Chia Tohumu (Çiya Tohumu) Nedir ? Nasıl Tüketilir ? Chia Diyeti

20 min


Chia
Chia Nedir? Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Diyeti? Chia Tohumu Nedir?

Chia Nedir?

Chia Nedir? Maya ve Azteklerden gelen Meksika’da yetişen bir bitki olan Salvia Hispanica çöl bitkisinden çıkan ve yenilebilir bir tohumdur. Güç anlamına gelen Chia uzun yıllar Maya ve Aztekler tarafından güç enerji arttırıcı olarak kullanılmıştır. Tohumların enerji kaynağı olarak kullanılmasının sebebi ise içeriğindeki Omega-3, protein, lif, karbonhidrat, antioksidanlar ve kalsiyumdan gelmektedir. İçeriğindeki bu bileşenler sayesinde tohuma konsantre bir gıda diyebiliriz. Ayrıca bu tohumlar keten tohumunun aksine insan vücudu tarafından tohum olarak emilebilen bir tohumdur. 2 yemek kaşığı Chia yaklaşık 139 kalori olmasına karşın 10-12 gr lif, 12 gr karbonhidrat, 4 gr protein, 9 gr yağ, vitamin ve mineralleri içermektedir. Omega 3 kayanğı olarak ile somondan daha fazla omega 3 içerir.

Maya ve Aztek uygarlıkları beslenmelerinin en önemli gıda maddelerinden olan; ancak zaman içinde dini ritüeller sebebi ile yasaklanan bir bitkidir. Farklı renklerde olan çok sayıda chia tohumu olduğunu bilmelisiniz. Genel olarak bakıldığında tahıl olduğu sonucu çıkıyor. Fakat tam olarak da tahıl olarak nitelenemiyor. İçeriğinde yüksek oranda lif olduğundan, sıvı ile bir araya geldiğinde sıvıyı anında emerek geniş bir görünüme kavuşmaktadır.

Hızlı kilo vermek isteyenlerin karşısına çıkan diyet çeşitleri arasında chia tohumu diyetide vardır. Peki, bu diyet nasıl bir diyettir ? Chia tohumu diyeti hakkında merak ettiklerinizi bu makalemizde bulabilirsiniz.

Chia’nın Tarihçesi

Bugün kolay bir şekilde her yerde bulunabilse de, tarhini incelediğimizde tıbbi faydaları ve besin değerlerinin en yüksek olduğu Meksika’da yetişmiş olanlarıdır. Tarihte baktığımızda para birimi olarak bile kullanılmıştır. Yukarıda açıkladığımız gibi güç ve enerji vermesindeki üne kavuşmasının sebebi Aztek savaşçılarıdır. Öyleki Aztek savaşcılarının 1 kaşık Chia tohumu ile 24 saat ayakta kalabildiklerini söylenmektedir. Diğer bir yandan Maya dilinde Güç anlamına gelen bu tohum koşucuların yemeği olarakta bilinmekteydi. Aynı savaşcılar gibi koşucularda uzun mesafeler koşması gerekiyorsa yakıt olarak bu tohumlardan yiyorlardı. Günümüz de ise bu tohumun faydalarının bilimsel olarak kanıtlanabilmesi için bir çok farklı bilimsel çalışmanın konusu haline gelmiştir.

Chia Tohumu Diyeti

Bakıldığında chia tohumunun antik çağlardan bu yana tüketilen bir bitki olduğu biliniyor. Chia tohumu diyeti ise hızlı şekilde kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Modern zamanda ise tohumun süper besinler içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Çok sayıda besini içine karıştırılıp tüketilmesi önerilir? Peki, chia tohumu nedir? Son dönemde pek çok kişi tarafından bu tohumun diyet ile bütünleştirilmesi duyuldu. Peki, bu tohumun zayıflatma özelliği var mı? Tohumun çeşitli şekillerde tüketilmesi durumunda zayıflama söz konusu oluyor mu?

Chia Tohumu Zayıflatıyor Mu?

Diyete başlamadan önce merak ettikleriniz arasında bu tohumun zayıflatma özelliği olup olmadığı merakı olabilir. Yüksek oranda lif içeren chia tohumu tok kalmanıza destek olabilir. Bu durumda kişinin uzun bir süre tokluk hissedecek olması, diğer gıdalardan uzak durmasını sağlayacaktır. Devamında ise gıda tüketimi olmayacağından, kişinin zayıflaması kolaylaşacaktır. Yani aslında Chia tohumu tek başına zayıflatmaz, uzun süre tokluk hissi verir. Sizde biraz çaba gösterek Chia tohumu desteği ile kendinize uygun bir diyet ile kilo verebilirsiniz.

Chia Tohumunda Ne Kadar Lif Var?

Evet, lif oranı yoğun olduğundan tokluk hissi verecek olan bu tohum için ne kadar lif içeriyor sorusunu da sorabilirsiniz. Baktığınızda iki çorba kaşığı lif için toplamda 10-12 gram lif içerir diyebiliriz. Bu lif oranı üzerinden ihtiyacınız olanının %40’ının karşılanacak olduğunu bilmelisiniz.

Yapılan araştırmalara göre bir insanın günlük olarak 30 gram lifli gıda tüketmesinin diyet yapanlar için zayıflamaya etki edeceği sonucuna ulaşılmıştır. Fakat bu veri, elbette kişinin yaptığı diyete destek olacağı şeklindedir. Sadece chia tohumu tüketerek zayıflamak değil, direkt olarak kişinin bu tohum ile yaptığı diyete destek olması amacı ile kullanılması önerilmektedir.

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılıyor?

Ana malzemenizin chia tohumu olduğu bir diyeti yapmak ister misiniz? Peki, chia tohumu diyeti nasıl yapılır? Belirlenmiş olan günlük sınırlı kullanımlar ile chia tohumunun etkisi ile zayıflamanın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Tohumu tüketiyor olmak tok kalmanıza faydalı olabilir. Peki, günlük alınması gereken kalori miktarına göre mi kullanacaksınız?

Diyet Programı;

Tohumu tüketecek olan kişinin aynı zamanda belirlemiş olduğu diyet programına göre hareket etmesi gerekiyor. Uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanan diyet listesinde kişinin gün içinde alması gereken tüm gıdalar olacaktır. Enerji kaybetmemek, kişinin kilo vermesi için yağ yakılması adına gereken egzersizlerin yapılması gibi pek çok husus bir araya geldiğinde zayıflamak mümkün olabilir.

Kilo vermeniz için size uygun bir program yapacak olan diyetsiyenin belirlemiş olduğu gıdaları tüketerek gün içinde diyet programınızı bozmamalısınız. Ayrıca belirlenmiş olan miktar kadar chia tüketimi sağlandığında, zayıflamaya destek olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak tohumun tüketilmesi önerilmektedir.

12 günlük yapılacak örnek bir diyet listesi ve chia tohumu desteği ile 12 günde 8 kiloya kadar zayıflanabileceğinin mümkün olabileceği söyleniyor. Elbette bir insanın ne kadar kilo verecek olduğu hem yaptığı diyet hem de uyguladığı egzersizler ile alaklı bir durumdur. Bunun dışında direkt olarak kişinin zayıflaması için kendi kişisel özellikleri de etkili bir unsurdur. Kişinin metabolizma hızı, kaç yaşında olduğu, cinsiyeti, herhangi bir özel rahatsızlığı, sağlık probleminin olup olmadığı, hali hazırda bir ilaç kullanıp kullanmadı gibi pek çok unsur göz önünde bulundurulmalıdır.

Zayıfalamak İçin Chia Nasıl Tüketilmelidir?

Tohumlarının en büyük yararı, kilo verme çabalarına yardımcı olma veya sağlıklı bir kiloyu koruma potansiyelleridir. Tabi ki bu tohumlar bir çok kişinin istediği gibi anında kilo kaybetmenizi sağlayan sihirli bir gıda değildir. Ancak yapılan her hangi bir diyetin yanına eklenmesi oldukça faydalıdır. Bu konuda bir duayen sayılabilecek 33 yıllık hekimlik hayatında binlerce kişiyi akupunktur ile fazla kilolarından kurtarmış olan Dr. Murat Topoğlu’nun şu cümlesini unutmamak gerekiyor.

“Hiç bir tokum, çay, ilaç tek başına zayıflatmaz zayıflatamaz. Bu tarz destekler mutlaka kişinin yapmış olduğu diyete destek olarak tüketildiğinde faydalı olabilir. Kilo vermek bir süreçtir ve harcadığınız kalori aldığınızdan fazla olmadıkça kilo veremezsiniz.”

Yeni başlayanlar için, chia tohumları bitki bazlı bir protein kaynağıdır. Kilo verme konusunda yapılan araştırmalar, Protelan diyeti gibi yüksek proteinli diyetlerin hem iştah hem de vücut ağırlığı yönetimi üzerinde istenen etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Zayıflamak İçin Ne Zaman Ne Kadar Yemeliyim?

Dilediğiniz zaman yiyebilirsiniz, fakat kahvaltınıza dahil etmek özellikle yararlı bir seçenek olabilir. Amerika’da yayınlanan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, chia tohumu gibi besinler açısından zengin, yüksek proteinli bir kahvaltının tüketilmesinin açlığı teşvik etmekten sorumlu olan hormon olan ghrelin seviyelerini azaltabileceği ortaya koyduğu konusunda bir açıklama yapımıştır.

Chia tohumları sağlıklı yağlar ve liflerle doludur. Bu da kişinin daha uzun süre tok ve enerjik hissetmesine yardımcı olur. 2015 yılında Annals of Internal Medicine’de yayımlanan bir araştırma, her gün 30 gram lif tüketilen bir diyet değişikliği yapmanın kan basıncını düşürürken ve insülin direncini iyileştirerek kilo kaybını arttırdığını göstermiştir.

Ne kadar yemeliyim soruna cevap olacak gerçek anlamda iyi çalışılmış bir bilimsel çalışma malesef yoktur. Ancak bir çok insan için 2 yemek kaşığı birçok insanın günlük% 34-48’i olan yaklaşık 12 gram lif ihtiyacını karşılamaktadır.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilmeli?

Aslında birçok yolu olmasına karşın en çok tercih edilen ıslantılmış veya öğütülmüş olarak yenilmesiniz. Chia tohumları genel olarak yumuşak ceviz tadındadır ve çoğu yemeğe garnitür olarak kolayca eklenebilir. Ayrıca, puding gibi her türlü lezzetli tarife eklenebilir ki bu sayede damak tadınıza uygun olarak tüketmeniz mümkün olabilmektedir. Bu küçük ama güçlü süper tohumlar, anti-enflamatuar omega-3 yağ asitleri ve öğünlerinize büyük destek katmaktadır.

Günde Ne Kadar Chia Yemelisiniz?

Bu tohumların benzersiz sağlık yararlarından yararlanmak için günde yaklaşık iki çorba kaşığı ile başlamak yeterli olacaktır. Belli bir zamandan sonra bu oranı yavaş yavaş artırabilirsiniz. Diyet yapmak istiyorum diyen bir kişi eğer tohumu kullanacaksa, farklı karışımlar ile tüketimin olmasını sağlayabilir. Şekersiz, tatlandırıcı gibi yapay şekerlerin olmadığı, doğal şekerlerin olduğu sağlıklı besinler ile karıştırılması en doğrusu olacaktır. Diyet yapmak için chia tohumunun içinde olduğu farklı karışımlar tercih edilebilir. Tohumun neredeyse hiç tadı olmadan kullanım için siz farklı alternatifler yaratabilirsiniz.

Smoothi;

Yapacağınız bir karışımda tohum da olabilir. Bu durumda günlük olarak tüketimi kontrol altında da tutabilirsiniz. Hoşunuza giden bir karışım yapabilirsiniz.

Yoğurtla karıştırmak;

Tohumun tüketim çeşitleri arasında birde yoğurt ile karışmasını sağlamak var. Yoğurt ile karıştırıp yiyebilirsiniz.

Ev yapımı ekmekler;

Dilerseniz ekmek ile karışımın yapılmasını sağlayabilirsiniz. Evde yaptığınız ekmeklerin içine koyabilirsiniz.

Puding;

Karışım için puding de tercih edilebilir. Elbette normal bir puding ile karıştırmak yerine özel tarifleri inceleyerek sağlıklı şekilde chia pudingi yapmanız önerilir.

Çorba – Sos;

Çorbalara ya da sosa eklemek de sizin için avantajlı olabilir. Bu da önerilen tüketim şekilleri içinde yer almaktadır.

Salatalara eklemek;

Salatalarda sos olarak kullanabilir, direkt olarak salataya da ekleyebilirsiniz.

Zayıflamak isteyen kişiler, diyetlerinde tüketmeleri durumunda bu tohum fayda sağlayacaktır. Bunun için tohumun tüketilmesini yukarıda verilen önerilere göre yapabilirsiniz. Seçim tamamen sizin.

Chia Tohumunun Faydaları

Cilt Sağlığı

Chia tohumları, cilt sağlığı için chia tohumlarının güçlü yararlarını hesaba katarak antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar, serbest radikal hasarlarıyla savaşan ve oksidatif stresi önleyen, aynı zamanda doku tamirini teşvik eden ve cilt hasarına karşı koruyan bileşiklerdir .

İlginç bir şekilde, Meksika’dan araştırmacılar son zamanlarda bildirilenden yaklaşık iki kat daha yüksek bir toplam antioksidan konsantrasyona sahip olduklarını ortaya çıkardılar . Aslında, chia tohumlarının antioksidan aktivitesinin serbest radikal aktivitenin yüzde 70’ini durdurduğu gösterilmiştir.

Gezegendeki en yüksek antioksidan gıdalardan biri olan diyetinize chia tohumu eklemek erken yaşlanmayla savaşmaya yardımcı olabilir ve cilt hücrelerini cildinizin sağlığını optimize etmek için serbest radikal hasarına karşı koruyabilir.

Sindirim Sistemi

Chia, yaklaşık 11 gram lif ile tüm gün boyunca lif ihtiyacınızın yüzde 44’ünü karşılayabileceği anlamına gelir.

Zengin lif içeriğinden dolayı, chia tohumları kabızlığı önlemek için düzenliliği ve dışkı sıklığını artırarak sindirim sağlığına yarar sağlar . Lif ayrıca , bağırsaktaki faydalı bakterilere yakıt sağlamak için bir prebiyotik görevi de görür.

Ayrıca, chia tohumlarındaki lif iyi miktarda su emer, midede genişler ve daha uzun süre daha doygun hissetmenize yardımcı olur. Bu klinik çalışmaların neden kilo kaybı için chia tohumlarını kullanmanın açlığı azaltarak ve iştahı bastırarak etkili olabileceğini gösterdiğini açıklayabilir .

Kalp Sağlığı

Yüksek antioksidan, lif ve kalp sağlığına uygun yağ içeriği sayesinde, chia tohumu, kardiyovasküler sağlık söz konusu olduğunda önemli bir görev oluşturur. Aslında, en güçlü sağlık yararlarından biri, iltihabı azaltma ve kalp hastalığının birkaç risk faktörünü azaltma yetenekleridir . Enflamasyon, kan damarlarına fazladan baskı uygulayabilir ve birkaç kronik rahatsızlığın yanı sıra kalp hastalığına da katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Chia tohumları özellikle omega-3 yağ asitleri bakımdan yüksektir, gram başına somondan daha fazla omega-3 sağlar. Omega-3’ler kan basıncını, kolesterol seviyesini ve iltihabı azaltarak kalbi korumaya çalışır. Bu arada, chia bulunan lif, kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir ve koroner kalp hastalığı riskini en aza indirmek için arterleri temiz tutar.

Kan Şekeri Dengesi

Hem alfa-linolenik asit hem de lif açısından zengin olan birkaç çalışmadan elde edilen kanıtlar diyabet ve insülin direnci ile savaşmak için normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir hayvan deneyinde yüksek şeker diyet ekleyerek kan şekeri ve lipid düzeylerinde değişiklikler engellediği bulundu. Dahası, insan çalışmaları da beyaz ekmeğe chia tohumu eklenmesinin kan şekeri seviyelerinde ani ve çökmeleri önlemek için glisemik dengesini azalttığını tespit etti.

Enerji Performans Artışı

Chia tohumları sıklıkla atletler tarafından karbonhidrat yüklemesi için kullanılır; bu dayanıklılığı optimize etmek ve egzersiz performansını artırmak için kaslarda, karaciğerde glikojenin depolanmasını maksimize etmeye yardımcı olan bir stratejidir. Aslında, Strength and Conditioning Journal’da yayınlanan bir araştırma, chia tohumlarının tüketilmesinin egzersiz performansını artırdığı sonucuna varmıştır. Araştırmada, sporcuların yarısı yüzde 100 Gatorade içerken, diğerleri yarı Gatorade ve yarım chia tohumu içmiştir. Sonunda, koşucuların zamanları eşleştirildi, ancak yarı chia grubu çok daha az şeker tüketti. Araştırmalar, egzersiz sonrası bir yemek olarak protein tüketmenin kas dokularının onarımında yardımcı olabileceğini ve egzersizler arasında iyileşme süresini hızlandırmak için yeni kas inşa edebileceğini göstermektedir.

Güçlü Kemikler

Osteoporoz gibi ciddi koşullar riskini azaltırken kemik sağlığını güçlendirme ve kemik yoğunluğunu koruma yeteneğidir. Bunun nedeni, chia tohumlarının kemik sağlığını korumak için inanılmaz derecede önemli olan iki mineral olan kalsiyum ve manganez yüklü olmasıdır. Vücudunuzdaki kalsiyumun yaklaşık yüzde 99’unun kemiklerinizde depolanmasıyla kalsiyum kemik kuvvetinin ve yoğunluğunun korunmasında önemli bir rol oynar. Manganez de kemik metabolizmasında rol oynar. Bu temel besin maddesindeki eksikliğin kemik rezorpsiyonunu bozabileceğini ve kemik oluşumunu azaltabileceğini gösteren çalışmalarla birliktedir . Etkileyici bir şekilde bir gün içinde ihtiyacınız olan kalsiyumun yüzde 18’ini içerirken, aynı zamanda daha güçlü kemikler oluşturmak için günlük manganez gereksinimlerinizin yüzde 30’unu da karşılar.

Kilo Kaybı

Diyetinize chia tohumu eklemek, kilo kaybınızı arttırmanın ve kilo vermenize yardımcı olmak için bir yoldur. Bu tohumları ayrıca en iyi bitki bazlı proteinli gıdalar arasındadır; bu nedenle, chia proteini yağ yakmaya, açlığı ve iştahı yönetmeye çalışanlar tarafından tüketebilir. Bu tohumun ülkemizdeki ünü zaten kilo kaybı konusunda olmuştur.

Araştırmalar, protein alımınızı arttırmanın, isteklerinizi azaltarak ve kalori alımını azaltarak kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir. Örneğin, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada , günlük kalorilerin sadece yüzde 15 oranında artmış protein alımının, enerji alımında ve iştahta önemli düşüşlere yol açtığını göstermiştir. Diğer araştırmalar, chia tohumu gibi besinler açısından zengin olan yüksek proteinli bir diyetin ardından açlığın uyarılmasından sorumlu olan hormon olan ghrelin seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir .

Kanser ile Mücadele

Birçok bitki besininde bulunan bir tür omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) bakımından zengindir. 2013 yılında , Moleküler Biyokimya Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, ALA’nın hem meme hem de rahim ağzı kanseri hücrelerinin büyümesini sınırlamaya yardımcı olduğunu buldu. Araştırmacılar ayrıca, vücuttaki normal sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin hücre ölümüne neden olduğunu da buldular. ALA’nın diğer kanser türleri üzerindeki daha derin etkilerini bulmak için hala daha fazla araştırma yapılması gerekmekle birlikte, bu giderek artan kanser türleri ile mücadele eden kadınlar için harika bir keşif. Bu keşif ayrıca chia tohumlarını kanserle mücadele eden yiyecekler için potansiyel yapıyor .

Ağız Sağlığı

Chia tohumları kalsiyum, fosfor, A vitamini ve çinko ile dolu olduğundan ağız sağlığını destekleyen  yararlı besinler arasında en üstlerde gösterilmesi şaşırtıcı değildir. Kalsiyum, ağız sağlığını korumak için gerekli olan dişlerin yapı taşıdır. Bu arada çinko, plakların dişlerinize mineralleşmesini önleyerek tartarı önler ve kötü nefese sebep olan mikropları uzak tutan antibakteriyel bir etkiye sahiptir. A vitamini ve fosfor güçlü dişler ve her ikisi de chia tohumlarında bol olan sağlıklı bir ağız için önemlidir.

Chia Tohumu Besin Değerleri

28 gram chia tohumu yaklaşık 2 yemek kaşığı aşağıdaki besin öğelerini içerir;

 • 137 kalori
 • 12.3 gram karbonhidrat
 • 4.4 gram protein
 • 8.6 gram yağ
 • 10.6 gram diyet lifi
 • 0.6 miligram manganez (Günlük ihtiyacın %30’u)
 • 265 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın %27’si)
 • 177 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın %18’i)
 • 1 miligram çinko (Günlük ihtiyacın %7’si)
 • 0,1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 44.8 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın %1’i)

Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, chia tohumları ayrıca birkaç temel yağ asidi içerir; A vitamini, B vitamini, E vitamini ve D vitamini; ve demir, iyot, magnezyum, niasin ve tiamin gibi mineraller.

Ayurveda ve Geleneksel Tıptaki Yararları

Chia tohumlarının sağlık yararlarının uzun bir listesi göz önüne alındığında, geleneksel tıbbın birçok dalındaki güçlü iyileştirici özellikleri için kullanılması şaşırtıcı olmamalıdır. Ayurveda’ya göre , chia tohumları kanın beslenmesine ve düzenli hale gelmesine yardımcı olabilir. Gastrointestinal kanaldaki suyu emerek jel benzeri bir madde oluşturur. Ayrıca iltihabı azaltabilir, böbrek sağlığını artırabilir ve uygun hidrasyona destek verebilir.

Geçmişte Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilen ve dayanıklılığı arttırmak, savaşçılara güç sağlamak için doğal bir ilaç olarak kullanıldı. Aslında bu eski medeniyetler, bu tohumların doğaüstü güçlere sahip olduğuna ve dayanıklılıklarının çoğunu süper tohuma bağladığına inanıyordu.

Chia – Keten ve Kenevir Tohumu

Chia tohumları, keten tohumu ve kenevir tohumları, çıtır dokuları, hafif lezzetleri ve sağlayabilecekleri yararları bakımından en popüler 3 tohum çeşididir. Üçü de lif ve protein yönünden oldukça zengindir. Tıbbi özellikleri ve geniş besin değerleri için bir vegan veya vejeteryan diyete değerli katkılar sağlar.

Chia en yüksek miktarda lifi içeren ve özellikle kolesterol seviyelerinin düşürülmesine, iştahın azaltılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olan çözünür lif bakımından zengindir. Ayrıca sindirimi kolaydır ve diğer tohum türlerinin aksine, tamamen veya öğütülmüş olarak tüketilebilirler. Kalsiyum, manganez ve fosfor da dahil olmak üzere birçok başka mikro besin ögesine de sahiptir.

Keten tohumu ise iltihabı azaltmak ve kronik hastalıkları önlemek için önemli olan bir tohumdur. İçinde en fazla omega-3 yağ asidi olan tohum keten tohumudur. Ayrıca antioksidan görevi gören, kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunma ile bağlantılı bitki bileşikleri olan liganda bakımından da yüksektir.

Kenevir tohumları chia ve keten tohumları ile karşılaştırıldığında porsiyon başına bitki bazlı proteini en fazla içeren tohumdur. Ayrıca sağlığın birçok yönü için gerekli olan üç mineral olan magnezyum, çinko ve demir bakımından da zengindir.

Chia Nereden Alınır

Chia Nereden Alınır? Aslında çoğu marketin sağlık gıda bölümünde bulunabilirler veya internetten satış yapan bir çok siteden çevrimiçi olarak istediğiniz kadar satın alabilirsiniz. Siyah chia tohumları, beyaz chia tohumları, öğütülmüş tohumlar ve önceden hidratlanmış chia gibi çeşitlerinin yanında yağ formunda da bulmak mümkündür. Chia yağını cildinize sürerek uygulanabilir .

Ne tür bir chia almaya karar verdiğinize bakmaksızın, mümkünse organik chia tohumlarını tercih edin ve bilinen satıcılardan temin etmeye çalışın.

Evde kendiniz yetiştirmek isterseniz evde kapalı veya açık bir bahçede yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Tohumları toprağın üzerine serpin ve bitkinin uzama eğiliminde olmaları için yeterli alan sağladığınızdan emin olun. Günlük olarak sulayın. Chia bitkisinden yapraklar düşmeye başladığında hasatta başlar. Çiçek başlarını toplayın ve kurumasını sağlamak için kağıt torbalara yerleştirin. Kuruduktan sonra, tohumlar bitkiden kolayca ayrılmalıdır ve daha sonra en sevdiğiniz yemeklerde kullanılabilirsiniz.

Chia Yan Etkileri

Bu tohumlarda  bilinen olası chia yan etkileri oldukça azdır. Tohumun yararlarının fazlalığı her zaman daha ağır basmaktadır.

Bununla birlikte, chia tohumlarının prostat kanseri üzerindeki etkisi ile ilgili çelişkili bir araştırma yapılmıştır. ALA’nın prostat kanseri üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırma, bu yağ asidinin prostat kanseri riskini artırabileceğini gösterdi. Acak çalışmanın daha sonra bazı yanlılıkları olduğu da gösterildi. Aslında 2010’daki bir başka araştırmaya göre  ALA prostat kanseri riskini artırmadı aksine riski azalttı.

Bazı insanlar chia tohumu tüketirken, özellikle de yüksek oranda lif içeriğinden dolayı büyük miktarlarda mide rahatsızlığı yaşayabilir. Her gıdada olduğu gibi, ölçülü olarak yiyin ve daima bol su içmeyi ihmal etmeyin. Bir kaygınız varsa veya kalıcı yan etkilerle karşılaşırsanız mutlaka alımı kesip bir doktorla görüşün.

Özet

Chia nane bitkisi ailesindeki çiçekli bir türden gelen ve Meksika ve Guatemala’ya özgü bir tohum türüdür. İçeriğinde iyi miktarda protein, lif, omega-3 yağ asidi ve manganez, kalsiyum ve fosfor gibi önemli mineraller bulunur. Buda zaten chianın neden bu kadar faydalı olduğunu açıklar. Bu tohumların sağladığı faydaların başında kilo kaybı, daha iyi kan şekeri düzeyleri, kalp sağlığının iyileştirilmesi gibi etkenler sayılabilir. Pudingten protein çubuklarına ve unlu mamullere kadar kullanabileceğiniz birçok tarif seçeneği vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir