İlginizi Çekebilir

YEMEK TARİFLERİ

Dukan Diyeti Yemeği

Dukan Diyeti Yemeği

Dukan diyeti yemeği Fazla kilolardan kurtulmayı düşünen insanlar internet üzerinden sürekli olarak diyet programlarını takip etmektedir. Bazı zamanlarda televizyon üzerinden yapılan zayıflama programları kısa sürede kilo vermeyi kolaylaştırsa da kilo kontrolü konusunda başarılı olamamaktadır.

Yıllardır popülerliğini korumayı başaran Dukan diyeti yemeği kısa sürede kilo vermek isteyenler için rehber programlardan bir tanesidir. Her beslenme programında olduğu gibi Dukan diyetinde spor desteği yer alır. Böylece diyet sırasında verilen kiloların geri alınmaması hedeflenir.

Pierre Dukan tarafından bulunan diyet şekli insan sağlığı konusunda zaman zaman tehlikeli olabiliyor. Bu diyet programlı 1 ile 10 gün arası sürebiliyor. Beslenme programlarının büyük bir bölümü yağsız protein tarzı diyetlerden bir araya geliyor. Dukan diyetinde karbonhidrat hiçbir şekilde alınmıyor. Yağsız süt ürünleri ve yulaf kepeği ana öğünlerden bir tanesidir. Daha sonra ise diyete sebze eklenir. Dukan diyeti üçüncü aşamasında karbonhidrat eklemesi yapabilirsiniz. Bu diyet programında haftada bir kez protein alınır. Bu nedenle kalp hastaları, ürik asit seviyesi yüksek Gut hastaları tarafından uygulanmaması önerilir.

Dukan Diyeti Menü

Dukan diyeti yemeği Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından bulunan Dukan diyeti, kitap haline getirildikten sonra popüler olmayı başarmıştır. Çok kısa bir sürede tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Dukan diyeti menüleri birçok kişi tarafından uygulanmaya devam ediyor.

Dukan diyetine başlamadan önce öncelikli olarak vücut ölçüleriniz, daha önce yaptığınız diyetler, kronik hastalıklarınızı tam olarak bilmeniz gerekir. Yapılan test sonuçlarında Dukan diyetinin kaç gün süreceği hesaplanır.

Dukan diyeti akılcı ve hayatınızı olumlu yönde değiştirecek kararlardan bir tanesidir. Çünkü dukan diyeti sağlığınızı bozmadan ve kısa sürede sonuç veren diyet programları arasına girmiştir. Dukan diyeti yapan binlerce kişi bu programdan oldukça memnun olduğunu aktarmıştır. Bilinen klasik sağlıksız protein diyetlerin aksine dukan farklı aşamalardan bir araya gelir. Bu da sağlıklı, kalıcı ve etkin bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Diyeti yaparken kararlı, sabırlı ve istikrarlı olmanız gerekir.

Dukan Diyeti Tarifleri

Dukan diyeti yemeği İnternet üzerinde pek çok kişi Dukan diyetinde hangi besinlerin tüketileceğini merak ediyor. Dukan diyeti tarifleri haftalık yemek listesi kişinin bulunduğu evrelere göre değişim gösterebilir.

  • Dukan diyetinde meyve tüketimi sınırlı bir haldedir.
  • Dukan diyeti sınırlı tuz kullanılmasını önerir. Mümkün olduğunca tuzsuz yemeye teşvik eden bu programı kahveyi ise şekersiz olarak tüketilmesine izin verir.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu yağlar bu programda ceviz ile karşılanır.
  • Gün içerisinde 1-2 çay kaşığı zeytinyağı tüketebilirsiniz. Diyetin ilk aşamasında karbonhidratın sıfır olması diyetin en önemli özelliğidir.
  • Bu diyet programı yüksek yulaf içeriğinden bir araya gelir. Bu nedenle kabızlık problemi pek görülmez.
  • Yüksek protein içeriği bulunan Dukan diyetinde yumurta haşlanmış olarak tüketilir.

Dukan diyeti özeti, yüksek protein, düşük yağ ve düşük karbonhidrat üzerine kurulmuştur. Dukan diyeti yapanlar kısa sürede kilo vermeye başlamaktadır. Verilen kiloların büyük bir bölümü vücutta biriken ödemlerden bir araya gelir. Kısa zamanlı yapıldığında kilo veren Dukan diyeti çeşitliliği az olduğundan dolayı uzun süre uygulanamaz.

Dukan Tarifleri

Dukan tarifleri toplam dört evreden bir araya gelir.

Dukan diyeti yemeği atak evresinde amaç metabolizmayı şaşırtabilmektir. Kilolu kişiler depoladığı yağı yakmaları için metabolizmasını değiştirmeleri gerekir. Bu dönemde yüksek proteinli besinler kullanılır.

Dukan diyeti seyir evresinde ise birinci aşamadaki besinlerin yanına sebzeler eklenir.

Güçlendirme evresinde ise hem et hem de sebze yemekleri tüketilir.

Sürdürme evresinde ise dukan diyetinde yasaklanan bazı besinler tüketilebilir. Fakat bu aşamada haftanın bir günü atak evresi uygulaması yapılmalıdır.

Dukan Yemek Tarifleri

Dukan diyeti protein ağırlıklı beslenerek kilo vermeyi amaçlar.

Çünkü protein yapısı;

  • Düşük kaloriye sahiptir,
  • Gün boyunca tok hissetmenize yardımcı olur,
  • Proteinleri sindirmek için vücudunuz fazla enerji tüketir.

Karbonhidrat ve yağ alımını kısıtlı hale getirmek vücudunuzun açlık hissi yaşamanıza neden olur. Bu durum vücut yağlarınızın yakılmasını sağlar. Dukan diyet programında, sınırsız miktarda yemek tüketebilirsiniz. Fakat yiyecekleri tüketirken mutlaka düşük karbonhidratlı yiyeceklerden destek almalısınız. Diyetin her evresinin kendine ait bir sistem yer almaktadır.

Dukan Express Diyeti Tarifleri

Dukan express diyeti tarifleri internet üzerinde merak edilen diğer konulardan bir tanesidir. Pierre Dukan bu diyeti normal kilosundan sadece 5 kilo üstünde olanlar için önermektedir. Dukan ekspres diyeti ile bir hafta içerisinde 2 ila 5 kilo arası kilo verebilirsiniz.

Dukan diyeti dört aşamalı bir programıdır. Dukan express diyeti de bu diyet listesiyle benzerlik göstermektedir. Dukan ekspres diyeti 7 günden bir araya gelir. Diyet programında birinci gün saf protein ağırlıklı besleniyorsunuz. İkinci gün ise programınıza sebzeleri eklemeye başlıyorsunuz. Üçüncü gün sonrasında meyve tüketiyorsunuz. Dördüncü gün programınızda ekmeği kullanabiliyorsunuz. Beşinci günde ise bir çok gıdayı tüketebilirsiniz. Bu diyet programı gün geçtikçe kolay hale gelmektedir. 7. gün ise ödül yemeği ile kendinizi ödüllendiriyorsunuz. Bu uygulama sonrasında diyet programı tamamlanmaktadır.

Dukan diyeti yemeği, Dukan ekspres diyeti çok kolay bir diyet programıdır. Uzun süreli diyet programlarını psikolojiniz kaldırmıyorsa, aç kalmaya dayanıklı değilseniz bu listeden kolayca destek alabilirsiniz. Ayrıca dukan diyeti gibi koruma ve güçlendirme evreleri de bulunmuyor. Diyet programından memnun kalırsanız tekrar yapabilirsiniz. Bu tür programa ilk defa başlıyorsanız ve daha önce bu tarz bir program ile yapmadıysanız bu liste ile bir haftada yüksek kilo verebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından yapılan yorumlara göre haftada 5 kiloya kadar kilo verebiliyorsunuz. Dukan diyet programlarını sporla beraber yürütmek tavsiye edilir. Böylece hedeflenen kilo programına daha sağlıklı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dukan diyet programını tamamen sağlıklı kişilerin uygulaması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir: Dukan Diyeti

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel…

Benzer Makaleler