DİYETSAĞLIKLI YAŞAM

Yeşil Çayın Kilo Vermeye Etkisi Var Mıdır?

Yeşil çay, bilinen en sağlıklı içeceklerden biridir. Sağlığımız için faydalı antioksidanlar ve çeşitli bileşikleri içerisinde barındırır. Bazı araştırmalar sonucunda yeşil çayın yağ yakımını artırabileceğini ve kilo vermenize yardımcı olabileceğini iddia edilmektedir.

Bu makalede “yeşil çayın kilo vermeye etkisi mıdır?” sorusuna cevap arayacağız.

Yağ Kaybetmenize Yardımcı Olabilecek Maddeler İçerir

Çay yaprakları birçok faydalı bileşik içerir. Yeşil çayın bileşenlerinden biri kafeindir. Bir fincan yeşil çay, bir fincan kahveden (100–200 mg) çok daha az kafein (24–40 mg) içermesine rağmen, yine de orta derece kafein etkisi göstermektedir.

Kafein, çok sayıda çalışmada yağ yakmaya yardımcı olan ve egzersiz performansını iyileştirdiği bilinen iyi bilinen bir uyarıcıdır.

Bununla birlikte, yeşil çay güçlü bir antioksidan içeriğine sahiptir. Araştırmalar, bir fincan yeşil çay içmenin kan dolaşımındaki antioksidan miktarını artırdığını göstermektedir.

Bu sağlıklı içecek, kateşinler adı verilen güçlü antioksidanlarla doludur. Kateşinlerin en önemlisi, metabolizmayı hızlandırabilen bir madde olan epigallocatechin gallate (EGCG) ‘dir.

Yeşil çayın faydalarını araştıran ir çok çatışma öncelikli olarak kateşinleri incelemiştir. Yeşil çayın kilo vermeye etkisi araştırmaları söz konusu olduğunda da bakılan ilk maddelerden biridir.

Yağ Hücrelerindeki Yağı Harekete Geçirebilir

Yağ yakmak için vücudunuzun önce yağı, yağ hücresinde parçalaması ve kan dolaşımımıza taşıması gerekir.

Hayvan çalışmaları, yeşil çaydaki aktif bileşiklerin, norepinefrin (noradrenalin) gibi bazı yağ yakıcı hormonların etkilerini artırarak bu sürece yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Çaydaki ana antioksidan olan EGCG, norepinefrin hormonunu parçalayan bir enzimi engellemeye yardımcı olmaktadır. Bu enzim inhibe edildiğinde (engellendiğinde), norepinefrin miktarı artar ve yağ parçalanması teşvik edilir.

Sonuç olarak yağ hücreleri, kas hücreleri gibi hücreler tarafından enerji olarak kullanılmak üzere kan dolaşımına salınır ve parçalanır.

Egzersiz Sırasında Yağ Yakımını Arttırır

Bir çalışmanın sonucuna göre, egzersizden önce yeşil çay ekstresi alan erkekler, takviye almayan erkeklerden % 17 daha fazla yağ yaktığı görülmüştür. Çalışma, yeşil çayın egzersizin yağ yakma etkilerini artırabileceğini göstermektedir.

Sekiz haftalık bir çalışma, çay kateşinlerinin hem egzersiz hem de dinlenme sırasında yağ yakımını artırdığını belirlemiştir.

Diğer birkaç çalışma, EGCG’nin yağ yakımını artırdığını gösteren bu bulguları doğrulamış, bu durumun da uzun vadede vücut yağının azalmasını sağlayabileceğini belirtmiştir.

Metabolizma Hızınızı Artırır

Yeşil Çayın Kilo Vermeye Etkisi Var Mıdır? | 5 Şubat 2023

Vücudumuz sürekli olarak kalori yakmaktadır. Hücrelerimiz uyurken veya otururken bile enerji gerektiren milyonlarca işlevi yerine getirmektedir.

Birkaç çalışma, yeşil çay ekstratı veya EGCG takviyesi almanın, istirahatte bile daha fazla kalori yakmanızı sağlayabileceğini göstermektedir.

Çoğu çalışmada, bu yaklaşık % 3-4’lük bir artışa denk gelmektedir, ancak bazı çalışmalar % 8’e varan bir artıştan bahsetmektedir (kaynak 1 , kaynak 2, kaynak 3).

Bu çalışmaların çoğunun süresi çok kısa olmasına rağmen, bazı kanıtlar metabolizmayı hızlandıran etkinin uzun vadede devam ettiğini göstermektedir.

60 obez bireyde yapılan bir çalışmada, yeşil çay özü alanlar, özü almayanlara göre 3 ay sonra 3,3 kilo daha fazla kilo verdikleri ve günde 183 kalori daha fazla yaktıkları gözlemlenmiştir.

Yeşil Çay Daha Az Kalori Tüketmemizi Sağlar Mı?

Yeşil çayın kilo vermeye etkisinden biri de iştahı azaltmasıdır. Teorik olarak yeşil çayın bir çaba göstermeden daha az kalori almamıza yardımcı olabileceği düşünülebilir.

Bununla birlikte, araştırmalar yeşil çayın iştah üzerindeki etkileri konusunda çelişkili sonuçlara varmıştır.

Bazı hayvan çalışmaları, yeşil çay özlerinin veya EGCG takviyelerinin gıdalardan emdiğimiz yağ miktarını azaltabileceğini öne sürmektedir, ancak bu durum insan çalışmalarında görülmemiştir (Kaynak, Kaynak, Kaynak).

Genel olarak, yeşil çayın kilo vermeye etkisi, kalori harcamasını artırarak daha fazla yağ yakmayı sağlamaktır. Ancak bu durumun gün içinde ne kadar yemek yediğiniz üzerine bir etkisi yoktur.

Yeşil Çay Yağları, Özellikle Karın Bölgesindeki Yağları Kaybetmenize Yardımcı Olabilir

Kilo vermeye yardımcı her yardımcı öge gibi yeşil çayın kilo vermeye etkisi de belirli bir noktaya kadardır. Pek çok araştırma insanların aslında yeşil çayın kilo vermeye etkisi olduğunu gösterse de, yeşil çayın kilo vermeye herhangi bir etkisi olmadığı görüşünü savunan çalışmalar da vardır.

Yeşil çay takviyeleri üzerine yapılan birçok kontrollü denemenin incelemesi sonucunda, katılımcıların ortalama olarak yaklaşık 1,3 kg kaybettiği görülmüştür.

Tüm yağların aynı karakterde olmadığını unutmamamız gerekir. Vücudumuzdaki yağlar cildimizin atında birikerek deri altı yağı ismini alır, ancak karın bölgesi yağı olarak da adlandırılan önemli miktarda iç organ yağına sahip olabilirsiniz.

Yüksek miktarda karın bölgesi yağı, iltihaplanma ve insülin direnci ile ilişkilidir ve her ikisi de tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok ciddi hastalıkla güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

İlginizi Çekebilir: Karın İçi Yağlanmadan Kurtulma Yolları

Yeşil çay kateşinleri üzerine yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, yeşil çayın kilo vermeye etkisi sınırlı olsa bile, kaybedilen yağın önemli bir yüzdesinin karın yağından olduğunu göstermekedir.

Bu nedenle yeşil çayın kilo vermeye etkisinin dışında sağlıklı bir yaşam için de tüketilebileceği düşünülmektedir

Sonuç

Yeşil çay özü veya EGCG takviyeleri, metabolik hızda ve yağ yakmada belirli bir oranda artış sağlamaktadır ancak yeşil çayın kilo vermeye etkisi sanılanın aksine mucizevi bir ölçüde değildir.

Kilo vermede en etkili sonucun birinci olarak doğru beslenmek olduğunu aklımızda bulundurarak, yeşil çayın kilo vermeye yardımcı etkilerinden yararlanabiliriz.

Yeşil çayın kilo vermeye etkisinin dışında çok önemli bir antioksidan kaynağı olduğunu unutmamamız gerekir ve sağlığımızı olumlu yönde etkilemesi için günlük olarak 1-2 fincan yeşil çay tüketebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Yeşil Çayın Faydaları

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap