha fazla tok tutma özelliğine sahiptir. En basit, doğal yiyeceklerin sağlıklı olduğunu unutmayın. Kullandığınız ürünlerin içeriğini bilmeniz yani etiket okumanız kilo vermenizi kolaylaştıracak ve sağlıklı beslenmenizi sağlayacak.

Ağır Egzersiz

Kilo vermek için yapılan ağırlık kaldırma egzersizleri yapıyorsanız yağ yakarken kilo veriyor olabilirsiniz.Ağırlık egzersizleri metabolizmayı daha hızlı hale getirerek kilo vermenize yardımcı olabilir. Fakat bu egzersizlerin yanına kardio eklemeyi unutmamalısınız.

Yeme Bozukluğuna Dikkat Edin

Tıka basa yemek kilo kontrolünün önüne geçer. Vücudunuzun ihtiyacından çok daha fazla miktarda yemek tüketimi kilo aldırabilir. Bazı yeme problemleri ise abur cuburlara bazıları ise kuruyemişlere dayanır. Her yiyecek sağlıklı olsa bile belirli kalorisi vardır. Çok fazla tüketildiği zaman kalori alımına neden olabilir.

Hareket Edin

Cardio hareketleri en faydalı egzersizlerden bir tanesidir. Cardio ile bölgesel yağlanma ve iç organ yağlanmasını önleyebilirsiniz.Düzenli cardio diyet sürecinde sağlıklı kilo vermek için vazgeçilmezlerinizden olmalı.

Uyku Kalitesine Dikkat Edin

İyi uyku kilonuz için dikkate alınması konular arasındadır. Yapılan çalışmalara göre zayıf uyuyan kişilerin obeziteye yakalanma riski daha yüksektir. Uykunuz boyunca vücudunuz yeni başlayacağınız güne hazırlanır, sindirim sisteminiz dinlenime geçer. Bunların hepsi belirli uyku saati aralığında olduğundan düzenli uyumak kilo verme sürecini olumlu etkiler.

Sık Yemeyin

Metabolizmayı hızlandırmak için az sık sık yemek efsaneden ibarettir. Yapılan çalışmalar yeme sıklığının yağ yakımı ya da zayıflama üzerinde çok az etkisi olduğunu gösterir. Tüm gün boyunca sürekli yemek hazırlamak sağlıklı beslenmeyi karmaşık duruma getirir. Diyabet vb. kan şekeri ile ilgili hastalığı olan kişiler sık yiyerek zayıflamalıdır fakat eğer bir sağlık probleminiz yoksa sık beslenmemeniz gerekir.

Su Tüketin

Su içmek zayıflamaya yardımcı olur. Öğünlerden 30 dakika önce ortalama  yarım litre su içerseniz kilo verebilirsiniz. Yemek sırasında da su içmek çabuk tokluk hissetmenizi sağlar ve kilo vermenizi olumlu etkiler.

Alkol Tüketimine Dikkat Edin

Kilo veremiyorum psikolojim bozuldu diyenlerin bir çoğu kendisini alkole vermektedir. Alkolü içmekten keyif alıyor olabilirsiniz. Fakat alkol kalori oranı yüksek içeceklerden bir tanesidir. Kilo vermek istiyorsanız, alkolden uzak durmanız gerekir. Eğer alkol tüketerek kilo vermek istiyorsanız haftada 1-2 gün tek kadeh kırmızı şarabı tercih etmelisiniz.

Dikkatli Beslenen

Dikkatli beslenme dünyanın en etkili kilo verme yöntemidir. Burada ana mantık tüketilen besinin farkına varmaktır.Öğününüzü yavaş bir şekilde yiyerek yediğiniz gıdayı düşünmelisiniz. Böylece yemeğin tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.Yapılan çalışmalar  düşünerek yemek yemenin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Diyet Konusuna Çok Odaklanmayın

Yapılan çalışmalar sürekli diyet yapan kişilerin daha fazla kilo aldığını göstermiştir. Diyet yapmak yerine beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye odaklanın. Sürekli tartılarak kendinizi strese sokmadan hareketli yaşamaya başlayın.

Neden kilo veremiyorum diyorsanız bir diyetisyene danışabilir ve test yaptırabilirsiniz. Herhangi bir sağlık problemi kilo vermenize engel olabilir. Burada unutulmaması gerekenhangi testlerin yaptırılacağıdır.

Kilo veremiyorum demenize rağmen kıyafetleriniz üzerinize daha iyi oturmaya başladıysa bu doğru yolda olduğunuzu gösterir.Vücudu sıkı hale getirmek, kas ve kilo vermekten daha zor bir konudur. Sıkılaşmaya başladıysanız bu zayıflamadan çok daha önemlidir. Kilo verememenizin pek çok nedeni olabilir.Diyet ve egzersiz yapıyor, hala zayıflayamıyorsanız bu problemin bir ana kaynağı bulunur. Sağlık sorununuz ve hormonal bir probleminiz bulunmuyorsabu yazımızda yer alan hatalardan birini yapıyor olabilirsiniz. Sizde vücudunuza uygun bir diyet programı hazırlamak için uzman diyetisyenlerden destek alabilirsiniz. Bu sayede kendi vücudunuza en uygun etkili diyet programı listelerinden yararlanabilirsiniz. Yaza fit bir şekilde girmek için hemen hemen diyete başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Canan Karatay Diyeti


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir