Karın Ağrısı Nedir?

2 min


Karın Ağrısı Nedir?

Karın Ağrısı Nedir?

Karın ağrısı karın bölgemizde veya mide bölgesinde oluşan sancının dayanılmaz hale gelmesidir. Ağrının onlarca nedeni olabilir, açlık, susuzluk, çok çeşitli ve birbirine zıt yiyecekler tüketmek, bağırsaklarda yaşanan rahatsızlıklar bu nedenlere örnek olabilir.

Karın Ağrısı Hastalık Belirtisi Mi?

Karnın çeşitli bölgelerinde bulunan organlarda yaşanan problemler hastalığa dönüşebilir. Böbrek, mide, bağırsak, üreme organı gibi organlarda dışarıdan gelen mikrop, zarar verici bileşenler organları zarara uğratır. Aynı şekilde genden gelen hastalıklar da organlarda yer edebilir. Her karın ağrısında hastalık kapmaktan korkulmamalı. Yaşanan ağrının peş peşe ve sürekli tekrarlaması size doktora gözükme adına ışık yakar.

Kesinlikle Doktora Gitmelisiniz

Acil durum göstergesi olan belirtiler başınıza geldiğinde kesinlikle sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

  • Yüksek şiddette ağrı
  • Aynı bölgede sürekli yaşanan sancı
  • Ağrıyla beraber baş dönmesi
  • Sürekli kusma, bilinç kaybı

Sık Görülen Karın Ağrısı Vakaları

Ülkemizde çokça görülen mide ve bağırsak zehirlenmeleri yaşanıyor. Özellikle bayram günlerinde tatlıyı fazla kaçıran ve yaşı olan bireyler karın ağrısına maruz kalıyor. Aynı şekilde şekerlemelere doymayan ufak çocuklar gereğinden fazla şekerleme tükettiğinden, kusma ve mide zehirlenmesi yaşayabiliyor. Sokakta taş veya mermerin üzerine oturup kalçadan soğuk almak karın ağrısına ve üşütmeye neden oluyor.

Aynı şekilde evde soğuk zemine çıplak ayakla basıp soğuğu çekmek karın ağrısına yol açıyor. Dışarıda seyyar satıcıların sattığı tatlılar, şerbetler veya simit poğaça gibi ürünler sağlığımız için tehdit oluşturabiliyor. Bakanlık izni olmadan satışı yapılan hiçbir gıda tüketimine yanaşmamak gerekir.

İşe başka boyuttan bakacak olursak çoğu insanımız yaşar ki;

Dolapta bulunan hazır pastörize sütü açıp, aradan 3 gün geçmesine rağmen günleri şaşırıp günü geçmiş sütü tüketerek bağırsak zehirlenmesi olan vatandaş gibi.

Sağlıklı Kalmalıyız

Zamanla çağ değişiyor tüketilen ürünler, yaşam tarzları ve soluduğumuz hava bile risk barındırıyor. Çağın değişmesine kapılmayıp değerli vücudumuza iyi bakmalıyız, can bir kere geliyor. Dikkatsiz ve tedbirsiz atılan her adım ve hareket bize ve çevremizdeki sevdiklerimize zarar verebilir. Karın ağrısı deyip geçmemeli, dikkatli olmalıyız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir