Patates Diyeti Nedir ? Patatesin Faydaları


Patates Diyeti Nedir ? Patatesin Faydaları
Patates Diyeti Nedir ? Patatesin Faydaları

Patates Diyeti Nasıl Yapılır ?

Popüler patates diyeti, üç ila beş gün boyunca sade patateslerden başka bir şey yemeden günde bir (0,45 kg) kaybetmenize yardımcı olduğunu iddia ediliyor.

Diyetin hikayesi 1849’a dayanıyor, ancak 2016’da bir dergide yayınlanmasıyla yeniden popüler bir diyet haline geldi

Araştırmacılar patates diyeti için “şimdiye kadar icat edilmiş en iyi diyet hapı” olduğunu öne sürülüyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirdiklerini, bağırsak sağlığını iyileştirdiklerini ve kilo verirken sizi enerjik tutmak için bol miktarda besin sağladıklarını iddia ediliyor

Patates Diyeti Kuralları

Patates diyeti oldukça az kurala dayanmaktadır. Çeşitli varyasyonlar olmasına rağmen, Tim Steele adlı yazarın kitabında 7 kurala dayanmaktadır.

Kural 1. Üç ila beş gün boyunca sadece sade, pişmiş patates yiyin.
Kural 2. Genel bir kural olarak, her gün 2–5 (0,9–2,3 kg) patates yiyin.
Kural 3. Ketçap, tereyağı, ekşi krema ve peynir gibi çeşniler ve soslar dahil başka yiyecekler yemeyin.
Kural 4. Tuz , eğer mecbur kalırsanız iyidir, ancak bundan kaçınmaya çalışın.
Kural 5. Susadığınızda sadece su, sade çay veya sade kahve için.
Kural 6. Ağır egzersiz tavsiye edilmez. Bunun yerine hafif egzersiz ve yürümeye devam edin.
Kural 7. Her zamanki ilaçlarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde alın, ancak reçetesiz diyet takviyeleri kullanmaktan kaçının.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Özellikle patates diyeti ile ilgili çalışmalar mevcut değildir, ancak kalorisi çok düşük olduğu için kilo vermenize yardımcı olabilir. Patates diyeri üzerine yapılan araştırmalar, kaloriyi kısıtlayan diyetlerin kilo kaybına yol açtığını gösteriyor  bunlara uyduğunuz sürece kilo verebilirsiniz

Her gün 2–5 (0,9–2,3 kg) patates çok gibi görünse de, yalnızca 530–1,300 kaloriye denk gelir – ortalama bir yetişkinin günlük alımından çok daha azdır. İlginç bir şekilde, patatesler, sindirimi yavaşlatarak açlığı azaltmaya yardımcı olabilecek bileşik proteinaz inhibitörü 2’yi içerir.

Patates diyeti kısa vadeli kilo kaybı için etkili olsa da, uzun vadeli bir çözüm değildir. Patates besleyicidir, ancak optimum sağlık için ihtiyacınız olan tüm besinleri içermezler. Ayrıca, çok düşük kalorili diyetlerin metabolizmayı yavaşlattığı ve kas kütlesini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, normal diyetinize geri döndüğünüzde kilo alma olasılığınız yüksektir.

Patates Diyeti ve Patatesin Faydaları

Patates diyetini eleştirmek için birçok neden olsa da, bazı potansiyel faydaları vardır:

Patatesler oldukça besleyicidir. Patates, C vitamini, potasyum, folat ve demir gibi birçok temel vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Karmaşık değil. Kısıtlayıcı olmasına rağmen, patates diyetinin anlaşılması oldukça kolaydır. Üç ila beş gün sade patates yiyin. Lif içeriği yüksektir. Araştırmalar, yüksek lifli diyetlerin bağırsak sağlığını geliştirdiğini ve obezite, kalp hastalığı ve tip 2 diyabeti önlemede rol oynayabileceğini göstermektedir.

Patates Yemekleri Nelerdir ?

Patates diyetinde izin verilen tek yiyecek patates olmasına rağmen, aşağıdakiler dahil birkaç farklı şekilde hazırlanabilir:

  • Kızarmış patates
  • Haşlanmış patatesler
  • Haşlanmış patates
  • Çiğ patates
  • Fırında pişmiş, yağsız patates kızartması
  • Fırında pişmiş, yağsız ev tipi patates kızartması
  • Fırında pişmiş, yağsız patates kızartması

Tuz, diyetin en temel versiyonunda izin verilen tek baharattır. Bununla birlikte, diğer varyasyonlar baharatlara ve yağsız çeşnilere izin verir . Ek olarak, bazı diyet yapanlar patates püresi yapmak veya patatesleri püre haline getirmek için tavuk veya sebze suyu kullanırlar.

İlginizi Çekebilir: Karpuz Diyeti ve Karpuzun Faydaları Nelerdir ?

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir