Omega 7 Nedir? Nelerde Bulunur? Omega 7’nin Faydaları

7 min


Omega 7
Omega 7 Nedir? Omega 7 Nelerde Bulunur? Omega 7'nin Faydaları

Omega 7

Omega 7 diğer adıyla Palmitoleik asit, tekli doymamış ve esansiyel olmayan yağ asididir. Çok uzun süredir özellikle uzak doğuda bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılan Omega 7’nin en iyi kaynağı yabani kır iğdesidir. Ayrıca derinin üst seviyelerinde de yer alan Omega 7 esansiyel olmadığı için diğer bilindik omegalar gibi dışardan alınması zorunlu değildir. Omega 7, tekli doymamış yağ asidir ve 7 karbon atomu vardır. Bilinirliği diğer popüler ve bir çok kişi tarafından bilinen Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağlara göre daha azdır. Doğada en çok Seabucthorn adlı yabani kır iğdesinde ve Avustralya menşei olan Makedamya fındığında bulunur. Kır iğdesi yağında %32-42 oranında Omega 7 vardır.

Omega 7’nin Faydaları

Genel olarak Omega 7’nin aşağıdaki faydaları bulunmaktadır.

 • Sağlıklı kilo kaybı üzerinde olumlu bir etkisi vardır.
 • Bağırsak hareketlerini destekler.
 • Sağlıklı hücreleri besler.
 • Sindirim sistemini destekler.
 • Antioksidan özelliklere sahiptir.
 • Yağ ve kan şekeri metabolizmasını düzenler.
 • İnsülin direncini azaltmayı destekler.
 • Vücudun C reaktif proteinini azaltmaya yardımcı olur. Bu da Enflamasyonun azalmasına neden olur.
 • HDL’yi (İyi kolesterol) arttırırken LDL(Kötü kolesterol) ve Trigliserid düşmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığı

Karaciğerde, yağ dokusunda ve cildimizin altında Omega 7 vardır. Vücudun kolejen üretimini artırarak, seneler içinde esnekliğini kaybeden cildin kırışmasını engelliyor. Hollywood artistlerinin yüzlerini güzelleştirmek için bu yağı kullandığı bilinmektedir. Ayrıca yanık, sivilce dermatit ve cilt kuruluğuda yabani iğde özünden hazırlanmış ilaç ve kremlerde dermatolojik olarak kullanılmaktadır. Cilt ve dudaklar için eşsiz bir besin kaynağıdır. Saç ve tırnak sağlığı açısından da çok etkili olan bu yağ cildi gençleştirir.

İltihablara Karşı

Omega 7 son 5 yıla kadar çok bilinen bir yağ asidi değildi. Omega 7 hakkında 50’den fazla bilimsel araştırma Özellikle Harvard ve Cleveland Kliniklerinde birçok araştırma yapılmıştır. Clevelend kiniğinde yapılan randomize çift körleme bir çalışmada 30 gün kullanıldığında vücudumuzdaki iltihaba neden olan CRP (c-reaktif Protein) ni %44 oranda azalttığı tespit edildiği gösterilmiştir. Dolayısıyla Şeker hastalığı ve kalp hastalıklarında gelişebilecek iltihaplanmanın önüne geçer.

Obezite ve İnsülin Direnci

Yapılan bilimsel çalışmalarda obezite ve insülin direncini düşürmede karaciğer yağlanmasında, ateroskleroz (Damar sertliği), bağışıklık sisteminde ve metabolik hastalıklarda oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınmıştır. Yine vücudumuzda yeni yağ oluşumunu azaltırken yağ yakımını da hızlandırdığı tespit edilmiştir. Vücuttaki glikoz dediğimiz şekerin atılmasını artırdığı, Pankreasta bulunan ve insülin salgılayan Beta hücreleri korumaktadır. Dolayısıyla Omega 7 insülin salgısını düzenler diyebiliriz. Araştırmacılar farelerde ince bağırsaklarda biriktiği ve dolgunluk hissi yapan CCK (Kolesistokinin) seviyesini yükseltmiştir. Kolesistokinin tokluk hormonlarından biridir. Dolayısıyla şişmanlıkta etkilidir. Ayrıca iştah azaltıcıdır (baskılayıcıdır). Yağ dokularında antioksidan özelliği vardır. Metabolik sendromunu azaltır. İnsülin direncini de %13,8 oranda düşürdüğü açıklandı. Sağlıklı kilo kaybı üzerinde olumlu bir etkisi vardır

Kalp ve Damar Sağlığı

Omega 7’nin insan vücudundaki iyi kolesterol olan HDL yi artırdığı; Kolesterol, LDL ve Trigliserid lerin seviyelerini %19 oranda düşürdüğü saptanmıştır. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalardan birini aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03372733

Ayrıca kan pıhtılaşmasını geciktirerek inme değimiz beyin kan damarlarında pıhtılaşmayı önler. Tansiyonun düşmesini sağlar.

Göz Sağlığı

Omega 7’nin vücudumuzdaki mukoza zarlarına etkili olduğu bunları koruduğu bulunmuştur. Dolayısıyla 50 yaşından sonra sıkça görülen göz kuruluğuna oldukça etkilidir diyebiliriz. Gözyaşını artırıcı özelliği vardır. Halk arasında göz tansiyonu ve karasu adlarıyla bilinen glokomada iyi gelir.

Miğde ve Bağırsak Sağlığı

Omega yağları mide ve bağırsak ülserlerine de oldukça iyi gelmektedir. Mide ve bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlığa oldukça yardımcıdır. Reflüye iyi gelir. Zayıflama döneminde yaşanan kabızlığa karşı kullananlarda vardır.

Omega 7 Nelerde Bulunur?

Omega 7 en çok aşağıdaki besin maddelerinde bulunmaktadır.

 • Kır iğdesi yağı
 • Makademiya fındığı
 • Tuna ve somon balığı
 • Kaşar peyniri
 • Avokado
 • Tereyağı
 • Hindistan cevizi
 • Tereyağı
 • Zeytinyağı
 • Tam yağlı süt
 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Karaciğer
 • Ançüez

Örnek Bilimsel Çalışma

Omega 7 hakkında yapılmış bir çok bilimsel çalışma mevcuttur. Aşağıda örnek bir çalışmanın detaylarını bulabilirsiniz.

Palmitoleik asidin immün ve metabolik etkileri konusunda mevcut 40’tan fazla çalışmayı analiz eden kapsamlı çalışmalarda , anti-enflamatuar, metabolik ve diğer sağlık yararlarına sahip olabileceğini düşündürmektedir. Derleme yakın zamanda Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları dergisinde yayımlandı.

Palmitoleik asit – bir omega-7 yağ asidi – macadamia fıstığı ( Macadamia integrifolia ) ve yağın yanı sıra deniz topalak ( Hippophae rhamnoides ) yağından elde edilebilen bir tekli doymamış yağ asididir . Ek olarak, birçok balık ve balık yağı, kayda değer miktarda palmitoleik asit içerir. Palmitoleik asit bir lipokin gibi davranır ve vücudun dokularında çeşitli metabolik süreçleri düzenler.

Bu çalışmada, araştırmacılar, özellikle palmitoleik asidin immün ve metabolik etkilerini araştıran hücre kültürü, hayvan modeli ve insan çalışmalarından elde edilen sonuçları analiz etmeye çalıştı. Derlemenin nihai amacı, palmitoleik asidin obezite, insülin direnci, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) ve ateroskleroz ile ilgili immün ve metabolik faktörler üzerindeki potansiyel olumlu etkilerini belirlemekti. İnceleme yazarlarına göre, mevcut araştırmalar palmitoleik asidin, kemirgenlerde tüm vücut glukoz bertarafını arttırma, yüksek yağla beslenen ve diyabetik farelerde karaciğer steatozunu hafifletme, pankreas β hücrelerini palmitik asit tarafından indüklenen ölümden korumak, hayvanlar ve farelerde ve insanlarda dolaşımdaki lipit profilini iyileştirir.

Bununla birlikte, yazarlar, diyet yağ asitlerinin metabolik ve immün tepkileri modüle edebilmesine rağmen, palmitoleik asidin insan çalışmalarındaki etkilerinin belirsiz kaldığına dikkat çekti. “ İn vitro ve hayvan müdahale çalışmalarındaki faydalı etkiler , palmitoleik asidin, obezitenin ve diğer genel koşulların bazı özelliklerini kontrol etmek için farmakolojik olmayan bir alternatif olabileceğini gösterir” ancak ek insan araştırmalarına ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır.

“İnsan verileri tutarsız ve klinik çalışmaya ihtiyaç olsa da, hücre kültürü ve hayvanlarda yapılan araştırmalar palmitoleik asidin pek çok olumlu etkisi olduğunu gösteriyor” dedi. Omega-3 küresel beslenme eğitimi müdürü Gretchen Vannice ortak yazar malzemeler tedarikçisi AlaskOmega (Coshocton, OH); Camila Souza, PhD, São Paulo Üniversitesi; ve Philip Calder, Doktora, Southampton Üniversitesi.

“Bu az bilinen yağ asidi merak uyandırıcı,” diye ekledi Vannice, “insülin işlevini iyileştirdiği ve hayvanlarda iltihabı ve yağlı karaciğeri azalttığı gösterilmiştir. Palmitoleik asit üzerine yapılan araştırmalara katkıda bulunmaktan heyecan duyuyoruz. ”

Referanslar: 

 1. Souza CO ve ark., “Palmitoleik asit, kronik metabolik ve enflamatuar bozuklukları önlemek veya kontrol etmek için farmakolojik olmayan makul bir strateji midir?”  Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları , cilt. 62, hayır. 1 (11 Aralık 2017): 1700504

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir