Depresyon ve Beslenme

Depresyon, kişiyi günlük yaşantısından alıkoyan ruhsal çöküntü durumudur ve depresyon ve beslenme arasında paralel bir ilişki vardır.
Depresyon ve Beslenme Arasındaki İlişki

Depresyon ve Beslenme Arasındaki İlişki

Depresyon, kişiyi günlük yaşantısından alıkoyan ruhsal çöküntü durumudur. Depresyon tanısı almış kişiler bu dönemde kendini halsiz, yorgun, hüzünlü hissedebilirler. Kişiden kişiye göre iştah durumunda azalma veya artma görülebilir. Depresyonun iyileşmesinde psikoterapi ve tıbbi tedaviye ek olarak beslenme tedavisi büyük rol oynar. Depresyondan kurtulmak için temel olarak günlük rutinimizde mutlaka tüketmemiz gereken besin öğeleri B grubu vitaminler, demir, çinko, kalsiyum, selenyum, E vitamini ve omega 3’tür.

Depresyonun Tedavisinde Beslenmenin Rolü Nedir?

B grubu vitaminler insanın kendisini mental olarak iyi hissetmesi ile yakından ilişki içindedir. B6, pridoksin, folik asit eksikliğinin depresyona yol açabildiği veya mevcut depresyonu daha kötü bir seviyeye taşıyabildiği bilimsel kaynaklarda yer almaktadır. B6 vitamini endişe ve sakinliği kontrol altına alır. Ispanak, avokado, tahıl ürünleri ve ekmek B grubu vitaminleri açısından zengin kaynaklardır.

Vücutta oluşan demir eksikliği depresyona yol açabilmektedir. Demir eksikliğinde halsizlik, yorgunluk, keyifsizlik ve uyku hali gibi belirtiler görülmektedir. Et, baklagiller, lahana, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar ile demir ihtiyacını karşılamak mümkündür.

Çinko yorgunluğun, keyifsizliğin ve bitkinlik hissinin azalmasına yardımcıdır. Tam tahıllı ürünler, ruşeym ve kabak çekirdeği çinko açısından zengindir.

Kalsiyum uyku kalitesini arttırma özelliğine sahiptir. Kalsiyum eksikliğinde uykusuzluk görülebilir. Süt ve süt ürünleri, brokoli, portakal suyu ve soya kalsiyum açısından değerli besinlerdir.

Selenyum, enerji vericidir. Selenyum eksikliğinde enerji düşüklüğü, halsizlik ve keyifsizlik görülebilir. Selenyum açısından zengin gıdalara örnek olarak; mantar, kümes hayvanları, deniz ürünleri verilebilir.

Antikosidan özelliği yüksek olan E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuruyemişler, sebzeler ve meyveler E vitamini açısından zengindir.

Omega 3, depresyon ve birçok psikiyatrik bozukluklara karşı güçlü bir silahtır. Balık ve cevizde yoğun olarak bulunur.
Depresyon tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisi yanında bu tedavileri destekleye, kişiye özgü beslenme tedavisinin de uygulanması önem taşımaktadır.

Dyt. Hande MERCANKAYA

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Takip Et