DİYET

Kişiye Özel Beslenme Tedavisi Nedir?

Kişiye özel beslenme tedavisi nedir? Aslında kişiye özel beslenme konusunda bir kişinin alması gereken kalori miktarından çok aldığı kalorileri ne şekilde aldığı ve bu alınan kalorilerin ne şekilde sindirildiği konuları ile çok daha fazla ilgilenmekteyiz. Çok iyi biliyoruz ki her yararlı besin herkesin vücuduna yararlı olmayabilir.

Kişiye Özel Beslenme

Kişiye özel beslenme tedavisi nedir? Aslında kişiye özel beslenme konusunda bir kişinin alması gereken kalori miktarından çok aldığı kalorileri ne şekilde aldığı ve bu alınan kalorilerin ne şekilde sindirildiği konuları ile çok daha fazla ilgilenmekteyiz. Çok iyi biliyoruz ki her yararlı besin herkesin vücuduna yararlı olmayabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı kişiye özel beslenme planı hazırlanırken kalıplaşmış doğrular yerine, kişinin parmak izine özel bir diyet protokolü belirlemek her zaman daha kesin sonuçlar alınmasına fayda sağlamaktadır.

Bizim için besin içeriğini çok yüksek olan bir besin herkesin vücudunda aynı şekilde sindirilmeyebilir. Bunu kişi kendi de anlayabilir fakat oldukça zaman alır. Bunun için kişiye özel bir tedavi protokolü için gıda intolerans testi yapmaktayız.

İlginizi Çekebilir? “Sindirimi Kolaylaştıran Beslenme Önerileri

Diyet ve zayıflama söz konusu olduğunda bilinen diyet listeleri veya zayıflayan bir tanıdığın verdiği beslenme önerileri ile hareket edenlerin büyük kısmı maalesef istediği verimi alamamaktadır. Başkalarında mükemmel sonuç vermiş olsa bile bunun bir başkasında da işe yarayacağının hiç bir zaman garantisi yoktur. Her beslenme önerisi veya diyet listesi maalesef her bünyede aynı etkiyi vermeyeceğinden konusunda uzman bir diyetisyenden profesyonel bir destek almak her zaman doğru karar olacaktır.

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Gıda intolerans testi nedir? Kronik mide – bağırsak hastalıkları, sindirim problemlerinde (kabızlık, ishal, şişkinlik, mide ağrısı), cilt hastalıkları, tıp 2 diyabet, romatizma hastalıkları, fibromiyalji, astım, migren, çocuklarda dikkat dağınıklığı, zayıflamak isteyen kişilere uygulanan bir diyet metodudur. Kişiden 1 tüp kan örneği alınarak 200’den fazla besine bakıyoruz. Sonuçları 3 ila 5 gün içerisinde sonuçlanır ve hastamızın diyetten elimine edilecek besinlerine göre bir beslenme programı hazırlanır.

Sindiremediğiniz Besinleri Hayatınızdan Tamamen Çıkarıyormusunuz? 

Diyetten çıkarılması gereken besinleri kişi hayatından tamamen çıkarmaz. Kişinin intoleransının yüksek olan besinleri derecelerine göre 2 ay, 4 ay, 6 ay süre ile eliminasyon diyeti uygulanır. Daha sonrasından rotasyon diyete geçilir. Rotasyon diyeti, yasak olan besinlerin, 4 gün ara ile günde 1 öğünü geçmeyecek şekilde besinlerin diyete eklenmesi ile izlenen bir beslenme planıdır. Bebeklerde ek gıdaya geçer gibi tek tek deneyerek bu besinler kişinin vücudunda ne gibi etkilere yol açıyor anlayarak hayat geri alınır. Eğer intoleransı olan bir besini kişi tükettiğinde sindirim problemleri, halsizlik, yoğunluk, mide ağrısı, cilt rahatsızlığı gibi durumlar oluyorsa kişiye ne kadar az tüketirse o kadar iyi olur diyoruz.

Dyt. Çağla Demir

 

Dyt. Çağla Demir Sağlıklı Beslenme ve Diyet makaleleri ile web sitemizde

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap