Connect with us

SAĞLIKLI YAŞAM

Ruh Sağlığına İyi Gelen 9 Besin

Published

on

mutlu eden besinler

Sizi Mutlu Eden Besinler

Kendinizi iyi hissetmediğinizde, bizi mutlu eden besinler arasından seçimi yapmak iyi bir fikir olabilir. Ancak şekerli, yüksek kalorili besin seçimleri yapmanın vücudumuza ve sağlığımıza olumsuz geri dönüşleri olabilir.

Hangi sağlıklı besin ruh sağlığınızı olumlu etkiler diye merak ediyor olabilirsiniz. Son zamanlarda beslenme ve ruh sağlığı arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Ruh halimizin; stres, çevresel faktörler, uykusuzluk, genetik, mental hastalıklar ve besin ögesi eksiklikleri gibi birçok faktörden etkilenebileceğini unutmamak önemlidir.

Ancak hangi besinin ruh sağlığına iyi geldiğini doğru biçimde belirlemek zordur. Yine de belirli besinlerin beyin sağlığına ve bazı mental hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Bu yazımızda sizi mutlu eden besinler sıralanmıştır.

1. Yağlı Balıklar

Omega-3 yağ asitleri vücudumuz tarafında üretilemediği için dışarıdan almamız gereken ve mutlaka beslenme düzenimizde olması gereken esansiyel yağ asitlerindendir.

Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar DHA ve EPA bakımından zengin Omega-3 depresyona iyi gelmektedir.

Omega-3 yağ asidi beyin hücreleri zarının akışkan yapısına katılır, beyin gelişiminde ve hücre sinyallerinin oluşumunda önemli bir rol oynar.

Yapılan bir klinik çalışmada balık yağı olarak Omega-3 tüketiminin depresyon skorunu düşürdüğü görülmüştür.

Advertisement

Belirlenen standart bir doz olmamasına rağmen, uzmanların çoğu yetişkinlerin günlük en az 250-500 mg EPA ve DHA kompleksi alması gerektiğini önermektedir.

100 gram somon 2,260 mg EPA ve DHA kompleksini karşılar, haftanın birkaç günü bu balık türlerini tüketmek yeterli miktarda Omega-3 alımını destekleyecektir.

2. Bitter Çikolata

Çikolata ruh sağlığına iyi gelen, mutlu eden besinler arasındadır.

Çikolatanın da içeriğinde bulunan şeker beyinin ilk tercih ettiği yakıt olduğundan duygu durumu hızlıca düzeltir.

Dahası ruh sağlığına iyi gelen; kafein, teobromin ve N-açiletanolamine gibi bileşikler ruh sağlığına iyi gelen kannabinoidlerle kimyasal olarak benzerlik gösterir. Ancak uzmanlar çikolatanın bu bileşiklerden psikolojik yanıtı oluşturmaya yetecek kadar içerip içermediği konusunda anlaşmaya varamamıştır.

Her ne olursa olsun;  beyine kan akışını hızlanması, inflamasyonun düşmesi gibi beyin sağlığını geliştiren tüm bu durumlar beyin sağlığını olumlu yönde etkileyen ve çikolatada bulunan flavonoidlerin ruh sağlığını olumlu yönde etkileme özelliği sayesindedir.

Sonuç olarak, çikolata tadı, yapısı ve kokusuyla zevk verici bir besin olup ruh sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Advertisement

Sütlü çikolata içerik olarak daha fazla şeker, yağ içerdiği için flavonoid bakımından zengin ama şeker içeriği daha düşük olan bitter çikolata daha iyi bir seçenek olacaktır. Her ne kadar yararlı olsa da yine de kalorisi yüksek bir besin olan bitter çikolatayı % 70 kakao içerikli ve 1-2 küçük karede sınırlı kalarak tüketmek gerekir.

3. Fermente Besinler

Yoğurt, kefir, turşu gibi fermente besinler bağırsak sağlığını korur ve ruh sağlığını olumlu yönde etkiler.

Fermentasyon sürecinde canlı bakteriler besinlerin içinde gelişerek şekeri alkole ve aside çevirmektedir. Bu süreçte probiyotikler ortaya çıkmaktadır. BU canlı mikroorganizmalar bağırsak sağlığının gelişmesini ve serotonin düzeyinin yükselmesini sağlar. Bira, bazı ekmek türleri ve şarap gibi fermente ürünlerin önemli bir probiyotik kaynağı olduğu unutulmamalıdır.

Serotonin hormonu; stres, iştah ve cinsel dürtü gibi insani davranışları etkileyen bir nörotransmitterdir. Vücut serotoninin %90’ı bağırsaktaki mikrobiyomlar veya bağırsaklardaki sağlıklı bakteriler tarafından üretilir.

Buna ek olarak bağırsak sağlığı beyin sağlığında da rol oynar. Son yapılan çalışmalar sağlıklı bağırsak florasıyla düşük depresyon düzeyi arasında ilişkiler kurmaya başlamıştır.

Yine de probiyotiklerin ruh sağlığını nasıl etkilediğine dair yeteri kadar çalışma yoktur.

4. Muz

Muz mutlu eden besinler arasındadır.  Muz kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olan serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterlerin sentezlenmesinde görevli olan B6 vitamininden zengindir.

Advertisement

Bununla birlikte büyük bir muz (136 g) 16 g şeker ve 3,5 g lif içerir. Şeker lif ile birlikte alındığında kanda daha yavaş hareket edip kan şekerinin daha kontrollü olmasını ve daha düzenli bir ruh sağlığına sahip olmamızı sağlar. Kan şekeri seviyesinin çok düşük olması duygu durumun bozulmasına neden olabilmektedir.

Son olarak bu tropikal meyve özellikle yeşil kabuklu iken bağırsak bakterilerini besleyen bir lif türü olan çok iyi bir prebiyotik kaynağıdır. Güçlü bir bağırsak mikrobiyomu duygu durum bozukluğunun az olması ile ilişkilidir.

5. Yulaf

Yulaf sabah kahvaltıda tüketildiğinde tüm sabah ruh halinizi düzeltecek bir besindir. Yulafı  geceden sütle pişirerek, müsli veya granola olarak birçok şekilde tüketebilirsiniz.

Yulaf lif bakımından oldukça zengindir. 1 kase çiğ yulaf yaklaşık 8 gram lif içerir. Lifler karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak kan şekerinin hızla yükselmesini önler ve enerji seviyesindeki ani düşüşlere izin vermez.

Yapılan bir çalışmada kahvaltıda 1.5-6 gram lif tüketen kişilerin daha iyi bir duygu duruma ve enerji seviyesine sahip oldukları görülmüştür. Yine lif alımı kan şekeri seviyesini kontrol altında tutarak ani kan şekeri düşüşüyle birlikte gözlenen duygu durum bozukluklarının önüne geçmektedir.

Diğer tahıl türlerinde de bu özellik olmasına rağmen, yulaf çok iyi bir demir kaynağı olmasıyla da avantajlıdır. 1 kase çiğ yulaf günlük demir alımının %19’unu karşılar.

Demir eksikliğine bağlı anemi en çok görülen besin ögesi eksikliğindendir ve düşük demir alımı ile ilişkilidir.  Yorgunluk, halsizlik ve duygu durum bozuklukları  bu eksikliğin semptomları arasındadır.

Advertisement

Bazı araştırmalar bu tip semptomlar yaşayanların demir seviyesi ölçümü yaptırdıktan sonra takviye almasını önermektedir.

6. Üzüm Türü Meyveler

Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme programı ile beslenmenin depresyon riskini azaltır. Bunlar ruh sağlığına iyi gelen, mutlu eden besinler arasındadır.

Mekanizması tam olarak belli olmasa da antioksidandan zengin beslenme programları inflamasyonu azaltır ve depresyon ve diğer duygu durum bozukluklarıyla ilişkilidir.

Üzüm türü meyveler vücuda zararı olan oksidatif stresle mücadelede etkili olan antioksidan ve fenolik bileşikler bakımından zengindir.

Bu tip meyveler kendilerine mavi-mor rengi veren bir pigment olan antosiyanin bakımından zengindir. Yapılan bir çalışma antosiyonin bakımından zengin beslenenlerin depresyon riskinin %39 daha düşük olduğunu belirlemiştir.

Eğer bu meyveleri taze bir şekilde bulamazsanız, dondurulmuş olarak da tüketebilirsiniz. Dondurulmuş meyveler en olgun hallerinde olduğu için antioksidan miktarları da çok fazladır.

7. Kuru Yemişler ve Yağlı Tohumlar

Kuru yemişler ve yağlı tohumlar bitkisel protein bazlı olup , sağlıklı yağ ve lif bakımından zengindir.

Advertisement

Buna ek olarak serotonin üretiminden sorumlu olan triptofan ismi verilen amino asidi içerirler. Badem, kaju, yer fıstığı, ceviz, kabak çekirdeği, susam, ay çekirdeği çok iyi birer triptofan kaynağıdır. Triptofan içeriği sayesinde kuru yemişler ve yağlı tohumlar mutlu eden besinler arasındadır.

Kuru yemişler ve yağlı tohumlar beyin sağlığını koruyan MIND ve Akdeniz diyetinin önemli bir kısmını oluşturur. Tüm bu beslenme programları taze meyve ve sebze, kompleks karbonhidrat alımını destekleyip işlenmiş besin alımını kısıtlamaktadır.

15,980 kişinin incelendiği 10 yıl süren bir çalışmada kuru yemiş tüketenlerin depresyon risklerinin %23 daha düşük olduğu görülmüştür.

Son olarak badem, çam fıstığı çok iyi bir çinko ve selenyum kaynağıdır. Beyin fonksiyonları için önemli olan bu minerallerin eksikliği yüksek oranda depresyonla ilişkilendirilmektedir. Ancak bununla ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.

8. Kahve

Kahve dünyadaki en popüler içecektir ve içenleri mutlu etme gibi bir özelliği vardır.

Kahvenin içerisindeki kafein beyin reseptörlerine saldırarak yorgunluğa sebep olan adenozin ismi verilen bileşiğin oluşumunu engeller böylece dikkati arttırır.

Dahası dopamin ve nörepinefrin gibi duygu durumu iyileştiren nörotransmitterlerin salımını arttırır. 72 kişinin katıldığı bir çalışmada katılımcılara hem kafeinli hem de kafeinsiz kahve verip plasebo içecekle birlikte etkileri kıyaslanmıştır ve duygu duruma etkisi araştırılmıştır. Kahvenin dikkati arttırma etkisinin sadece kafeine bağlı olmadığı sonucuna varılmıştır.

Advertisement

Araştırmacılar duygu durumdaki bu değişimim kahvedeki fenolik asit  olan klorojenik asit varlığıyla açıklamışlardır ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel kaynakları takip etmekte ve gerekli gördüğüm alanlarda kurslar alarak kendimi geliştirmekteyim. Yetkin olduğum konular üzerinde çalışmaya ve üretmeye devam ediyorum. Şu anda Beşiktaş'ta bulunan ofisimde danışan kabul etmekteyim.

İlginizi Çekebilir

Aşil Tendonu Aşil Tendonu
SAĞLIKLI YAŞAM19 saat ago

Aşil Tendonu

Aşil tendonu, vücudun en büyük ve en güçlü tendonlarından biridir. Bacak kaslarından, özellikle baldır kaslarının (gastroknemius ve soleus kasları) alt...

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor
SAĞLIKLI YAŞAM1 gün ago

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor: Eşcinsel ve Biseksüel Erkeklere Yeni Yaklaşım Kan bağışı kriterlerini belirleyen Amerikan Gıda ve İlaç...

Kesme ve Kendine Zarar Verme Kesme ve Kendine Zarar Verme
SAĞLIKLI YAŞAM1 gün ago

Kesme ve Kendine Zarar Verme

Kendinizi incitmenin sizi daha iyi hissettirebileceği fikri bir çelişki gibi görünüyor. Ancak Harvard Üniversitesi psikoloji bölümü başkanı Matthew Nock, ergenler...

Fiziksel Sınırlamalarınıza Rağmen Aktif Kalmanın Yolu: Uyarlanabilir Sporlar Fiziksel Sınırlamalarınıza Rağmen Aktif Kalmanın Yolu: Uyarlanabilir Sporlar
SPOR1 gün ago

Uyarlanabilir Sporlar

Aktif olmak, sağlıklı bir yaşam tarzının temel taşlarından biridir. Ancak bir yaralanma, kronik bir hastalık veya yaşın getirdiği zorluklar, fiziksel...

Hiperhidroz: Aşırı Terleme Hiperhidroz: Aşırı Terleme
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Hiperhidroz

Hiperhidroz, hava sıcaklığı veya egzersizle ilgili olmayan sürekli aşırı terleme durumudur. Hiperhidrozla başa çıkmak için adım atın! Terlemeyi kontrol altına...

Atriyal Fibrilasyon (A-fib): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Atriyal Fibrilasyon (A-fib): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Atriyal Fibrilasyon

Atriyal fibrilasyon (A-fib), kalp ritminin düzensizleştiği ve hızlandığı bir aritmi türüdür. Bu makalede A-fib'in nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri hakkında...

Kadınlarda Meme Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Kadınlarda Meme Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Kadınlarda Meme Ağrısı

Kadınlarda meme ağrısı hakkında kapsamlı bilgilere erişin. Meme ağrısının olası nedenlerini, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini öğrenin. Hormonal dalgalanmalar, yaralanmalar, göğüs...

Dış Gebelik: Teşhis, Tedavi ve Risk Faktörleri Dış Gebelik: Teşhis, Tedavi ve Risk Faktörleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Dış Gebelik

Dış gebeliğin nasıl teşhis edildiğini, tedavi seçeneklerini ve risk faktörlerini detaylarıyla anlatan bir kaynak. Gelecek gebeliklerin nasıl etkilendiğini ve hangi...

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Sağlıklı yaşam için dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve sağlık önerileriyle ilgili ipuçları ve bilgiler. Beslenme düzeni, kilo kontrolü, stres yönetimi,...

Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları
DİYET3 gün ago

Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları

Bu detaylı blog yazısı, düzenli egzersizin sağlık üzerindeki muazzam etkilerini keşfeder. Fiziksel ve zihinsel sağlıktan sosyal ve duygusal yararlara kadar,...

Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları
DİYET3 gün ago

Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları

Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için izlemeniz gereken adımlar mı arıyorsunuz? Bu kapsamlı rehberde, kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için...

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı 10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

Bu detaylı rehberde, daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmanızı sağlayacak 10 basit ve etkili adımı keşfedin. Dengeli beslenme, düzenli...

D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi
VİTAMİN3 gün ago

D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi

D Vitamini'nin hayati rolünü anlamak ve güneş ışığından gelen sağlığı nasıl en iyi şekilde elde edebileceğinizi öğrenmek için bu ayrıntılı...

Kanser Nedir? Kanser Türleri ve Kanser Tedavisi Kanser Nedir? Kanser Türleri ve Kanser Tedavisi
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Kanser

Kanser, vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalıp yayılması durumudur. Sağlıklı bir hücre, vücutta belirli bir işlevi yerine getirirken, kanser hücreleri...

Addison Hastalığı: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri Addison Hastalığı: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Addison Hastalığı

Addison hastalığı, adrenal bezlerinin yetersiz çalışmasına neden olan bir durumdur. Bu yazıda, Addison hastalığına dair geniş bilgiler vereceğiz. Addison Hastalığı:...

Adet Düzensizliği Adet Düzensizliği
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği, genellikle kadınların adet döngüsünün normalden farklı bir şekilde ilerlemesi durumudur. Normal bir adet döngüsü genellikle 28 gün sürer,...

Adet Gecikmesi Adet Gecikmesi
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesiyle ilgili tüm detayları keşfedin. Nedenlerini, belirtilerini ve çeşitli tedavi yöntemlerini derinlemesine inceleyin. Sağlıklı bir adet döngüsü için gerekli...

Adet Öncesi Gerginlik (PMS) Adet Öncesi Gerginlik (PMS)
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Öncesi Gerginlik (PMS)

Bu kapsamlı makalede Adet Öncesi Gerginlik (PMS) hakkında geniş bilgi edinin. PMS'nin nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemlerini keşfedin. Kadın...

Adet Sancısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Adet Sancısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Sancısı

Adet sancısıyla ilgili bilmeniz gereken her şey burada! Adet dönemi ağrısının nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi...

Selülit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözümler Selülit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözümler
SAĞLIKLI YAŞAM7 gün ago

Selülit Nedir?

Selülitle savaşmanın zamanı geldi! En son bilgileri edinin, kanıta dayalı yöntemleri deneyin ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için adımlar atın....

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı