Alerjik Konjonktivit Nedir?

2 min


Alerjik Konjonktivit Nedir?

Alerjik Konjonktivit Nedir?

Konjonktiva, gözün beyaz kısmını örten ve göz kapaklarının içinde bulunan ince, şeffaf bir dokudur. Bu sebeple, gözün konjonktiva denilen kısmı yani göz akını örten ve göz kapaklarında bulunan bu şeffaf dokunun iltihaplanması sonucunda oluşan bir alerjidir. Genellikle çocuklarda görülen, çocuklarda ve erkeklerde daha sık görülmektedir. Bu alerjik reaksiyonu olan kişilerin %75 inde astım, egzama ve alerjik rinit gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır.

Alerjik Konjonktivitin Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi kaşıntıdır. Kaşıntı olmaması halinde diğer tanılara bakılmalıdır. Onun dışında kızarıklık ve sulanma şikâyetleri de görülmektedir. Alerjik konjonktivitte sulanma oluştuğunda, ağlama gibidir. Bunların dışında görülen belirtiler ise, Göz kapaklarında şişlik, ışık hassasiyeti, konjonktival ödem, sulu akıntı, yanma hissi görülebilmektedir. Aynı zamanda bu işilere alerjik rinit belirtileri de eşlik etmektedir.

Alerjik Konjonktivitin Olumsuz Etkileri

Aslında bu kişiler, hayatı bir nebze olsun kolaylaştıran lensleri kullanamamaktadır. Çünkü lens kullandıkları zaman alerjinin gelişmesiyle konforsuzluk yaşar. Yanma, batma, yabancı cisim hissi, aşırı sulanmaya bağlı bulanık görme nedeni ile günlük hayatı etkileyen belirtiler verir ve bu sebeplerden kontakt lens kullanmayı pek tercih etmemektedirler.

Alerjik Konjonktivit Tanısı Nasıl konulur?

Bütün tanı konmalarda olduğu gibi bütün belirtiler hasta tarafından iyi dinlenip muayene edilmeli ve gerektiğinde laboratuvar incelemeleri yapılması gerekir. Bu tanıyı destekleyen diğer koşullar, muayenede kızarıklık ve sulanmanın yanında hastanın alerjik rinit, astım ve egzama gibi rahatsızlıkların olması da bu tanıyı koymaya olanak sağlamaktadır.

Alerjik Konjonktivitlerde Korunma ve Tedavi Yöntemleri

  • Alerjik Konjonktivitleri tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi yoktur. Bu alerjinin en önemli tedavi şekli, alerjen etkisi olan maddenin tespit edilebilmesi ve alerjen oluşturabilecek bu maddelerden kaçınmaktır.
  • Alerjik Konjonktivitten korunmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus; uzun saçlı kişilerin yatmadan önce saçlarını toplamaları gerektiğidir. Çünkü gün içinde saça yapışan polenler uyku esnasında saçın yüze ve göz çevresine değmesi halinde göz yüzeyinde alerjiyi tetikleyeceğinden, saçların göz ve çevresine değmesi engellenmelidir.
  • Göz çevresine uygulanan kimyasal ürünler, mümkün olduğunca azaltılmalı, gerekli görüldüğü zamanlarda (bahar aylarında) kullanmayı tamamen kesilmelidir.
  • Göz kaşımalarından bilhassa uzak durulmalı. Mümkün olduğunca az kaşıma yapılmalı. Eğer ki uzun kaşımalar oluyorsa bu göz dokularının ve korneanın yapısını zayıflatarak, bir göz sorunu olan astigmatın artmasına sebep olmaktadır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir