Hentbol Oynayanlar İçin Diyet Programı

Hentbol Oynayanlar İçin Diyet Listesi Nelerdir? Sporcuların Sağlıklı bir vücuda sahip olmaları için sağlıklı beslenmeleri gerekli bunun için Hentbol Oynayanlar İçin Diyet Programları Listesi hazırladık....4 min


Hentbol Oynayanlar İçin Diyet Programı | 29 Haziran 2022

Hentbol Oynayanlar İçin Diyet

Hentbol Oynayanlar İçin Diyet… Hentbol 7 saha oyuncusu 5 yedek oyuncu olacak şekilde toplam 12 kişiden oluşan iki takım halinde oynanan bir salon sporudur. 30 dakikalık iki devre halinde oynanır. Hentbol, topun elle atıldığı ve topun hızının 100 km. gibi bir hıza ulaştığı güç ve dayanıklılık gerektiren bir spordur. Bu nedenle hentbol sporuyla uğraşan sporcuların dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlayacak bir diyet programını uygulamaları performansları açısından oldukça önemlidir.

Hentbolda Sporcunun Beslenmesi

Hentbol gibi kas gücü ve dayanıklılık gerektiren sporları yapan sporcuların beslenmesine özen göstermesi çok önemlidir. Yağ yakımının sağlanması ve kas gücünün arttırılması için gerekli gıdaların alınmasını sağlayan sporcu diyet programları uygulanmalıdır. Yapılan diyetin hem yapılan spora hem de o sporu yapan kişiye uygun olması da diyetin amacına ulaşması açısından önemlidir. Diyet listesi içerisinde yer alan ve sporcuya enerji sağlaması, kas gücünü arttırması hedeflenen besinlerin spor dalıyla ve sporu yapan kişinin yaşı, cinsiyeti vb. ile yakından ilgili olduğu unutulmamalıdır.

Sporcular spor aktivitelerini gerçekleştirirken normale göre daha fazla kalori harcar. Bu nedenle vücutları daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle sporcunun diyeti karbonhidrat açısından zengin gıdalar içermelidir. Protein içeren gıdalar destekleyici nitelikte yer almalıdır. Yağ içeren gıdalar ise minimum düzeyde tutulmalıdır. Bunların yanında sıvı alımı ihmal edilmemelidir. Yeterli ve dengeli bir program uygulayan bir sporcunun yeterli enerjiye sahip olduğu, kondisyon grafiğinin yükseldiği, kas gücü ve dayanıklılığının arttığı ve sakatlanmanın en aza indiği bir gerçektir.

Hentbol Sporu İle Uğraşanlara Diyet Önerileri

Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılaması açısından karbonhidrat alımını arttırmak gerekir. Karbonhidrat kapsamında alınması gerekli besinler; yulaf ezmesi, esmer ekmek, bulgur pilavı, sebze ve kuru baklagiller olarak sayılabilir. Bu grubun yeterli düzeyde alınması güç ve dayanıklılığı arttığından sporcunun performansını doğrudan etkiler. Sporcunun antrenman veya maçtan en az 2 saat önce beslenmesi de önemlidir. Şişkin bir mideyle değil enerji üretimi başlamış bir şekilde olunmalıdır.

Protein alımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Proteinin gereğinden fazla alınması organları yorar. Yarar sağlamak yerine zarar verir. Besinlerin protein değerleri hesaplanarak gerektiği kadar alınmalıdır. Tavuk, yumurta, süt gibi protein içeren hafif gıdalar tercih edilmelidir.

Hentbol Oynayanlar İçin Sağlıklı Öneriler

 1. Hentbol Oyuncuları antrenmanlardan önce vücutlarını gevşetmeli ve yüksek tempoya kendilerini hazırlamalılar.
 2. Hentbolcuların beslenme alışkanlıkları spor hayatlarında çok önemli bir konuyu oluşturmaktadır çünkü sporcuların yeme içme alışkanlıkları onların vücut gelişimini enerjilerini etkilemelidir bunun için her zaman sağlıklı enerji verici besinler tercih edilmelidir.
 3. Sporcuların sağlıklı olmaları için hijyenik ortamlarda bulunmaları gerekmektedir hentbol diğer sporlara göre daha çok temas gerektiren bir spor olduğundan hastalık kapmak kolaydır bunun için sporcuların kaliteli temizlik ürünleri kullanmaları gerekmektedir sadece bu değil yedikleri besinlerde bulundukları ortamlarda hijyeniklik açısından çok önemlidir dikkat edilmelidir.
 4. Sporcuların vücutlarında ki enerjilerini sağlamak ve sürekli enerjik olmaları için su ihtiyaçlarını sürekli sağlanmalıdır vücutta ki su oranı dengeli olan sporcuların fiziksel gücü fazladır suda kalsiyum a vitamini e vitamini d vitamini bulunmaktadır.
 5. Lig bittiğinde antrenmansız kalan sporcuların sahip oldukları gücü kaybetmemeleri için düzenli spor yapmaları gerekmektedir kaslarını kaybetmemeleri için doğru beslenmeli ona göre diyet uygulamaları gerekmektedir.

Hentbol Hakkında Bilinmeyenler

 • Oyunun kökeninin antik çağda Yunanistan’da olduğuna inanılıyordu.
 • Erkekler için ilk uluslararası hentbol oyunu 1925’te Almanya ile Belçika arasında, kadınlar için 1930’da Almanya ve Avusturya takımı ile oynandı.
 • Aynen futbolda olduğu gibi, hentbolde topun kaleciden ayrı olarak oyuncunun ellerine dokunmaması gerekir, tam olarak tam tersidir, topun kaleciyle birlikte oyuncunun bacaklarına dokunmaması gerekir.
 • Hentbol maçında iki ana hakem var, biri saha hakemi, diğeri ise golcü hakem.
 • Hentbol ile ilgili en ilginç şey , oyuncuların ürettikleri hataların sayısıyla sınırlı olmamasıdır.
 • Hentbol, ​​buz hokeyi sonrasında dünyadaki veya dünyadaki en hızlı ikinci oyun olduğuna inanılıyor.
 • Hentbol oyuncusu topu sadece üç saniye tutabilir.
 • Dışarıda popüler olmasa da, futboldan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci sporu olduğuna inanılıyor.

 

 

İlginizi Çekebilir: Kürek Yapanlar İçin Diyet Programı

 

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir