Fıtık Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

2 min


Fıtık Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fıtık Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp alanında herni olarak bilinse de halk arasında fıtık olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalığı dünya üzerinde aşırı sayıda insan yaşamaktadır. Fıtık denildiğinde karın fıtıkları akla gelse de bel ve boyun fıtığı da insanlarda görülmektedir.

Fıtık Nedir?

Fıtık, iç organların bir bölümünde dışarıya doğru çıkmasıdır. Bu hastalığı bulunan insanlarda gün yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Boyun ve bel bölgelerinde oluşan fıtıklarda omurların gücünü ve konumunu kaybetmesiyle birlikte oluşur.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Halk arasında en çok görülen fıtık çeşitleri boyun ve bel fıtıkları olsa da bunlardan hariç fıtık çeşitleri de bulunmaktadır. Fıtık çeşitleri şu şekildedir:

Karın Fıtığı

Karın duvarında bulunan kas ve fasya adındaki sert zarların zarar görmesinden dolayı zayıflayıp karından dışarı çıkmasına denilmektedir. Bu fıtık çeşidi genelde önceden geçirilmiş bir ameliyat ve travmayalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Karın fıtığı da göbek fıtığı, ameliyat kesici fıtığı ve kasık fıtığı olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Bel Fıtığı

Tıp alanında lomber disk hernisi olarak bilinen bel fıtığı, omurga üzerinde bulunan omurlarında oluşmaktadır. Bu omurlar arasında bulunan jele benzeyen bağ dokusunun yaş ilerledikçe sıvı kaybetmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Boyun Fıtığı

Omurgalar üzerinde bulunan ve boyunu hareket etmekte görevli omur disklerinde bulunan jele benzeyen sıvıların kaybetmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bazı durumlarda zedelenme, yırtılma, bozulmalar olmaktadır. Boyun Fıtığının tedavisi genelde fizik tedavi ve ilaçlarla olmaktadır.

Fıtık Neden Olur?

  • Gebelik
  • Ikınma
  • Hızlı kilo alma
  • Uzun süre ayakta kalma
  • Ağır yük kaldırma
  • Fiziksel güç kullanarak iş yapma

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Fıtık belirtileri fıtığın çeşidine göre değişmektedir. Karın bölgesinde oluşan fıtıklarda kasların yırtılmasından dolayı ağrı ve cilt altında şişlikler olmaktadır. Boyun ve Bel bölgelerinde oluşan fıtıklarda ise ağrı, güçsüzlük ve his kaybı gibi belirtileri olmaktadır. Genel anlamda oluşan tüm fıtık çeşitlerinde ağrı olmaktadır.

Fıtık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm fıtık çeşitlerinde ilk evlerinde fizik tedavi, ilaç ve egzersiz yapılır, ileri evrelerinde ise bu tedavi şekilleri yanıt vermediğinden ameliyat ile tedavi yapılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir