Meme Ağrısı

2 min


Meme Ağrısı

Meme Ağrısı

Meme ağrısı, kadınlarda çok sık görülen bir durumdur. Bu ağrılar tek bir göğüste ya da her iki göğüste de görülebileceği için sıklıkla ya da ara ara da ortaya çıkması söz konusudur. Bu ağrıların şiddet sıklığı hafif, orta ve şiddetli de olabilir. Genellikle regl zamanında başlayan ağrılar kadınlar için sancılı dönemi ifade eder. Bazı kadınlar bu dönemi hafif atlatırken bazı kadınlar ise bu süreci sıkıntılı geçirebilir.

Ancak bir aydan uzun süre devam eden meme ağrıları regl ağrısı değildir. Hormonal problemler, memede iyi veya kötü tümörlerin varlığı ya da yumurtlama bozukluğu gibi birden fazla faktör etkili olabilir. Bundan dolayı meme ağrılarının sadece regl ağrısı olarak düşünülmemesi gerektiği ve mutlaka uzman bir hekime başvurularak muayeden geçilmesi gerekilir.

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Meme ağrısı, kadınlarda pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Ağrının kesin olarak belirlenebilmesi genellikle zordur. Bunun nedeni, memede oluşan ağrının birçok faktöre dayanmasıdır. En yaygın nedenler, kafein alımı, psikolojik nedenler, beslenmeye bağlı nedenler ve hormonal dalgalanmalardır. Bu nedenlerin dışında olan bazı durumlar söz konusudur.

Özellikle kasların yoğun bir şekilde çalıştırılması yani göğüs bölgesinde bulunun kaslara zorlayıcı hareketler yapılması meme ağrılarına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda birey, birkaç gün istirahat yaparak ağrının azalıp azalmadığını anlayabilir. Eğer ağrıda herhangi bir azalma söz konusu değilse uzman bir hekime başvurabilir.

Meme Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Regl dönemine bağlı olarak gelişen ağrılar herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşme gösterir. Fakat birkaç hafta içerisinde geçmeyen ağrılar varsa hekime başvurarak ona uygun tedavi planı gerçekleştirilir. Bazı durumlarda meme ağrısı, göğüs boyutuna uymayan iç çamaşırlardan kaynaklanabilir. Meme ağrısı yaşayan kadınlar, göğüslerini sıkmayan çamaşırlar kullanmalıdır.

Meme ağrısı nedeni ile sağlık kuruluşlarına başvuran kadınlara tarama yapıldıktan sonra meme kanseri oldukları tespit edilir. Bu durumda kemoterapi, radyoterapi veya cerrahi tedavi uygulamalarından gerekli olanlar başlatılır. Emziren annelerde görülen meme iltihabı gibi sorunlarda ise doktor tarafından ilaç ve fiziksel uygulama önerileri verilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir