Vitamin
MİNERALLER

Vanadyum

Vanadyum

Vanadyum Minerali

Kimyadaki ünlü elementler tablosu içinde yirmi ikinci sırada yer alan vanadyum pek duyulmamış olabilir. Oysa bu element sanayi üretiminde çok kullanılan bir geçiş metalidir.

Supplementlerin içinde kas yapıcı olarak bilinen Vanadyum maddesi, güçlendirici bir etki gösterir. Toksin özellikleri azaltır ve katalizör olarak hücrelerde görev yapar.

Naturbes-Omega

Naturbes Omega İçinde Omega 3-5-6-7-9 ve 11 (Cod Liver Oil) Bulunmaktadır. Naturbes Omega Sadece Eczanelerde Satılır.

Vanadyumun Zararları

Canlıların pek çoğunda da vanadyum metali vardır ve güçlendirici olma, katalizör görevi yapma gibi fonksiyonlarını insan vücudu içinde de sürdürür. Bu katalizörlerin en bilinenlerinden olan enzimlerin etkin bölgeleri vanadyumdur. Fakat bu elemente insanların çok az ihtiyacı vardır. Kemik ve diş sağlığı için ya da vücut geliştirme amaçlı içilen destek tuzları içinde vanadyum bulunur ama fazla içildiğinde kuvvetli bir metali de fazla almış olursunuz, sonuçta bu da böbrek tahribatına ve kronik zehirlenmelere yol açar. Bu çeşit bir kullanım vanadyumun zararları nelerdir sorusunu da cevaplamaktadır. (Destekleyici bitkisel ürünler adı altında sunulan ürünlere lütfen dikkat ediniz.) Bir insan gün içinde yediği besinlerden zaten çok az olan günlük 0,01 miligramlık vanadyum ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Bu metale olan küçük miktardaki gereksinim vücut tarafından doğadan karşılamaktadır. Örneğin deniz ürünleri, maydanoz, lahana bu açıdan zengin besinlerdir. İnsanlarda bu maddenin eksikliği görüldüğünde aşağıdaki sorunlar görülür:

  • Kemik ve dişlerin gelişmemesi
  • Kolesterol ve trigliserid sorunları
  • Kardiyovasküler sorunlar
  • Böbrek bozuklukları görülebilir.

Vanadyumun Faydaları

Konusu içinde insana sağladığı yararlardan çok demir çelik üretimi gibi konular üzerinde konuşulması gerekir.

Protelan Reklam

Protelan Kalorisi Kısıtlanmış Öğün Yerini Alan Gıda - Zayıflama Ürünü

Vanadyum kelimesinin İskandinav mitolojisinde güzellik tanrıçası olarak geçen Vanadis (ya da Freyja) dan geldiği bilinir. Adını güzellikten alan bu elemente katkıda bulunduğu bütün çelik aksamı güzelleştirdiği için bu isim verilmiştir. Fazla tüketilmesi durumunda ise aşağıdaki sorunlar görülür.

  • Solunum bozuklukları
  • Erkeklerde üreme bozuklukları
  • Felçler
  • Karaciğer ve böbreklerde sorunlar.

İnsülin direnci gibi sorunların tedavisinde bu madde kullanılır.

Vanadyum Nelerde Bulunur?

Mantar, karabiber, maydanoz, dereotu, tahıl, kabuklu deniz hayvanları, havuç, soya fasulyesi, ay çekirdeği, lahana

Yorumları Oku ve Sende Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vitasmin Enerjiniz Hic Bitmesin
To Top